Tłumienie wibracji

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Kikujiro
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 27 wrz 2023, 21:05
Drukarka: MK3S+
x 10

Tłumienie wibracji

Post autor: Kikujiro »

Jako że obok drukarki mam monitor, więc od dłuższego czasu testowałem różne metody zapobiegające przenoszeniu drgań na podłoże. Wreszcie ostatnio się wykosztowałem (20zł) na płytę chodnikową i paczkę uszczelki do okien(garażowej w moim wypadku) i zaskoczony jestem, że problem wibracji całkowicie przestał istnieć.
Czy są jakieś minusy takiego rozwiązania?
Czy panele pochłaniające dźwięk są lepsze/gorsze/równe uszczelce okiennej?
Czy są inne, równie dobre rozwiązania? Przy wypadającym dysku, prawie 20 kg płyta trochę martwi mnie na przyszłość.
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: Tłumienie wibracji

Post autor: ARMed »

Po pierwsze warto rozróżnić izolację drgań (która może je na maszynie zwiększyć) od tłumienia czy zmniejszania czestotliwosci rezonansu (czy jakoś tak) np. zwiększając masę. Temat ciekawy. Pewnie nie taki prosty jak się wydaje (nam) laikom? Też chętnie dowiem się czegoś więcej.
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
Kikujiro
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 27 wrz 2023, 21:05
Drukarka: MK3S+
x 10

Re: Tłumienie wibracji

Post autor: Kikujiro »

Otóż to, jeżeli energia wibracji zamienia się w ciepło na gąbce to jesteśmy do przodu i każdy drukarz powinien się zaopiekować starym chodnikiem na osiedlu. Nie tylko nie drga ale też jest znacznie ciszej. Natomiast jeżeli kończy jako rezonans na głowicy to nie jest za fajnie. Aktualnie drukuję przygotowania do sezonu działkowego, wszystko leci na uproszczonych modelach i dużych prędkościach, więc o jakości wiele nie powiem. Z lenistwa nie chce mi się nawet poprawić osi Z, a dysze mam zdecydowanie za wysoko.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Tłumienie wibracji

Post autor: dziobu »

Ale przecież płyta chodnikowa to nic nowego w kontekście walki zarówno o ciszę jak i jakość wydruków. Podobnie z dociążeniem konstrukcji.

btw.
Mam matę wygłuszającą (taką pod pralkę). Pomaga przy drukarce na dość lichym stole; w porównaniu do ciężkiej płyty to nie widzę różnicy. No może w wadze.
Kikujiro, emartinelli
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Tłumienie wibracji

Post autor: lukk »

Ja mam dedykowane biurko na drukarkę i szpeja w pokoju, gruby drewniany blat, do tego przykotwiczyłem je do ściany. W drukarce wymienione wiatraki na ciche Sunony i obudowa z plexi 4mm. Jest na tyle cicho, że spokojnie mogę przy tym pracować albo uśpić dziecko w pokoju z działającą drukarką. Jedynie jak zejdę do garażu (dokładnie pod moim pokojem) to przy szybkim druku słyszę wibracje stepperów niosące się po ścianach :)

Ciekawie byłoby puścić input shapera z płytą chodnikową i bez, ew na różnym podłożu (podłoga, biurko, itp.).
Kikujiro
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Tłumienie wibracji

Post autor: Berg »

tak. Jak najcięższa płyta albo kilka płyt. Beton, granit bazalt wedle gustu. Pod płyty gąbka, kawałek starej karimaty, korek, mata pod pralkę, cokolwiek. Masa robi robotę. Dociążenie góry drukarki też ma sens.
Kikujiro
Garreth
Postów w temacie: 2
Posty: 182
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: Tłumienie wibracji

Post autor: Garreth »

A czy to nie jest tak, że przy ultra solidnie przymocowanej drukarce, te wibracje będą się tłumiły na przykład na głowicy?
Gruba gumowa mata pod pralkę jest bardzo fajnym rozwiązaniem, które mam u siebie. Taką 10mm da sie kupić na allegro poniżej 40zł.
Kikujiro
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 1
Posty: 112
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 15

Re: Tłumienie wibracji

Post autor: JohnJames »

Ja mam płytę chodnikową 3 cm, która stoi na nogach z 10 cm gąbki.
Obserwując ten zespół dochodzę do wniosku, że dużo lepiej jest jeśli głowica przy hamowaniu buja całą drukarką razem z płytą, niż miałaby szarpać konstrukcją i zawieszeniem głowicy.
Kikujiro
Sapphire Pro - coś tam dłubię
Kikujiro
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 27 wrz 2023, 21:05
Drukarka: MK3S+
x 10

Re: Tłumienie wibracji

Post autor: Kikujiro »

Maty gumowej mam tyle, że wyłożyłem sobie całą trumnę pod koszem. Skoro piłka się odbija na niej dobrze to znaczy, że chyba jest na tyle nieściśliwa, że przy szybkim ruchu głowicy powinna przenieść część energii na podłoże. Więc miękkie podłoże wydaje mi się lepszym rozwiązaniem. Z drugiej strony, z płytą drukarka stanowi tylko 1/3 masy układu, czyli płyta tak nie buja jak sama drukarka i bardzo miękkie podłoże może nie być potrzebne.
Obok mam monitor, który służy do pracy i wieczorem cyferki mi się trochę rozjeżdżały w oczach. Czy w takim razie dla mnie tylko gąbka, czy jakieś maty też zrobią robotę?
Garreth
Postów w temacie: 2
Posty: 182
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: Tłumienie wibracji

Post autor: Garreth »

No ja mam kartonowego Lacka z ikea, na którym stoi dość ciężka drukarka. Wibracje na podłogę przenosiło to strasznie i rezonowało. jak pomiędzy drukarkę i Lack dałem właśnie podkładkę pod pralkę, o której wspomniałem, to dalej całym lackiem potrafi zabujać przy dużych akceleracjach i prędkościach, ale już nie ma tego efektu rezonansu. Myślę, że jak bym dołożył na Lacka właśnie jakąś betonową płytę to nie byłoby to głupie, tylko pytanie otwarte zostaje czy lack->beton->mata->drukarka, czy lack->mata->beton->drukarka:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”