Adapter TUN do Endera 3 v3 SE

Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Adapter TUN do Endera 3 v3 SE

Post autor: JGFTW »

Zawsze chciałem przejść na Trianglelab Unity Nozzle w swoich drukarkach, bo koncepcyjnie bardzo mi się podoba to rozwiązanie; łatwa wymiana dysz i brak rozszczelnień w głowicy - nic nie trzeba skręcać.

Zamodelowałem to tak:
e3v3se-adapter-screen.PNG
OEM - oryginalny model głowicy producenta.
TUN V2.5 - Najnowsza wersja adaptera z poprawką pod blok grzejny z CR6 SE i dysze TUN
TUN PRO V3 - Wersja 3 w której adapter jest pod oryginalny blok grzejny od V3 SE oraz dyszę TUN PRO z dłuższą strefą grzejną.

Wymiary różniące Tun vs Tun Pro:
TUNVSTUNPRO.png
-------------------
TDI-CAD zrobił dla mnie wersję 2 z chromoniklu oraz 3 z mosiądzu za co z tego miejsca muszę mu podziękować - świetna robota, dzięki! :git:


Wersja 2 jest mocno prototypowa założenie jest takie, żeby wziąć części, które mam i przetestować koncepcję.
v2_5.PNG
Po złożeniu wygląda po tak:
IMG_20240114_201549.jpg
IMG_20240114_195823.jpg
Okazało się, że po zamontowaniu brakuję z pół milimetra, żeby igła BLtoucha nie haczyła o nowo nałożony plastik.
Jest na styk, czyli za mało odstępu. Wow ;)
IMG_20240114_212346.jpg
Zauważcie, że model posiada wersję oznaczoną jako 2.5, a TDI wykonał taką oznaczoną jako 2, dlatego że ten model jest najbardziej aktualny zawiera tą zmianę wymiarów na +0.7mm długości.

Fizycznie natomiast dodałem nakrętkę zwiększającą dystans w tym miejscu:
ghetto-m3-distance.PNG
ghetto style ;)

Wydrukowałem jak narazie dwie rzeczy z czego jedna jest nieudana - odkręciła się śruba m2 trzymająca blok i radiator i wydrukowało się spaghetti od połowy.
Okazuję się, że gdy skręci się śrubami blok i wkręci TUN to siły działają w dwie strony (zaznaczone czerwonymi strzałkami) - śruby M2 chcą blok podnieść, a TUN po wkręceniu docisnąć; dokłądnie tak jak chciałem, ale problemem jest, że działają jeszcze skrętnie i przez to mogło dość do wykręcenia jednej ze śrub poprzez wibracje. Stąd myślę o dodaniu takich sprężyn, które śruby docisną i trochę ograniczą skręcanie (zaznaczone na niebiesko)
spręzny-v2_5.PNG
Docelowo oczywiście będzie v3 z TUN Pro i oryginalnym blokiem grzejnym, który jest wyższy i od góry dodam nakrętkę kontrującą z mosiądzu, żeby zwiększyć strefe ciepłą oraz nie pozwolić blokowi się obracać.
v3.PNG
Dajcie znać co sądzicie ;)
Załączniki
ghetto-m3-distance.PNG
Igor
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Adapter TUN do Endera 3 v3 SE

Post autor: Igor »

Jak już w tę stronę iść to może do kompletu adapter TUNujący dysze np standardu V6. Czyli wkręcasz dyszę (czerwona) w adapter (niebieski) i takich zestawów możesz mieć około kilku, np z dyszami CHT, żelaznymi, nową średnicą na próbę. Pozwoliłoby to używać chyba najszerszego spektrum dysz.
Przechwytywanie.JPG
Brałbym w ciemno

Plus jakiś sposób mocowania inny niż w oryginale. Żeby za każdą wymianą dyszy nie wkręcać śrubek w radiator. Np szpilki wkręcone w radiator i nakrętką mocowac po nadzianiu adaptera na szpilki (prawa strona) albo dystansówka np 5mm wkręcona w gwont w radiatorze i w razie potrzeby wymieniana (lewa strona):
Przechwytywanie2.JPG
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: Adapter TUN do Endera 3 v3 SE

Post autor: JGFTW »

Generalnie nie trzeba rozkręcać śrub łączących radiator i blok grzejny, żeby wykręcić dyszę.

Zarówno w wersji v2.5 i prawdopodobnie też w V3.

Jak wkręcasz ten TUN to ten kołnierz opiera się na adapterze i wkręcanie gwintu obniża blok grzejny, a że są tam śruby trzymające blok i radiator to się to wszystko naciąga i blokuję. Problemem są siły skrętne, jakby je jeszcze zablokować to byłoby idealnie. Rozważam dla wersji 2.5 sprężyny, ale może faktycznie masz racje z jakimiś dystansami M2 byłoby lepiej.


Jak chodzi o adapter na dysze v6 to na pewno jest wiele opcji jak to można zrobić - gwint w Enderze jest M6x1, czyli taki jak v6, jedynie długość bloku do dyszy przydałoby się rozpracować, w tym porównać długości dysz Endera i E3d v6, żeby zdecydować jak to zamontować i czy trzeba się przejmować tymi długościami czy wystarczy wkręcić, bo są podobne lub takie same ;)

Jednak zakładając, że są różne i mam rozpracowane do pewnego stopnia TUN to widziałbym adapter w ten sposób:
v6-nozzle-adapter.PNG
Plan byłby taki, że łącznik i ten element zwiększający strefe gorącą byłyby skręcone raz i jedynie dysze w standardzie v6 odkręcałbyś i wymieniał:
adapter-v6-concept+klej.png
Niebieskie linie to klej - zakleiłbym to temperaturowo.

W miejsce tego adaptera można dać zwykły radiator i będzie dwie części mniej:
adapter-tun-wo-nozzle - Copy.PNG
adapter-tun-wo-nozzle - Copy.PNG (48.71 KiB) Przejrzano 240 razy
image.png
Tylko ten:
image.png
image.png (23.69 KiB) Przejrzano 240 razy
Jednak dla mnie lepsze rozwiązanie wydaję się korzystać z TUN zamiast skręcanych dysz i łączników osobno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”