jakie farby do PLA?

Materiały nie będące filamentami – proszki, żywice...
geos
Postów w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2023, 09:19

jakie farby do PLA?

Post autor: geos »

jakie farby nadają się do malowania PLA pędzelkiem (a nie np. aerozolem)?
głównie chodzi mi o trwałość powłoki.
dodatkowo poproszę o wskazówki, jak najlepiej przygotować powierzchnię wydruku pod farby.
malować planuję kilka warstw różnymi kolorami.
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 3
Posty: 190
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Re: jakie farby do PLA?

Post autor: alucard321pl »

Ja każdy wydruk odtłuszczam a następnie daję podkład. Najlepiej natryskowo (spray, aerograf). Bez podkładu farby będą się trzymać tylko "aby aby". Po naniesieniu kolorów na wszystko daję jeszcze lakier i nie zdaża mi się aby farba gdzieś się nie trzymała.
Jeśli malujesz większe detale, to polecam nanieść warstwę czy dwie szpachli w sprayu która również zadziała jako podkład. Przecierasz papierem i wydruk wygładzony.

A co do samych farb, to tak właściwie nie ma znaczenia czy użyjesz emalii czy akryli. Najważniejszy jest podkład.
Adinfo
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
pma_
Postów w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: jakie farby do PLA?

Post autor: pma_ »

jakiś przykładowy podkłąd? czego szukać?
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 3
Posty: 190
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Re: jakie farby do PLA?

Post autor: alucard321pl »

Ja używam podkładów firmy Vallejo lub Army Painter, ale to dlatego, że najczęściej maluje modele redukcyjne samolotów i figurki do gier planszowych. Z marketowymi podkładami w sprayu bywa różnie, a z tymi markowymi mogę mieć pewność, że efekt zawsze będzie taki sam.
Tak jak wspominałem wcześniej, jeśli mam duży wydruk, to używam szpachli w sprayu ktorą nabywam u miejscowego sprzedawcy części samochodowych. (Eurocolor czy coś takiego, nie pamiętam).
PrzemoS, sagittario
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
geos
Postów w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2023, 09:19

Re: jakie farby do PLA?

Post autor: geos »

alucard321pl pisze: 20 sty 2024, 13:36 Ja używam podkładów firmy Vallejo lub Army Painter.
te konkretnie z linków poniżej czy jakieś inne wersje?

Vallejo:
https://www.fine-art.com.pl/podklad-val ... 200ml.html

Army painter:
https://www.amazon.pl/Army-Painter-mode ... B013XBQXJE

jaka jest zasada w dobieraniu podkładu i docelowego koloru powierzchni? powinno się stosować podkład o kolorze zbliżonym do docelowego koloru, czy nie ma to znaczenia?

czy używasz jakiegoś bezbarwnego na sam koniec? jeśli tak, to jaki się sprawdza u Ciebie?
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 3
Posty: 190
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Re: jakie farby do PLA?

Post autor: alucard321pl »

Ogólnie zasada jest taka, że jeśli malujesz detal ciemnymi kolorami, to używasz ciemnego podkładu (np. szary), a jeśli jasnymi, to jasnego (biały). Dostępne są też podkłady w danych kolorach, co potrafi rozwiązać problem malowania bazowego koloru, bo masz go już na dzień dobry. Pamiętaj, że łatwiej pokryć biały podkład czarnym kolorem, niż czarny podkład białym.

Na sam koniec używam bezbarwnego lakieru. Czy wybierzesz mat, satyn czy połysk to już zależy od oczekiwanego efektu końcowego. Możesz też użyć starego dobrego Sidoluxu, ale bez doświadczenia na to bym się nie porywał.

Co do podanych przez ciebie linków to:
- Vallejo które podałeś jest ok. Poszukałbym jednak czegoś w sprayu, no chyba, że masz aerograf, to ok.
- Army Painter który podałeś to nie podkład lecz lakier. Satynowy, dobry, używam.

Napisz co będziesz malował, to spróbuję doradzić trochę lepiej.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
geos
Postów w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2023, 09:19

Re: jakie farby do PLA?

Post autor: geos »

alucard321pl pisze: 22 sty 2024, 09:33 Napisz co będziesz malował, to spróbuję doradzić trochę lepiej.
drobne elementy z PLA, które będą częścią większego projektu wykonanego z drewna. powierzchnia elementów nie jest płaska: są zawijasy, wgłębienia, wypukłości. chciałbym osiągnąć jako taki efekt "udawania" drewna dzięki malowaniu. tak, aby przede wszystkim nie było widać na pierwszy rzut oka, że są plastikowe, aby z pewnej odległości tworzyły wizualnie materiałowo spójną całość z otaczającym drewnem. ot drewno, może inny gatunek, ale tak jakby ciągle drewno.

nastawiam się na ręczne malowanie, cienkie warstwy, myślę, że 3-4 wystarczą.

plan jest taki: wydruk -> szlifowanie -> wypełniacz (filler?) -> szlifowanie -> odtłuszczanie -> podkład -> kilka warstw lakieru/farby -> lakier bezbarwny.
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 1
Posty: 229
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: jakie farby do PLA?

Post autor: RevanitaPL »

geos pisze: 22 sty 2024, 15:28
alucard321pl pisze: 22 sty 2024, 09:33 Napisz co będziesz malował, to spróbuję doradzić trochę lepiej.
plan jest taki: wydruk -> szlifowanie -> wypełniacz (filler?) -> szlifowanie -> odtłuszczanie -> podkład -> kilka warstw lakieru/farby -> lakier bezbarwny.
Z doświadczenia, jako osoba pracująca nad drukami, które potem są malowane, i noszone, to lepiej się nastawić na to:
Wydruk - Szlifowanie - Filler - Szlifowanie - Filler - Szlifowanie aż będziesz zachwycony z powierzchni i nigdzie nie będą widoczne linie - podkład - malowanie - ewentualne poprawki szlifowaniem - końcowe malowanie - lakier i gotowe :)
Odtłuszczanie to jest coś z czym się po raz pierwszy spotykam :)
2x Bambu Lab P1P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne materiały”