Octoprint bez Malinki

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Octoprint bez Malinki

Post autor: Michał_L »

Wczoraj miałęm okazję wypróbować jak to jest z Octoprintem... i byłem bardzo zawiedziony.

Po pierwsze plik wysłany z Octoprint do drukarki nie dał się wydrukować, kłąb filamentu, dziwne odgłosy drukarki - wydruk musiałem przerwać.
TEN SAM plik przeniesiony na karcie wydrukował się bezbłędnie.
Po drugie - za pierwszym razem omyłkowo kliknąłem "Upload to SD" i kopiowanie na kartę trwało blisko 50 minut! To chyba trochę długo jak na 8MB plik... na szczęści "Upload" działa OK i nie musiałem wieki czekać żeby móc zacząć drukować.
Po trzecie brak mi dużych, widocznych przycisków "Start", "Stop", "Pause", "Status". Niby jest ikonka "Print" w File Manager ale jest mała, niby status można zobaczyć w Dashboard, ale jak zatrzymać wydruk? Jak zrezygnować z wydruku kiedy widać że nie idzie dobrze? U mnie skończyło się na Putty i

Kod: Zaznacz cały

systemctl stop octoprint
.
Niestety plugina z takimi przyciskami nie znalazęłm. Przegapiłem, a on tam jest i się ze mnie śmieje?

To oczywiście tylko pierwsza próba więc: Co zrobiłęm źle ? Albo czego nie zrobiłem?

Pomożecie?

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Octoprint bez Malinki

Post autor: majek »

octo2.png
Klikasz w 1 i wtedy plik się 'ładuje' do drukowania.
Klikasz w 2 i zaczyna drukować.
Klikasz w 3 i druk się zatrzymuje tymczasowo, można wznowić.
Klikasz w 4 i druk się przerywa.

I to właściwie wszystko, guziki są odpowiedniej wielkości jak na weba, masz cały status normalnie po lewej stronie. W ustawieniach drukarki zazwyczaj wystarczy zdefiniować rozmiar pola roboczego i tyle. Trzeba pamiętać też, że Octoprint parsuje ten gcode, więc po pierwsze musi to być tekstowy gcode (jakieś drukarki ostatnio przechodzą na format binarny). Do tego Octoprint niektóre komendy filtruje i nie przepuszcza do drukarki (są zdefiniowane w opcjach serwera).

Z takich 'awaryjnych' pluginów polecam 'Exclude region' - jak się drukuje kilka rzeczy, to w czasie druku można na podglądzie zaznaczyć obszar, gdzie np. coś nie wyszło i wtedy on już tam więcej nie drukuje.
Są nawet pluginy, że można sobie jakąś mikro klawiaturę podpiąć i zdefiniować guziki na start/stop/cokolwiek jak się chce hardwarowo obsługiwać.
Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Octoprint bez Malinki

Post autor: Michał_L »

A widzisz Pan! A ja u siebie takiego słoiczka nie widzę... Skąd to "State" się bierze? To jakaś integralna część i tylko trzeba ją sobie przywołać czy trzeba doinstalować jakiś plugin?
Co do plików to ja do nich nie zaglądałem więc nie potrafię powiedzieć czy to tekst czy binarka. W każdym razie wygenerowane przez Prusa Slicer.

Dziękuję bardzo!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Octoprint bez Malinki

Post autor: Rozarh »

Słoiczek to model do druku - jeśli slicer dostanie polecenie dołączenia miniaturki do pliku to niektóre drukarki potrafią to pokazać. Octoprint też. Kolega pokazał zrzut z komórki prawdopodobnie, ale podobnie wyświetla strona na desktopie.
Kwestia wolnej transmisji pliku po sieci to raczej jakiś problem z połączeniem - źle skonfigurowana sieć, jakiś niepoprawny driver (moduł kernela) karty sieciowej lub antywirus działający w tle.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Octoprint bez Malinki

Post autor: majek »

Michał_L pisze: 12 mar 2024, 14:06 Skąd to "State" się bierze?
To jakaś integralna część i tylko trzeba ją sobie przywołać czy trzeba doinstalować jakiś plugin?
To jest zawsze normalnie widoczne przez stronę po lewej stronie. Logujesz się przez weba, czy zainstalowałeś dodatkowo jakiś Octodash albo inny wynalazek?

A co do słoiczka, to w Octoprincie mam plugina Cura Thumbnails, a w Curze też jakiś plugin trzeba było doinstalować, ale teraz Ci nie powiem jaki konkretnie.
Rozarh pisze: 12 mar 2024, 14:29 Kwestia wolnej transmisji pliku po sieci to raczej jakiś problem z połączeniem - źle skonfigurowana sieć, jakiś niepoprawny driver (moduł kernela) karty sieciowej lub antywirus działający w tle.
Raczej tego, że 'wrzuć na kartę' oznacza, że Octoprint przesyła po sierialu do drukarki plik, żeby ta sobie go zapisała na karcie. No i to dlatego tyle trwa.
Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Octoprint bez Malinki

Post autor: Michał_L »

majek pisze: 12 mar 2024, 15:06
Michał_L pisze: 12 mar 2024, 14:06 Skąd to "State" się bierze?
To jakaś integralna część i tylko trzeba ją sobie przywołać czy trzeba doinstalować jakiś plugin?
To jest zawsze normalnie widoczne przez stronę po lewej stronie. Logujesz się przez weba, czy zainstalowałeś dodatkowo jakiś Octodash albo inny wynalazek?
Znalazłem. I pewnie, wstyd się przyznać, sam to wyrzuciłem. Zainstalowaem plugin do konfiguraci UI i kombinowałem jak małpa z brzytwą ...
Łączę się przez web, nie dorosłem jeszcze do innych wynalazków.
majek pisze: 12 mar 2024, 15:06 A co do słoiczka, to w Octoprincie mam plugina Cura Thumbnails, a w Curze też jakiś plugin trzeba było doinstalować, ale teraz Ci nie powiem jaki konkretnie.
Dzięki za wyjaśnienie.
majek pisze: 12 mar 2024, 15:06
Rozarh pisze: 12 mar 2024, 14:29 Kwestia wolnej transmisji pliku po sieci to raczej jakiś problem z połączeniem - źle skonfigurowana sieć, jakiś niepoprawny driver (moduł kernela) karty sieciowej lub antywirus działający w tle.
Raczej tego, że 'wrzuć na kartę' oznacza, że Octoprint przesyła po sierialu do drukarki plik, żeby ta sobie go zapisała na karcie. No i to dlatego tyle trwa.
Elementarne Watsonie. Przecież na tej samem maszynnie działa NAS i nie ma problemów z transferami, a w przypadku Octoprinta ostatni etap jest po serialu . Dzięki Majek
Awatar użytkownika
ppiszc
Postów w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2021, 17:54
x 2

Re: Octoprint bez Malinki

Post autor: ppiszc »

Taka drobna uwaga która oszczędzi wiele nerwów:
Jak będziesz obserwował losowe zatrzymania druku i logach będzie coś jak:
"device reports readiness to read but returned no data"
to prawdopodobnie kamera jest podłączona do tego samego huba co usb serial port i zawłaszcza całą przepustowość hub'a.
U mnie pomogło przepięcie usb serial port do całkiem osobnego portu.
Żeby zobaczyć połaczenia użyj:

Kod: Zaznacz cały

lsusb -t
Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 17
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Octoprint bez Malinki

Post autor: Michał_L »

Dziękuję bardzo!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”