Rosa PETG Structure - profil wydruku

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
edittttt
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 03 kwie 2024, 00:32

Rosa PETG Structure - profil wydruku

Post autor: edittttt »

Cześć

Kupiłem, ponieważ bardzo mi się podoba mat. Fajne wydruki - wyglądaj bardzo "gipsowo".
No, ale do rzeczy.

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z wydrukiem tym filamentem?
Wydaje mi się, że w końcu doszedłem dlaczego nitkowanie szalone i słaba przyczepność przy małych elementach, ale może ktoś ma doświadczenia.

Obecnie to co prawie działa, to retrakcja 0,35 prędkość retrakcji 10, wydruk na 240/80, chłodzenie 20%. Prędkość druku pierwszej warstwy 30, następnych w granicach 150.
Przy temperaturze 250 przyczepność do stołu dużo lepsza, ale nitkowanie.

Proszę o podpowiedzi doświadczonych w tym filamencie. :)
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 981
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 180

Re: Rosa PETG Structure - profil wydruku

Post autor: artur_n »

edittttt pisze: 04 kwie 2024, 00:52 Obecnie to co prawie działa, to retrakcja 0,35 prędkość retrakcji 10, wydruk na 240/80, chłodzenie 20%. Prędkość druku pierwszej warstwy 30, następnych w granicach 150.
Przy temperaturze 250 przyczepność do stołu dużo lepsza, ale nitkowanie.
Podajesz jakieś wartości które nie wiadomo czego dotyczą, nie napisałeś nawet jaka to drukarka. Każdy sprzęt będzie miał inne parametry wydruku więc nie wiem co ma Ci dać jak podam, że ja drukuje ten filament na 250 stopni z retrakcją 0.8. Jak to wykorzystasz?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Rosa PETG Structure - profil wydruku

Post autor: dragonn »

A drukowałeś wcześniej z jakiś PET-G? Bo one to ogólnie zawsze bardziej nitkują. Przyczepność przy małych elementach zależy od wybrane koloru (przezroczyste mają znacznie lepsze właściwości pod tym względem) oraz ilości chłodzenia (im mniej tym lepiej, najlepiej to jak uda się zejść do 0 i włączać tylko na mosty albo jak warstwa ma małą powierzchnię.
Wrzuć jakieś zdjęcia tego PET-G Structure bo sam jestem ciekaw jak to wygląda!
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Rosa PETG Structure - profil wydruku

Post autor: lukk »

Nie testowałem tego filamentu z Rosa, ale mam cały czas PETG matt od spectrum, testowałem też kilka różnych PLA matt od Print me. Wszystkie one miały dość ładne/ciekawe wykończenie. PLA takie typowo matowe/satynowe (wizualnie jak ASA), a ten PETG wyglądał trochę tak pryśnięty bezbarwnym matowym sprejem.
Niestety wszystkie te, których używałem miały jedno wspólne: słaba wytrzymałość mechaniczna, a zwłaszcza kiepska adhezja między warstwami. Tak jakby ten efekt matu był uzyskiwany przez "spienianie" powierzchni materiału i to wpływało na gorsze parametry.

Ten PETG matt od spectrum ja drukowałem na standardowych ustawieniach pod PETG jakich używam, czyli dysza 230, stoł 70, retrakcja 4mm (bowden), prędkość retrakcji 40mm/s. Nie napisałeś jaka drukarka, ale jeśli Ty próbujesz 150mm/s to pewnie trochę za szybko.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Rosa PETG Structure - profil wydruku

Post autor: JGFTW »

edittttt pisze: 04 kwie 2024, 00:52 Obecnie to co prawie działa, to retrakcja 0,35 prędkość retrakcji 10, wydruk na 240/80, chłodzenie 20%. Prędkość druku pierwszej warstwy 30, następnych w granicach 150.
Przy temperaturze 250 przyczepność do stołu dużo lepsza, ale nitkowanie.
Ogólnie to da się połapać jakie kolega ma ustawienia slicera, chociaż faktycznie zamiast to pisać to mogłeś wrzucić zrzuty ekranu ze slicera, byłoby lepiej.

Przy takiej retrakcji i biorąc po uwagę, że to mimo wszystko PETG to nic dziwnego, że nitkuję (niezależnie czy bowden czy direct to są słabe ustawienia i to można powiedzieć na pewno).
Jeżeli jednak chcesz, żeby Ci ktoś podał jakie masz mieć to tak jak pisali koledzy wczesniej musisz podać jakieś informacje o drukarce model, typ ekstrudera, slicer również ;) itp.

Piszesz o temperaturze głowicy, że zwiększa przyczepność do stołu (jest 'dużo lepsza'), a myślałeś, żeby zwiększyć temperaturę stołu (zamiast głowicy), żeby była lepsza przyczepność? ;)

Tak wyglądają u mnie ustawienia retrakcji dla Endera 3v3SE pod 'quality' (czytaj wolny) profil PETG (PrusaSlicer):
image.png

image.png
image.png (9.48 KiB) Przejrzano 510 razy
image.png
edittttt
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 03 kwie 2024, 00:32

Re: Rosa PETG Structure - profil wydruku

Post autor: edittttt »

No tak...
Macie rację. Trochę za ogólnikowo podszedłem do tematu.
Na początek: witajcie (nawet o tym zapomniałem) :)

---
Drukarka Elegoo Neptune 4 Pro
Slicer: Orca

---
Do momentu Rosa PETG Structure wydruki na PLA (Rosa, Elegoo) i PETG (czarny i przeźroczysty Devil Design) idealne (zachwyt całej rodziny :) ), na parametrach temperaturowych i chłodzeniu (pierwsza-pozostałe warstwy):
PLA 205/60/80-100%
PETG 230/80/20-40%
i...
image.png
Przykładowe wydruki PETG na tych parametrach z lekkim nitkowaniem - w 100% akceptowane.

image.png
image.png
---
No i zacząłem drukować Rosę PETG Structure.
Parametry: 245/80/20-40% z retrakcją jak wyżej.
Wieża retrakcji (0-4 mm) wyszła tak...
image.png
Pełna irytacja, więc poczytałem i zacząłem kombinować z temperaturą i prędkością retrakcji - testy retrakcji (na spodach widać temperaturę i prędkość retrakcji).
Z tego wszystkiego wyszło, że 220 dyszy wygląda najlepiej, no ale słabo klei do podłoża (temperatura producenta, to 230-260). Na pierwszym zdjęciu lewa wieża to 245 st.
image.png
image.png
---
Zostałem więc przy parametrach:
image.png
image.png
image.png
co dało taki rezultat (na szwie jest słabo, ale generalnie z tym co było na początku to super).
image.png
image.png
image.png
---
I jeszcze dwa zdania do Waszych wpisów.
Potwierdzam, że złamać wydruk na tym filamencie, to żaden wysiłek (słupek wieży testowej).
Prędkość wydruku - zgadza się, jest spora, no ale... ciężko się czeka. :)

---
Jeśli tym razem przesadziłem z wpisem, proszę Administratora o wyrzucenie. :)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 799
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Rosa PETG Structure - profil wydruku

Post autor: majek »

Spróbuj wysuszyć ten filament.
DD niezbyt zbiera wodę. U mnie w tych samych warunkach (25-30% wilgotności) Sunlu po 3 miesiącach też nitkował jak głupi, a z wieży retrakcji nic nie wynikało. Z DD od lat nigdy nie miałem takich problemów. Za to po wysuszeniu ten Sunlu znowu zachowuje się normalnie.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Rosa PETG Structure - profil wydruku

Post autor: JGFTW »

Nikt nie zwrócił uwagi na 0.35mm długości retrakcji przy prędkości 10mm/s - to jest stanowczo za mało, szczególnie przy tych prędkościach.

Ja Ci radzę dać zrobić test wieży retrakcji zaczynając od 1-2mm przy prędkościach 50mm/s i drugi 1-2mm przy 80mm/s.
Dodatkowo skręciłbym prędkość ścianki zewnętrznej na 80mm/s (góra 100mm/s) będzie nieznacznie dłużej się drukowało, a jakość wykończenia powierzchni powinna być trochę lepsza.

Majek ma rację wysuszyć filament też trzeba ;)
Spróbuj wysuszyć do <20% względnej wilgotności w pudełku w jakim będziesz suszył filament.
edittttt
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 03 kwie 2024, 00:32

Re: Rosa PETG Structure - profil wydruku

Post autor: edittttt »

Wracam.
Pierwszy raz będę drukował TPU, dlatego trochę czytam I oglądam. Wyszło, że zero retrakcji.
W rosa structure wypróbowałem już wszystko i prawdę mówiąc prawie odpuściłem sobie ten filament.
Spróbowałem jednak z wyłączoną retrakcji i niebo, a ziemia. Warstwy ładnie pospawane, brak nitkowania, szwy podomykane. Oczywiście nie jest idealnie i pojawiają się drobne gluty, ale łatwo usuwalne.

Wydruk nadal nie pokazowy, ale do technicznych, matowych przyjmowalny. Taki, że pewnie kiedyś zużyje szpule. Czy kupię następną? Chyba nie.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Rosa PETG Structure - profil wydruku

Post autor: JGFTW »

Dla TPU 50-55D / 96A mam profil jak dla zwykłego PLA tylko o mocno obniżonej prędkości.
Trochę dziwna sprawa z tą retrakcją, może masz jakiś problem, że nie działa - rozszczelnienie głowicy czy coś?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”