Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

korben28
Postów w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 02 lis 2023, 18:44

Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Post autor: korben28 »

Witam, powoli zabieram się za pierwsze wydruki i mam pytanie. Czy za każdym razem po wyłączeniu i włączeniu drukarki muszę poziomować stół na kartkę ? Czy autoleveling da się zrobić po podgrzaniu stołu do temp. roboczej, u mnie jak zapodam autopoziomowanie drukarka wyłącza grzanie stołu i dyszy, czy tak ma być ? jak ustawić ofset osi Z do drukowania, mam z tym problem ustawiłem na kartkę i po załączeniu drukowania dysza za bardzo przylega do stołu i materiał jest za bardzo rozsmarowywany, czy zależy to od ustawienia grubości warstwy w slicerze ?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Post autor: Jarewa »

Nie musisz za każdym razem poziomować na kartkę wystarczy, wystarczy raz i to lepiej się robi z mapy G29 wystarczy w podgląd danych. Co do grzania sprawdź w menu bo są dwie opcje z grzaniem i bez, grzanie powoduje pewne zakłócenia dlatego dla czujników indukcyjnych powinno być wyłączone ale nie dla crtouch.

Co do ostatniego pytania to po części grubość warstwy zależy od offsetu. Im większa wysokość warstwy tym większa może być pomyłka w offsecie. A co do ustawiania offsetu robię to doświadczalnie pierw na oko aż dotknie dysza stołu a potem dokładnie po wysokości obrysu. Procedura jest prosta ustawia się offset na "0" , wykonać homing, wyłączyć krańcówki programowo, i zjechać powoli osią Z aż dysza dotknie stołu. To co widnieje na współrzędnych w Z to to wstawiasz w offset, zapisujesz, włączasz krańcówki programowo.
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Post autor: lukk »

Mając taką drukarkę z CRtouchem i stołem regulowanym na rogach masz 3 rzeczy do ustawienia/sprawdzenia:
1. z-offset: czyli różnica wysokości między "zerem" CR-touch a końcem dyszy. Z offset ma być taki, aby dysza delikatnie dotykała stołu. Trzeba go sprawdzić/zmienić gdy wymieniasz dyszę lub majstrujesz coś przy hotendzie, ew. jeżeli zauważysz że masz problem za niską lub za wysoką pierwszą warstwą (czyli prześwity między liniami albo efekt za dużej ilości materiału). Możesz to dotrymować podczas druku, gdy dysza rysuje skirt lub brim wokół modelu.

2. tramming, czyli poziomowanie stołu tymi 4 nakrętkami na rogach. Jeśli masz czujnik to bez sensu to robić manualnie, odpowiedni firmware w drukarce powinien mieć jakiś "tramming wizard", gdzie czujnik sprawdzi wysokość nad każdą ze śrub regulacyjnych i dostaniesz wynik co jest ok, a co za nisko/wysoko. Jak często to trzeba powtarzać to sam zauważysz w zależności od drukarki. Na pewno sprawdź gdy np. musisz włożyć więcej siły w zdjęcie modelu i więcej się siłujesz ze stołem.

3. bed leveling, czyli mapa krzywizny stołu. Gdy musisz dotykać trammingu to trzeba puścić też bed leveling.

Przy takim podejściu manualnie ustawiasz tylko z-offset, a resztę z pomocą czujnika w razie potrzeby. Inne podejście jest takie, by przed każdym wydrukiem puszczać auto leveling (G29 w kodzie startowym), wtedy możesz trochę olać pkt 2 i całkowicie olać 3, bo się będzie odbywał przed każdym wydrukiem.

PS1. skoro jest czujnik to krańcówki Z raczej nie ma,
PS2. możesz też z-offset ustawić na ucho - gdy będziesz powoli obniżał z-offset to przy załączonym wiatraku hotendu w momencie gdy dysza dotknie stołu usłyszysz jak wibracje wiatraka przenosza się na stół. W E3 V2 (bez neo) używam tej metody od dłuższego czasu i naprawdę się sprawdza, plus jest mega szybka.
korben28
Postów w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 02 lis 2023, 18:44

Re: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Post autor: korben28 »

Witam, dawno się nie odzywałem, co do poziomowania stołu G29 rozwiązało problem jak dla mnie, dziki za poradę.
Andrzej99
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2024, 14:02
x 1

Re: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Post autor: Andrzej99 »

Koniecznie zainwestuj czas w inny firmware. Mam taką samą drukarkę i nie żałuję zmiany. Teraz mam mesh leveling który niweluje nierówności stołu i wiele innych sprytnych narzędzi. Trimming wykorzystuję nagminnie i z kartki korzystam sporadycznie.
Mam to:
https://github.com/mriscoc/Ender3V2S1
korben28
Postów w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 02 lis 2023, 18:44

Re: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Post autor: korben28 »

Niedługo po zakupie dopadłem Creality Sonic Pada wiec obecnie działam na kliperze, ale tez mam pewien problem z szuraniem głowicy po wydruku zarówno na firmowym marlinie jak i na kliperze nie działa mi Z-hop, nie wiem za bardzo jak to ugryźć.
Andrzej99
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2024, 14:02
x 1

Re: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Post autor: Andrzej99 »

Jak się sprawdza ten padzik? Opłacało się? Jakie zalety?
korben28
Postów w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 02 lis 2023, 18:44

Re: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Post autor: korben28 »

Ja kupiłem używkę więc cena przez pół, czy się opłaca, moim zdaniem tak, bardziej przyjemny interfejs łatwiejsze sterowanie, no i problem z przekładaniem karty wte i we wte odpada, pliki przesyłane z kompa po wifi. A tak poza tym to lubię bajery i gadżety 😉
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Poziomowanie stołu Ender 3V2 NEO

Post autor: lukk »

Też używam i też sobie chwalę. Takie przejście na klippera dla leniwych. Oczywiście, jak to z Creality, dalej jest kilka niedoróbek, na przykład:
-configi pisane niby pod konkretne modele, ale w praktyce też trzeba je czasem poprawiać,
-nawet jak wybierze się model z CR touch to w trakcie pierwszej konfiguracji trzeba ustawiać ręcznie stół, a potem dopisać do configu funkcję screws tilt calculate,
-ma wbudowany głośnik, ale chyba nie ma prostego sposobu, aby go użyć do jakichś powiadomień typu zakończony wydruk.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”