Spadek temperatury spowodowany włączeniem wentylatorów TEVO TARANTULA PRO

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
ozzi91
Postów w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 17 mar 2024, 20:54

Spadek temperatury spowodowany włączeniem wentylatorów TEVO TARANTULA PRO

Post autor: ozzi91 »

Hej!

Kolejny problem z TEVO TARANTULA PRO.

Ustawiłem ostatnio 215*C dla kupionego PLA. Tak wychodziło ładnie z wydruku z mostkami.
Po pierwszej warstwie, jak drukarka uruchamia wentylatory chłodzące temperatura dyszy gwałtownie spada i prowadzi do błędu (nie pamiętam teraz ale chyba Thermal Runaway) i trzeba restartować drukarkę.

Problem nie występuje gdy podczas druku sobie manualnie zmniejszę temperaturę zadaną zgodną z dropem temperatury a potem sobie spokojnie zwiększam, wtedy stopniowo dobija do tych 215*C bez problemu.

Kalibracja PID robiona.

rozwiązania jakie znalazłem:

1. W marlinie zmienić histerezę spadku temperatury (obecnie mam 4*C) ale jak czytam więcej to że to średnio bezpieczne jest i w sumie nie chcę znowu wgrywać marlina. Chyba że się da to zmienić za pomocą komendy, to bym mógł to sprawdzić ale nie wiem jakiej.
2. Założenie "skarpety" (gdzie się ją kupuje i jak dopasować?) ale też po dwudniowym czyszczeniu dyszy mam dosyć rozkręcenia tego szajsu.
3. Ustawienie skokowe zmiany prędkości wentylatorów chłodzących, ale to znowu nie wiem gdzie. Jakby mi ktoś powiedział gdzie w orca slicer albo cura można to ustawić to bym był wdzięczny.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Spadek temperatury spowodowany włączeniem wentylatorów TEVO TARANTULA PRO

Post autor: Andrzej_W »

Skarpeta to osłonka silikonowa na blok grzejnym. Musisz poszukać pod swoją drukarkę.
https://pl.aliexpress.com/item/1005004187592239.html
Zobacz czy wylot z dyszy chłodzącej nie wieje na blok.
Może da się go obniżyć lub czy nie ma dostępnych modów które poprawiają chłodzenie
https://www.thingiverse.com/search?page ... ro+fanduct
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Spadek temperatury spowodowany włączeniem wentylatorów TEVO TARANTULA PRO

Post autor: majek »

1. Czy kalibrację PID robiłeś z włączonym nawiewem?
2. Jeżeli nie znajdziesz dedykowanej 'skarpety', to taka tkanina izolacyjna też daje radę (pierwsza z brzegu): https://www.aliexpress.com/item/32877778217.html
ozzi91
Postów w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 17 mar 2024, 20:54

Re: Spadek temperatury spowodowany włączeniem wentylatorów TEVO TARANTULA PRO

Post autor: ozzi91 »

1. Widzisz, dobrze że pytasz, upewnię się teraz że wentylatory są włączone. Wyszedłem z pokoju i zostawiłem to samemu sobie, może się nie włączyły, sprawdzę to jutro (dzisiaj).

2. Nie znam się aż tak, ale wszystkie znaki wskazują, że w tarantuli pro jest blok VOLCANO, powinienem znaleźć gotowca. Swoją drogą, może napiszecie od razu, jakie materiały eksploatacyjne zamówić? Kilka tych skarpet, dysze? Może PTFE tube? Może od razu coś lepszego, z jakiegoś lepszego materiału?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”