Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
yarecki
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2024, 09:11
x 1

Re: Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Post autor: yarecki »

Świetny pomysł z tymi wieżami. Jednak doświadczenie to doświadczenie. Ustawiłem generowanie gcode między 0.1 a 1 w odstępach co 0.2 i wyszło jak na fotce. Co ciekawe znalazłem w PS, że ma defaultowo retrakcje na 0, co się pewnie przyczyniło do ukończonych wydruków, gdzie w Cura zastosowany profil ma 3mm. Przy okazji wyszło, że drukarka zdaje się nie zapamiętuje ustawień kalibracji. Znowu robiłem przed wydrukiem manualną + Z z zapisem, potem automatyczną z zapisem.Kiedy jednak rozpoczął się wydruk widać już było, że dysza jest za wysoko. Spauzowałem i obniżyłem na tyle, żeby podstawa drukowała się na w miarę gładko, bez przerw między kolejnymi liniami oraz ścianką. Wydrukowało jak widać, nawet nie musiałem odklejać, bo ostatnie ruchy zahaczyły lewą wierzę i cały wydruk się odczepił.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
20240109_101816.jpg
morf
yarecki
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2024, 09:11
x 1

Re: Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Post autor: yarecki »

Producent nadal nie odpowiada poza automatyczną wiadomością, że jest dużo zgłoszeń i będą się starać jak najszybciej. Tymczasem to ciągłe levelowanie, gdzie za każdym razem muszę kręcić śrubami zgodnie z ruchem wskazówek, sprawiło, że teraz lewe przednie pokrętło jest luźne. Czy to wskazuje na jakiś mechaniczny problem?
Awatar użytkownika
micro
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2023, 18:29
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender5S1
x 1

Re: Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Post autor: micro »

Dokręć wszystkie śruby na maksa i zacznij poziomowanie od początku.
FraneoPL
Postów w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 12 kwie 2023, 22:02
Lokalizacja: Żydów
Drukarka: TWOT Sapphire Pro
x 2

Re: Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Post autor: FraneoPL »

yarecki pisze: 08 sty 2024, 10:21 Witam wszystkich forumowiczów. Od Świąt jestem posiadaczem Sidewindera X3PRO od Artillery i niestety nie mogę powiedzieć, że szczęśliwym posiadaczem. Po trzech udanych wydrukach (Grogu całkiem fajnie wyszedł) wziąłem się za coś bardziej skomplikowanego i od tego momentu lipa. Zacznę może od tego, że dziwi mnie trochę, że za każdym razem kiedy przed drukiem uruchomię manualną kalibrację zawsze wymaga poprawy. Daję po tym automatyczną jak zaleca producent, ale skoro przy kolejnym wydruku znowu muszę kalibrować to wydawało by się, że drukarka może już w trakcie wydruku się rozkalibrowywać. To chyba nie powinno tak być? Korpus w tej drukarce sprawia wrażenie bardzo solidnego i sztywnego, tym bardziej to mnie dziwi. W każdym razie zmiany jakie nastąpiły po tych udanych wydrukach to zmiana filamentu ze względu na kolor jaki bardziej odpowiadał, choć ten sam producent i typ Ender PLA+. Zmieniłem też miejsce ustawienia drukarki. Stała wcześniej na lekko gibiącym się stole (czyżby pomagało to w jakiś sposób amortyzować ruchy głowicy?). Teraz stoi w innym, pustym pokoju, na podłodze, ze względu na przewidywaną długość wydruków i wiążący się z tym hałas. Model jaki próbowałem wydrukować wymagał podpór, ale za każdym razem głowica urywała jedną z podpór (tree) i potem już leciało spaghetti. Próbowałem potem inny model, który nie wymagał podpór, ale za to był dość skomplikowany i posiadał ruchome elementy. Zgodnie z zaleceniami autora, obniżyłem prędkość do 70mm, pozaznaczałem Z Hop w Curze i avoidance, ale tu z kolei, po jakimś czasie widać było, że w wyższych warstwach powstaje przerwa. Znowu głowica zahacza o któryś z elementów i leci spaghetti. Zacząłem googlować o potencjalnych przyczynach. Ponieważ pokój jest mniej ogrzewany, panuje tam jakieś 18,5C prowizorycznie obstawiłem drukarkę kartonem, co dało temperaturę otoczenia powyżej 22C podczas wydruku. Problem jednak pozostał. Zwiększyłem temperaturę z 200 na 205, ale nic to nie pomogło. Próbowałem kolejny, prostszy model, ale znowu ten sam problem. Końcówka dyszy coś w końcu zahacza i dalej jest dramat. Załączam fotki przykładowych wydruków. Mam nadzieję, że ktoś tu rozpozna problem i podsunie rozwiązanie.
sproboj wlaczyc zhop przy bardziej skomplikowanych wydrukach
yarecki
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2024, 09:11
x 1

Re: Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Post autor: yarecki »

micro pisze: 12 sty 2024, 23:23 Dokręć wszystkie śruby na maksa i zacznij poziomowanie od początku.
Tak też próbowałem, ale efekt taki, że przy konieczności kalibrowania przed każdym wydrukiem/testem i ciągłej konieczności kręcenia śrób w tą samą stronę żeby skompensować, w końcu robią się luźne. Tak, jakby Z ciągle szła w górę.

https://photos.app.goo.gl/khTQ4Nr9kH8zSU659

https://photos.app.goo.gl/aQXZKeDTbCBXAGKv7
Awatar użytkownika
micro
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2023, 18:29
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender5S1
x 1

Re: Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Post autor: micro »

Może to wina sprężyn, jakoś tak słabo wyglądają, ale żeby aż tak...
Pasja420
Postów w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 21 sty 2024, 20:24
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Post autor: Pasja420 »

A czy ty masz krańcówkę osi z dobrze ustawioną ?
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 1
Posty: 112
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 15

Re: Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Post autor: JohnJames »

yarecki pisze: 08 sty 2024, 10:21 Model jaki próbowałem wydrukować wymagał podpór, ale za każdym razem głowica urywała jedną z podpór (tree) i potem już leciało spaghetti. [...]
Zgodnie z zaleceniami autora, obniżyłem prędkość do 70mm, pozaznaczałem Z Hop w Curze i avoidance, ale tu z kolei, po jakimś czasie widać było, że w wyższych warstwach powstaje przerwa. Znowu głowica zahacza o któryś z elementów i leci spaghetti. [...] Próbowałem kolejny, prostszy model, ale znowu ten sam problem. Końcówka dyszy coś w końcu zahacza i dalej jest dramat.
A oś Z przypadkiem nie gubi kroków?
Sapphire Pro - coś tam dłubię
yarecki
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2024, 09:11
x 1

Re: Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Post autor: yarecki »

O tego to ja nie wiem. Póki co doszedłem, że najpierw trzeba ustawić Z offset, potem dopiero manualne punkty i potem auto. Jest jakby lepiej, ale nadal trzeba kręcić po rozpoczęciu wydruku. Udało mi się też zrobić update firmware. Trzeba było osobno trzymać pliki na karcie, żeby najpierw poszła płyta a potem osobno wyświetlacz. Dokumentacja w przypadku Artillery ewidentnie wprowadza w błąd. Póki co udało mi się wydrukować ruchomego smoka i na razie przerwa. Zobaczymy kiedy producent w końcu odpisze. Osobny ticket z geekbuying też już trochę wisi i dziś zapytali o numer zgłoszenia u producenta. Może będą między sobą ustalać.
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 1
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 18

Re: Czy kalibracja przed każdym wydrukiem?

Post autor: marcin-1125 »

Kalibracja, kalibracja i jeszcze raz kalibracja. Przy pierwszym uruchomieniu drukarki należy ustawić z-offset. Bez tego kroku będziesz kręcił śrubami do poziomowanie łoża w nieskończoność. I tu tkwi problem. Poczytaj, po oglądaj, filmiki jak się kalibruje z-offset i zrób to. A te śruby to skręć mocno i wtedy wypoziomój łoże.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”