Sterownik do CNC/lasera

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
gwidon777
Postów w temacie: 5
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Sterownik do CNC/lasera

Post autor: gwidon777 »

Witam ponownie.
Od dłuższego czasu posiadam MPCNC i ogólnie to fajna maszynka ale nadszedł chyba czas na zmiany.
Chodzi mi głównie o płytkę strującą. Do tej pory korzystam z SKR Pro v1.2 i dodatkowo Octoprint na RPi 3b+ dla lepszej komunikacji. Działa to całkiem fajnie i bezproblemowo ale pomyślałem, że chciałbym trochę więcej. Chciałbym mieć możliwość sterowania maszyną za pomocą joysticka, chciałbym mieć podgląd na obszar roboczy przez kamerkę i wykrywanie detalu na obszarze roboczym za pomocą tej kamerki i jeszcze, żeby program do projektowania "widział" położenie wrzeciona/głowicy w obszarze roboczym. No i możliwość sterowania prędkością wrzeciona (to chyba najmniejszy problem). Nie wiem czy jasno to opisuję.

Jest możliwość podłączenia joysticka do SKR Pro v1.2 :
https://forum.v1e.com/t/joystick-manage ... 45?page=12
Nie znalazłem jednak jak podłączyć kamerkę.

Zastanawiam się czy są jakieś płytki sterujące bardziej dopracowane pod tym względem ale nie profesjonalne czyt. nie za miliony.
Podobno jest możliwość sterowania frezarką CNC za przez Klippera ale przykładów nie znalazłem.

Ostatnio zmieniłem wrzeciono na laser diodowy i bawiłem się programem LigthBurn ale za cholerę nie umiem połączyć tego z moją MPCNC. Chodzi o połączenie bezpośrednie między SKR a LightBurn. LightBurn nie wykrywa płytki SKR. Nie znalazłem też przykładów podłączenia LightBurn do Octoprint.

Może mam zbyt wysokie oczekiwania ale może nie.

W przyszłości planuję też zamienić MPCNC na PrintNC.
gwidon777
Postów w temacie: 5
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sterownik do CNC/lasera

Post autor: gwidon777 »

Z jakich programów korzystacie do sterowania ploterami/laserami cnc?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Sterownik do CNC/lasera

Post autor: dziobu »

LightBurn
W laserze siedzi jakiś badziew na AVR z GRBL 1.1 czy jakoś tak.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Sterownik do CNC/lasera

Post autor: panWiadr0 »

Też LightBurn. Za te kase, nie do pobicia.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Sterownik do CNC/lasera

Post autor: Jarewa »

to za to trzeba płacić? :D
gwidon777
Postów w temacie: 5
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sterownik do CNC/lasera

Post autor: gwidon777 »

Trudna sprawa.
Gdyby chodziło tylko o laser to bym zmienił płytkę i sterował za pomocą LightBurn ale chcę też używać wrzeciona. Może uda mi się jakoś podłączyć LightBurn bezpośrednio do RPi żeby LightBurn działał przez Octoprint.
W międzyczasie kombinuję z ręcznym sterowaniem co by ułatwić sobie ustawianie głowicy względen detalu. Można do tego celu wykorzystać tablet ale to nie jest zbyt wygodne. Na początku chciałem kupić joystick ale znalazłem opcję podłączenia klawitury/numpada do Octoprint za pomocą wtyczki. Działa to fajnie z tym że mam problem z ustawieniem zmiennych (variables) które odpowiadają za odległość ruchu głowicy. Jak to mi się uda to będzie super manupilator do frezarki.

Dołączenie kamery i podgląd obszaru roboczego to chyba na dalszą przyszłość. Nie znalazłem żadnych konkretnych przykładów jak coś takiego zrobić.

Próbuję też zrobić obudowę do frezarki. W sumie to brakuje mi tylko plexi lub czegoś podobnego ale wstrzymuję się ze względu na koszty. Chciałbym żeby ta obudowa chroniła dodatkowo przed światłem lasera. Niestety płyty plexi ochronne są bardzo drogie. Zastanawiam się czy istnieją może folie z odpowiednimi filtrami chroniącymi przed światłem lasera i które można by nakleić na szybkę z plexi?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Sterownik do CNC/lasera

Post autor: mcxmcx »

Każda plecak chroni przed światłem lasera, albo inaczej, odbite światło lasera nie jest żadnym zagrożeniem.
(Mowa o mocach typu 10-30W światła)
Serio można robić bez żadnych osłon i tak długo jak nie skierujesz w oko nie ma sprawy.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
gwidon777
Postów w temacie: 5
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sterownik do CNC/lasera

Post autor: gwidon777 »

Napotkałem spory problem i nie bardzo umiem go sam rozwiązać.
Ogólnie uczę się grawerować i wycinać laserem i wychodzi to całkiem fajnie ale nie radzę sobie z grawerowaniem zdjęć na sklejce. Grawerowanie różnych kształtów wychodzi dobrze. Problem jest jedynie ze zdjęciami. Przy normalnej prędkości 10000 mm/min przy zdjęciu maszyna bardzo zwalnia jakby nawet zatrzymuje się na ułamek sekundy a potem znów rusza. Wygląda to bardzo dziwnie i niestety psuje efekt. Zszedłem z prędkością do 1000 mm/min i jakość graweru jest bardzo dobra tylko czas okropnie długi. Myślałem, że to Octoprint powoduje takie spowolnienia. Przeniosłem plik na kartę i było to samo. Wygląda na to, że problem może być w Marlinie ale nie mam pojęcia gdzie tego szukać.
Jako sterowanie laserem ma ustawiony sdandardowy pin PC9 (SPINDLE_LASER_PWM_PIN PC9). Moc ustalam komendami M03.
Może ma ktoś jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Sterownik do CNC/lasera

Post autor: dziobu »

Może przy grawerze masz za dużą rozdzielczość. Jaką masz wartość MIN_STEPS_PER_SEGMENT w konfigu Marlina?
gwidon777
Postów w temacie: 5
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sterownik do CNC/lasera

Post autor: gwidon777 »

dziobu pisze: 26 mar 2024, 21:18 Może przy grawerze masz za dużą rozdzielczość. Jaką masz wartość MIN_STEPS_PER_SEGMENT w konfigu Marlina?
#define MIN_STEPS_PER_SEGMENT 6
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”