TMC5160 - głośna praca, rezonans

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 5
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: TMC5160 - głośna praca, rezonans

Post autor: ARMed »

Screenshot_20240128-134913.png
Trzeba spełnić warunki do poprawego auto tuningu.
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC5160 - głośna praca, rezonans

Post autor: dragonn »

Ale do klippera jest coś takiego https://github.com/andrewmcgr/klipper_tmc_autotune
majek
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 5
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: TMC5160 - głośna praca, rezonans

Post autor: ARMed »

dragonn pisze: 28 sty 2024, 14:50 Ale do klippera jest coś takiego https://github.com/andrewmcgr/klipper_tmc_autotune
Ale to nie robi nic poza tym co jest w manualu :unknown:

Chodzi Ci o to że klipper umożliwia po prostu zmiany w tych rejestrach tmc? I "przelicza" na sztwno parametry?

klipper:
Using autotuning for your motors can improve efficiency by allowing them to run cooler and consume less power. However, it's important to note that this process can also cause the TMC drivers to run hotter so proper cooling measures must be implemented.
Cooler czy hotter oto jest pytanie :rotfl:
Ostatnio zmieniony 28 sty 2024, 15:47 przez ARMed, łącznie zmieniany 1 raz.
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: TMC5160 - głośna praca, rezonans

Post autor: majek »

dragonn pisze: 28 sty 2024, 14:50 Ale do klippera jest coś takiego https://github.com/andrewmcgr/klipper_tmc_autotune
Ale nadal to nie jest tuning - z kodu i opisu wygląda na automatyczne wyliczanie rejestrów - coś jak ten dostępny xls w necie, gdzie wpisuje się parametry silnika i dostaje liczby do rejestrów.
Niestety takie wyliczanie nie do końca się sprawdza. Przynajmniej u mnie silniki chodzą ciszej i mniej rezonują na całkiem innych ustawieniach niż te wyliczone. Tzn. na wyliczonych parametrach jest lepiej niż na jakiś całkiem domyślnych, ale dalej to nie jest to.
Natomiast ten plugin wygląda ciekawie, bo ustawia też przejście na full-step, czego zdaje się nie ma w żadnym sofcie ani xls-ie.

Prawdziwy auto-tuning musiałby mieć sprzężenie zwrotne, możliwe że akcelerator by wyłapał wibracje, ale jeszcze mikrofon i enkoder by się przydały do pełni szczęścia.

Ja jak robiłem tuning, to z odpalonym analizatorem widma i zmieniałem wszystkie wartości po kolei - Marlin w stosunku do Klippera przy takim tuningu jest o tyle lepszy, że można część timingów dla TMC zmieniać przez gcode w locie. Ale do pełni szczęścia jeszcze kiedyś muszę enkoder podłączyć i popracować nad kształtem sinusiody ;)
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 5
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: TMC5160 - głośna praca, rezonans

Post autor: ARMed »

majek pisze: 28 sty 2024, 15:40
dragonn pisze: 28 sty 2024, 14:50 Ale do klippera jest coś takiego https://github.com/andrewmcgr/klipper_tmc_autotune
Ale nadal to nie jest tuning - z kodu i opisu wygląda na automatyczne wyliczanie rejestrów - coś jak ten dostępny xls w necie, gdzie wpisuje się parametry silnika i dostaje liczby do rejestrów.
Niestety takie wyliczanie nie do końca się sprawdza. Przynajmniej u mnie silniki chodzą ciszej i mniej rezonują na całkiem innych ustawieniach niż te wyliczone. Tzn. na wyliczonych parametrach jest lepiej niż na jakiś całkiem domyślnych, ale dalej to nie jest to.
Natomiast ten plugin wygląda ciekawie, bo ustawia też przejście na full-step, czego zdaje się nie ma w żadnym sofcie ani xls-ie.

Prawdziwy auto-tuning musiałby mieć sprzężenie zwrotne, możliwe że akcelerator by wyłapał wibracje, ale jeszcze mikrofon i enkoder by się przydały do pełni szczęścia.

Ja jak robiłem tuning, to z odpalonym analizatorem widma i zmieniałem wszystkie wartości po kolei - Marlin w stosunku do Klippera przy takim tuningu jest o tyle lepszy, że można część timingów dla TMC zmieniać przez gcode w locie. Ale do pełni szczęścia jeszcze kiedyś muszę enkoder podłączyć i popracować nad kształtem sinusiody ;)
Dokładnie ! Poza tym stealtch chop i tak jest bez sensu przy dużych prędkościach, wtedy Trinamic zaleca spread cycle.
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”