MKS GEN L V2.1 TMC2209 błąd komunikacji

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
domins
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2024, 23:33

MKS GEN L V2.1 TMC2209 błąd komunikacji

Post autor: domins »

Witam. Potrzebuje pomocy. mks gen l v2.1 z tmc2209. Problem jest następujący, założyłem po 3 zworki pod każdym sterownikiem, skonfigurowałem marlina pod endera3, silniki pracują cicho lecz nie mogę nimi sterować z uwagi na błąd „TMC comunication error”, nie mam już siły do tego, od 3 dni. nie mogę sobie poradzić, prześledziłem już każdy temat na internecie i odpowiedzi nie znalazłem. Po komendzie z monitora „m122” mam odpowiedź zwrotną że wszystkie są LOW.
liczę na waszą pomoc i Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1357
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 735

Re: MKS GEN L V2.1 TMC2209 błąd komunikacji

Post autor: JGFTW »

Trudność odpalenia sterowników TMC2209 polega na tym, że mają one różne tryby w jakich mogą być ustawione i jeżeli nie masz je w przygotowane w trybie (przykładowo) step/dir to nie skomunikujesz się z nimi poprzez UART i odwrotnie.

Zobacz przykładowo jak wyglądałoby to dla TMC2209 v1.2 od BigTreeTech:
Capture.PNG

Jak Twoje stepy są w trybie Step/Dir to jak odblokujesz w firmware UART to się nie połączysz i to może skutkować błędem Error:All low, ale jak podłączę drukarkę po USB i płytka pozwala ją z niego zasilać to jak nie zauważę, że nie włączyłem głównego zasilania to też mi pokazuję all low, więc ciężko zgadnąć co jest dokładną przyczyną ;)

Wiesz w jakim trybie chcesz się połączyć oraz w jakim masz skonfigurowane sterowniki?

Musisz mieć dokładną wersję oraz producenta sterownika i znaleźć dokumentację, żeby ocenić w jakim masz trybie - od tego trzeba zacząć, później ogarnąć podłączenie i firmware.
Berg
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: MKS GEN L V2.1 TMC2209 błąd komunikacji

Post autor: Rozarh »

Patrząc na schemat płyty i pinologię nie powinieneś wkładać zworek pod stepsticka. Musisz założyć jedną zworkę obok stepsticka opisaną xUART (gdzie x - to nazwa osi np. XUART, YUART itp.)
Fakt, że ta zworka praktycznie bocznikuje zworkę M2 (MS3) ale wygląda to bardziej profesjonalnie :)
To co pisał JGFTW też jest ważne, ale podaj typ stepsticków, które posiadasz (albo zrób ich zdjęcie po wyjęciu os góry i z dołu) bo niektórym nie trzeba nic przerabiać, żeby to ruszyło.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
domins
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2024, 23:33

Re: MKS GEN L V2.1 TMC2209 błąd komunikacji

Post autor: domins »

Przesyłam zdjęcie stepstika i zworek.
oczywiście, komunikację za każdym razem sprawdzałem na włączonym zasilaniu

Zworką napięcia jest ustawiona na 3.3v.
Załączniki
IMG_6639.jpeg
IMG_6641.jpeg
IMG_6642.jpeg
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: MKS GEN L V2.1 TMC2209 błąd komunikacji

Post autor: Rozarh »

Zdjęcie spodu jest zbyt ciemne by coś lepiej zobaczyć, ale mam wrażenie, że stepstick jest ustawiony "fabrycznie" wg producenta: https://biqu.equipment/products/bigtree ... vs-tmc2208 (pkt 2 - UART Mode)
Zalutowana mała zworka PDN decyduje, który pin obsługuje UART. Domyślnie jest to 13 nóżka stepsticka - więc powinno to pasować do Twojej płyty.
Niestety widzę, że nie posiadasz zlutowanej zworki J17 - są dwa puste pady.
Rozwiązanie: wyjmij wszystkie zworki spod stepsticka i zmierz miernikiem które igły pod stepem odpowiadają tym punktom po zworce J17 - powinny być dwa obok siebie. Gdy je znajdziesz załóż na nie zworkę. Nie zakładaj innych zworek. To powinno działać.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”