Rzeczywista (optyczna) moc laserów

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Michał_L
Postów w temacie: 3
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Rzeczywista (optyczna) moc laserów

Post autor: Michał_L »

Dzień dobry,

Wyjasni ki ktoś jak to jest z tą mocą optyczną laserów diodowych? Jak przeglądam Ali czy eBay to najczęściej używana jest zależność - sprzedawca podaje 80W w tytule a dalej, często małym drukiem: moc optyczna 10W. Podobie 40W to 5W, a niżej to już w ogóle dziwnie... mój laser ma napisane na obudowie 8.5W. Nie dość że wartość raczej rzadko spotykana, to tylko jedna i ni cholery nie wiadomo która... znaczy wiadomo - na pewni nie jest moc optyczna. To ile niby miliwatów mocy optycznej ma to moje świecidełko? Da się to jakoś zmierzyć?
I w ogóle czy istnieje jakaś fizyczna, niezależna od sprzedawcy/producenta, zależność pomiędzy mocą pobieraną a mocą optyczną?

Dziękuje.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8950
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Rzeczywista (optyczna) moc laserów

Post autor: dziobu »

To o co pytasz to sprawność użytych diod; podobnie masz z innymi źródłami światła:
np żarówki LEDowe o mocy 6W dają strumień światła podobny do tego jaki daje klasyczna żarówka żarnikowa o mocy 60W.

Trafiają się lasery 8.5W; są dość drogie i w tym wypadku to moc optyczna. Przynajmniej to co znalazłem.

Natomiast chińczyk (bez znaczka) potrafi napisać cokolwiek. Ci lepsi piszą obie wartości (ale skupiają się na większej ;p), ci gorsi - byle co, bo moduł nie pobiera nawet znamionowej mocy (mam/miałem).
Masz jakiś model tego lasera czy coś? Szukałeś go?
Michał_L
Postów w temacie: 3
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Rzeczywista (optyczna) moc laserów

Post autor: Michał_L »

Dziękuje.
Firma której logo jest na cnc i chyba na module lasera to, o ile pamiętam, Vevor, nic więcej teraz nie mogę powiedzieć bo nie mam tego pod ręką. Zobaczę wieczorem...
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Rzeczywista (optyczna) moc laserów

Post autor: mcxmcx »

Możesz zmierzyć moc lasera w domu, mierzysz wzrost temperatury jak nagrzewasz blok metalu lub płyn.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Michał_L
Postów w temacie: 3
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Rzeczywista (optyczna) moc laserów

Post autor: Michał_L »

Marka: Sanwu
Model: XTS08
Power Supply: 12V
Working Current 0.76A Max
Rated Power: 8W
Wave Length: 450nm

Tyle nadrukowano na tylnej ściance lasera.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8950
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Rzeczywista (optyczna) moc laserów

Post autor: dziobu »

Dokładnie ten laser znalazłem tylko w manualu do małego CNC; jakoś niespecjalnie sie chwalą tymi laserami (nic nowego; moje stare też nie istnieją w sieci)
Ale jest model XTS15W. Moc modułu - 15W (12V, 2A; pobór max 22W), moc optyczna 5.8W.
Jeśli Ty masz moduł 8W, to załóż że masz połowę tego, czyli marketingowo ~3W. Mam moduł 7W i on (OIDP) występował jako 2.5W mocy wyjściowej. Mocniejsze lasery są proporcjonalnie lepsze więc to chyba się zgadza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”