Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

PITiMAT
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 21 wrz 2022, 00:51

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: PITiMAT »

OK, troszkę się pobawiłem tym wszystkim i zaczyna to działać, nawet zaczynam trochę ogarniać jak to działa ;)
Na początek zrobiłem:
1. wymiana nakrętek ze zwykłych na kwadratowe - jest lepiej, ale poprzednik zbyt mocno dokręcał i nakrętki miejscami były mocno wciśnięte w sklejkę
2. wydrukowałem podpory osi Y na łożyskach - to dość dużo dało
3. wydrukowałem mocowania wewnętrzne skręcane śrubką i zewnętrzne, podwójne podkładki zamiast zwykłych podkładek dla prętów osi X - tu zdecydowanie pręty przestały latać przód/tył
4. dodałem górne i dolne mocowanie prętów osi Z + blokady na dole między prętami, a tylną ścianą oraz zmieniłem mocowanie silnika - tu widzę spore różnice na stole bo jest dużo bardziej stabilny i się nie rusza na boki czy góra/dół
5. Zamontowałem prowadnicę na przewody silnika osi Y - podobno to lubi się psuć od naprężeń i ruchów, kabel wcześniej wymieniłem
6. Wydrukowałem też parę pierdół typu:
- mocowanie rurek prowadzących filament i kabli na wózku głowicy drukującej
- nakładki na otwory w sklejce gdzie są nakrętki
- podkładki pod śruby skręcające obudowę
- mocowanie rurek prowadzenia filamentu na plecach przy szpulach
- zaślepkę otworu na zewnątrz silnika osi Y
- mocowanie (zamiast czterech tulejek) silnika osi Y
- regulowane nóżki pod drukarkę - widziałem też projekt nóg na sprężynkach i zamówiłem je na Ali
- jakieś tam zaślepki na otwory LCD czy w środek obudowy
- założyłem plekse na boczne ściany i drzwi na front - nie tyle jako komora, a zabezpieczenie przed ciekawskim maluszkiem (level 2)
- i coś tam jeszcze było, ale nie pamiętam teraz

Zamówiłem na Ali wentylator 80mm aby zamontować nad elektronikę bo ten mały doprowadza do szału. Myślę też aby w zasilaczu wyciąć otwór na większy wentylator, ale to na później.

I teraz tak... Jak coś dokładałem, modyfikowałem to zawsze było coś lepiej, ciszej bo wszytko mniej się tłukło, ale wydruki max 30mm/s bo gdy dam szybciej to wszystko wpadała w jakieś turbulencje, zwlaszcza przy wypelnieniu pod kątem 45°
Wydruki mozna powiedzieć takie sobie, nawet już się pogodziłem, że to stara drukarka i nic lepszego nie będzie, ale... przypomniałem sobie, że wcześniej ktoś pisał "drukuj z karty SD" a ja cały czas po USB drukowałem (kable zmieniałem na różne) i wydruki były dużo lepsze, ale drukarka szybciej nie chciała drukować, no i znów przyszła myśl "chłopie, masz starego trupa, a nie drukarkę" Kolejnym krokiem było zmiana programu do krojenia modeli - nie wierzyłem, że to coś zmieni wiele bo na mój amatorski rozum będzie to samo lub podobnie - o boże, jak się myliłem. Zainstalowałem cura bo jak czytałem to wiele ludzi go używa. Na podstawowych ustawieniach (muszę to jeszcze ogarnąć) mam totalnie inną drukarkę, dtuki dużo ładniejsze, drukarka przy prędkości 60mm/s śmiga aż miło posłuchać silników :)

Teraz pytanie, co tu by dalej zrobić z tym wszystkim?
Zainstalowałem dodatek aby mieć pliki x3g ale coś mi się wymiary rozjeżdżają i zapisuję jako gcode i przerabiam na x3g

Nie wiem czy to wszytko dobrze zrozumiałem, ale można by postawić octopi na rasberry (mam 3B+) wraz z klipperem. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: Kopytko »

Klipper zawsze jest dobra opcją:)
Przynajmniej ja tak uważam, ale trzeba by poszukać wsadu printer.cfg, czy ktoś zrobił, czy trzeba dziergać go od podstaw.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
PITiMAT
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 21 wrz 2022, 00:51

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: PITiMAT »

Zanim zacznę dalej i mocniej kombinować chciałbym ogarnąć drukarkę do końca ;)
Mam jeszcze parę pytań:
1. Czy coś jeszcze powinienem zrobić, zmienić czy dołożyć do tej drukarki?
2. Co zrobić aby działał wentylator chłodzący wydruk?
- na płycie widzę, że jest wlutowany tranzystor
- wentylatorek zamontowany na wydrukowanej tubie, podwieszony pod wózkiem głowic drukujących (to dostałem w zestawie)
*teraz dodałem sobie zasilanie poprzez przełącznik do zasilacza i ręcznie to załączam, ale to trochę bezsensu
3. W zestawie z drukarką dostałem takie elementy:
20240119_111038.jpg
- czy to się do czegoś nada?
20240119_111055.jpg
- tu z tymi dyszami jest coś namieszane. W drukarce po lewej stronie mam zamontowaną tą gładką rurkę i odkręconą dyszę, a po prawej (na tej drukuję) jest zamontowana rurka gwintowana dokręcone nakrętką - patrząc na zdjęcia w Internecie to powinno być zamontowane te gładkie.
PITiMAT
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 21 wrz 2022, 00:51

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: PITiMAT »

Kopytko pisze: 18 sty 2024, 21:14 Klipper zawsze jest dobra opcją:)
Przynajmniej ja tak uważam, ale trzeba by poszukać wsadu printer.cfg, czy ktoś zrobił, czy trzeba dziergać go od podstaw.
O TO chodzi?
PITiMAT
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 21 wrz 2022, 00:51

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: PITiMAT »

OK, wentylator działa przez zewnętrzny tranzystor bo ten co jest na płytce to jest uwalony - muszę zamówić i wymienić.
Odkręciłem jeden ekstruder z wózka i wszystko zaczęło jakoś lżej drukować, więc wyrzuciłem też drugi i zrobiłem sobie układ bowdena z tego co miałem ;)

Mam jeszcze parę pytań:
1. Trochę się boję uwalić płytę zmianą oprogramowania i zastanawiam się czy nie zaszaleć i wymienić to w ogóle na coś "normalnego" Czy np SKR 1.4 będzie OK?
2. Czy ma ktoś może spis jakie trzeba wałki napędowe? Chciałbym wymienić plastikowe na metalowe
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: Kopytko »

Co do płyty to już Ciebie nie blokuje zbytnio nic oprócz termistorów, w CTC są termopary, więc ew będziesz musiał wymienić je.
Co do wałków to rozeznawałem temat i te plastikowe są całkiem ok. Chyba nie ma co kombinowac na alu, zwłaszcza że co 10 może jest proste, a szukać nietypowych, porządnych, będzie jak ze świecą.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
PITiMAT
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 21 wrz 2022, 00:51

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: PITiMAT »

Kopytko pisze:Co do płyty to już Ciebie nie blokuje zbytnio nic oprócz termistorów, w CTC są termopary, więc ew będziesz musiał wymienić je.

Myślę, że to nie problem.

Patrzyłem na Ali to za stówkę można kupić gołą płytę BIGTREETECH SKR V1.4 (Turbo 30zł, ale to tylko się różni procesorem +20MHz) Najbardziej mnie denerwuje to przerabianie. STL do CURA -> zapisuję jako gcode -> odpalam "GPX gcode to x3g converter" -> zapisuję na SD i lecę do drukarki. Ideałem było by odpalić CURE i wysłać plik do drukarki
Kopytko pisze:Co do wałków to rozeznawałem temat i te plastikowe są całkiem ok. Chyba nie ma co kombinowac na alu, zwłaszcza że co 10 może jest proste, a szukać nietypowych, porządnych, będzie jak ze świecą.
Więc Cię posłucham bo studiując forum to Ty chyba wiesz wszystko o tej drukarce ;)

Brakuje mi jeszcze (tak mi się wydaje) sztywności w tej drukarce, ale to chyba trzeba by zrobić nową "budę" z profili aluminiowych. Pytanie czy warto to robić bo to i tak będzie stara drukarka w nowej budzie. A może się mylę i to będzie trochę nowocześniejsza drukarka z wykorzystaniem starych części? :shock:
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Wymiana płyty głównej w CTC Bizer

Post autor: Kopytko »

No niestety ona na sztywności traci z każdym KG, duże też zależne od nawet wilgotnosci powietrza. Ja wszytkie śruby wykręcałem zmieniałem nakrętki na prostokątne i dodawałem klej do gwintów, ale i tak się to luzuje , nie ma też co przesadzać z siłą , bo też najpierw ściśnie a potem się odkształci.
Fakt opcja wykożystać profile najlepsza, jest tez dużo projektów pod to.
Co do płyty nowej, to już sam musisz dobrac coś co bedzie moze na przyszłośc, moze i pod klippera.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CTC Bizer (klon Replicatora)”