Sapphire Pro problem z temperaturą po zmianie grzałki

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 634
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą po zmianie grzałki

Post autor: Rozarh »

TorFPV pisze: 01 lut 2024, 21:39 Wartości które mam teraz:

P8.43 I0.33 D54.04

Dołożyłem pastę termoprzewodzącą ale bez zmian.

Wymieniłem termistor na nowy i dalej tak samo.

Co mogę jeszcze sprawdzić?
Mam nadzieję, że pasta była wysokotemperaturowa? Normalne pasty dla procesorów nie zachowują swoich właściwości w temperaturach powyżej 100°C
Jeśli montowany termistor był szklaną perełką na drucikach to rozważ zakup takiego w obudowie PT100 - ale może zachodzić konieczność wymiany bloku grzejnego jeśli nie jest dostosowany. Można też go rozwiercić, ale tu jest ryzyko przebicia ścianki do dyszy i wycieku filamentu.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
TorFPV
Postów w temacie: 8
Posty: 15
Rejestracja: 15 sty 2024, 23:00

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą po zmianie grzałki

Post autor: TorFPV »

Rozarh pisze: 02 lut 2024, 07:47 Mam nadzieję, że pasta była wysokotemperaturowa? Normalne pasty dla procesorów nie zachowują swoich właściwości w temperaturach powyżej 100°C
Jeśli montowany termistor był szklaną perełką na drucikach to rozważ zakup takiego w obudowie PT100 - ale może zachodzić konieczność wymiany bloku grzejnego jeśli nie jest dostosowany. Można też go rozwiercić, ale tu jest ryzyko przebicia ścianki do dyszy i wycieku filamentu.
Pasta AG silikonowa termoprzewodząca o zakresie do 300 stopni więc podejrzewam, że jest git.

Co do termistora to pisałem kilka postów wyżej, że używam właśnie takiego w obudowie PT100 :wtf:

Już nie mam pomysłu co może być nie tak. Wygląda mi to na jakiś problem softowy bo tak fizycznie i mechanicznie to wszystko mam okej a nawet lepiej niż było przed spaleniem grzałki.

Na próbę zmieniłem jeszcze soft na skompilowanego Marlina którego ściągnąłem spod filmu Artka na YT. Dalej takie same wahania temperatury.


Ja ten pid tunning robię w repeter host, może to jakiś gówniany soft i powinienem spróbować innego tylko jakiego ?

No tylko w sumie komendę do pid tuningu to ja mogę wysłać z czegokolwiek co obsługuje port szeregowy, nawet zwykłe arduino więc no też dziwne to dla mnie.

Czy ktoś jest w stanie podać tutaj swoje PIDy ?
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą po zmianie grzałki

Post autor: konradsdev1 »

Miałem kiedyś takie wartości dla grzałek 40W i 50W:

Kod: Zaznacz cały

P16.439816 I1.932959 D34.955158
P16.064644 I1.150762 D56.065613
Czy masz skarpetę silikonową na bloku? Sprawdzałeś czy chłodzenie wydruku nie wpływa na wahania temperatury?
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Pasja420
Postów w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 21 sty 2024, 20:24
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą po zmianie grzałki

Post autor: Pasja420 »

TorFPV pisze: 02 lut 2024, 10:50
Rozarh pisze: 02 lut 2024, 07:47 Mam nadzieję, że pasta była wysokotemperaturowa? Normalne pasty dla procesorów nie zachowują swoich właściwości w temperaturach powyżej 100°C
Jeśli montowany termistor był szklaną perełką na drucikach to rozważ zakup takiego w obudowie PT100 - ale może zachodzić konieczność wymiany bloku grzejnego jeśli nie jest dostosowany. Można też go rozwiercić, ale tu jest ryzyko przebicia ścianki do dyszy i wycieku filamentu.
Pasta AG silikonowa termoprzewodząca o zakresie do 300 stopni więc podejrzewam, że jest git.

Co do termistora to pisałem kilka postów wyżej, że używam właśnie takiego w obudowie PT100 :wtf:

Już nie mam pomysłu co może być nie tak. Wygląda mi to na jakiś problem softowy bo tak fizycznie i mechanicznie to wszystko mam okej a nawet lepiej niż było przed spaleniem grzałki.

Na próbę zmieniłem jeszcze soft na skompilowanego Marlina którego ściągnąłem spod filmu Artka na YT. Dalej takie same wahania temperatury.


Ja ten pid tunning robię w repeter host, może to jakiś gówniany soft i powinienem spróbować innego tylko jakiego ?

No tylko w sumie komendę do pid tuningu to ja mogę wysłać z czegokolwiek co obsługuje port szeregowy, nawet zwykłe arduino więc no też dziwne to dla mnie.

Czy ktoś jest w stanie podać tutaj swoje PIDy ?


Też mam Marlina od Artka i pidy mam Kp 11.62, Ki 0.47, Kd 71.24, no i temperatura jest stabilna. Grzałka fabryczna
TorFPV
Postów w temacie: 8
Posty: 15
Rejestracja: 15 sty 2024, 23:00

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą po zmianie grzałki

Post autor: TorFPV »

Żadne z podanych wyżej parametrów nie pomogły.

Wgrałem oryginalny soft Sapphire Pro, zrobiłem PID Tuning jeszcze raz i wahania temperatury wróciły do tych +-0,5 stopnia co jest dla mnie okej.

Czy możliwe jest że Marlin albo sam Repeter Host jakoś nadpisuje parametry PID ? Wiecie, że ja je zapisze komendą M500 a one po rozpoczęciu drukowania wracają do jakiś dziwnych "domyślnych" ?
Pasja420
Postów w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 21 sty 2024, 20:24
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą po zmianie grzałki

Post autor: Pasja420 »

A możesz podzielić się tym oryginalnym firmware, bo próbowałem kilku i żaden mi nie działa
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 1
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą po zmianie grzałki

Post autor: atom1477 »

Podaj nowe wartości PID.
Na moje oko po prostu stary kod źle robił tuning. Czyli sam PID działał dobrze, i nic nie nadpisywało jego ustawień. Tylko że wartości wyliczone w tuningu były złe.
TorFPV
Postów w temacie: 8
Posty: 15
Rejestracja: 15 sty 2024, 23:00

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą po zmianie grzałki

Post autor: TorFPV »

Pasja420 pisze: 03 lut 2024, 16:23 A możesz podzielić się tym oryginalnym firmware, bo próbowałem kilku i żaden mi nie działa
Jasne, poniżej podaje link:

https://we.tl/t-LGjYGAmovb
atom1477 pisze: 03 lut 2024, 17:40 Podaj nowe wartości PID.
Na moje oko po prostu stary kod źle robił tuning. Czyli sam PID działał dobrze, i nic nie nadpisywało jego ustawień. Tylko że wartości wyliczone w tuningu były złe.
Aktualne pidy podam jak tylko uda mi się na nowo połączyć drukarkę z repeter host bo coś teraz się pozmieniało.


Po wgraniu oryginalnego softu znowu mam kolejny problem otóż po rozpoczęciu drukowania, karetka "hołmuje" się, następnie jedzie idealnie nad środek stołu, stół 2 razy podnosi się i opuszcza po czym karetka jedzie na startowe miejsce i rozpoczyna drukowanie. Skończyłem przekopywać internet ale nie natrafiłem na nic co by pasowało do mojego problemu. Wydaje mi się, że ma to związek z funkcją Z SAFE HOMING ale dopiero jutro to spróbuję wyłączyć.

Chyba muszę na poważnie wejść w temat drukarek bo do tej pory wszystko działało bez zarzutu i moja ingerencja ograniczała się jedynie do zmiany filamentu.
Pasja420
Postów w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 21 sty 2024, 20:24
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro problem z temperaturą po zmianie grzałki

Post autor: Pasja420 »

TorFPV pisze: 03 lut 2024, 23:32
Pasja420 pisze: 03 lut 2024, 16:23 A możesz podzielić się tym oryginalnym firmware, bo próbowałem kilku i żaden mi nie działa
Jasne, poniżej podaje link:
https://we.tl/t-LGjYGAmovb
Witam
Wielkie dzięki ale niestety nic z tego, u mnie nie działa poprawnie, np. chcę poruszyć którąkolwiek osią i niby się porusza ale tak powoli, że prawie tego nie widać (zadany dystans 10 mm i jest 10 ale trwa to całe wieki), tak samo wymiana filamentu, cofa go ale powolutku, grzanie stołu i hotendu działa poprawnie i już nie wiem o co chodzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”