Ptamentor

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 3
Posty: 1436
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 372

Ptamentor

Post autor: cyfron »

Długo zbierałem się do realizacji tego projektu. W końcu udało mi się uruchomić cokolwiek. Maszyna mechanicznie do przetwarzania butelek PET zrobiona wg. Projektu Ptamentor 2, elektronika i soft mojego autorstwa. Sporo jeszcze do zrobienia, bo wszystko wisi "na pająku" ale chciałem sprawdzić czy to w ogóle działa. Sam filament że względu na niedoskonałość domowej technologii wychodzi podłej jakości, jeżeli brać pod uwagę trzymanie parametrów, natomiast wydruki z niego mają zadziwiające właściwości, wielokrotnie bijące na głowę PETG. Wydruk idzie sensownie w temp 255°C, powyżej 260°C zaczyna się smażyć. Warstwy trzymają na prawdę mocno a kostka jest elastyczna jak pierwowzór, czyli butelka po napoju. Aż dziw mnie bierze, że żaden z producentów filamentu nie spróbował wprowadzić na rynek filamentu z czystego PET'u - że względu na właściwości mechaniczne i jednocześnie prostotę w druku mógłby to być hit.
Załączniki
IMG_20240323_153650596.jpg
IMG_20240323_153642750_HDR.jpg
IMG_20240323_153633766_HDR.jpg
IMG_20240323_153625388.jpg
IMG_20240323_121350253_HDR.jpg
mcxmcx, dziobu, Andrzej_W, emartinelli, Zgarny
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8950
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Ptamentor

Post autor: dziobu »

cyfron pisze: 23 mar 2024, 15:49 Aż dziw mnie bierze, że żaden z producentów filamentu nie spróbował wprowadzić na rynek filamentu z czystego PET'u - że względu na właściwości mechaniczne i jednocześnie prostotę w druku mógłby to być hit.
Są dostępne PETy bez glikolu, tylko są średnio popularne bo mają spory skurcz. OIDP to polski 3DUniversal takie robi.
Natomiast sam PET-G też przecież możesz wydrukować tak że będzie wytrzymały i elastyczny.
cyfron
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 3
Posty: 1436
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 372

Re: Ptamentor

Post autor: cyfron »

PETG, nawet drukowany powoli i bez nadmuchu ustępuje wytrzymałością temu czystemu PET.
Skurcz może i większy niż PETG ale i tak chyba mniejszy niż ABSu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8950
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Ptamentor

Post autor: dziobu »

Pewnie, dlatego czysty PET dalej jest dostępny.
A pet-G używa masa ludzi która nie ma/nie chce mieć o tym pojęcia, ma otwartą drukarkę i hotend z teflonem. I to działa.


btw.
Prosty filtr czy nawet uzdatniacz do wody, saturator, soki z koncentratów i można zejść ze zużycia 4-5 butelek wody dziennie do ~jednej na miesiąc. Wtedy nie ma nawet czym zasilić takiego ustrojstwa :)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 3
Posty: 1436
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 372

Re: Ptamentor

Post autor: cyfron »

W domu mam filtr do wody ale w pracy rozdają nam butelkowaną, więc materiał do przetopienia mam :mrgreen:

Wydruk użytkowy, czyli zatrzask do psiej smyczy. Filament z butelki po 5l wodzie z biedry. Z PETG pękł jak pies ruszył za kotem. Zobaczymy czy ten wytrzyma dłużej.

Kolejny minus PETu, to taki że trzeba go drukować dużo wolniej niż PETG, bo zawija się. PET dużo gorzej płynie, mimo że drukuję go na granicy przypalania. To pewnie kolejny i główny powód dla którego nie jest zbyt popularny w druku. Drukuję bez komory i nie widzę negatywnego wpływu skurczu.

Refleksja na dzisiaj: wytrzymałość kosztem prędkości :idea:
Załączniki
IMG_20240323_212150483_HDR.jpg
Andrzej_W
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 1
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Ptamentor

Post autor: roman »

Tutaj z dodatkiem CF jako alternatywa dla nylonu:
https://eu.store.bambulab.com/en-pl/col ... cts/pet-cf

ale za to cena ;)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Ptamentor

Post autor: mcxmcx »

A możesz wydrukować z PC, prędzej serce ci pęknie ;)

Mam trochę karabinczykow z PC, niby plecak / butelka, a realnie dzieciak 50kg się na tym podciąga.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”