P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
LigiT3c
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2024, 00:26
x 6

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

Post autor: LigiT3c »

Abys pisze: 04 kwie 2024, 08:56 Jakie masz plusy maziarnia sztyftem?
Rozumiem że pytasz o różnicę między sztyftem a klejem w rozpylaczu. Sztyft stosujesz na powierzchni, na której będzie wydruk a nie na całej powierzchni płyty a druga sprawa to fakt, że duża ilość spray-u idzie po za płytę i osiada na wszystkim w okolicy.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 809
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 361

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

Post autor: Abys »

Myślałem że preferujesz sztyft bardziej, niż to żeby nic nie nakładać.
Zgadzam się, rozpylacz zaklei wszystko wokół.
Ale można przelać do butelki, można psiknąć w ręcznik papierowy, można zdjąć blachę i rozpylić w innym miejscu.
Albo pierdolić to wszytko i drukować na PEI.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
LigiT3c
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2024, 00:26
x 6

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

Post autor: LigiT3c »

Abys pisze: 04 kwie 2024, 12:48 Myślałem że preferujesz sztyft bardziej, niż to żeby nic nie nakładać.
Zgadzam się, rozpylacz zaklei wszystko wokół.
Ale można przelać do butelki, można psiknąć w ręcznik papierowy, można zdjąć blachę i rozpylić w innym miejscu.
Albo pierdolić to wszytko i drukować na PEI.
Nie mam jeszcze dużego doświadczenia, więc nakładam sztyft i temp na minimum 55*C (rzadziej więcej). Kilkukrotnie modele mi się odkleiły w czasie drukowania, kiedy nie było kleju. Raz miałem też przygodę, że model podniósł płytę na rogu. Sam nie wiem co na to wpłynęło bo następny wydruk już poszedł bez problemu.
Można bez kleju PLA na PEI i zawsze wychodzi? jest jakiś zakres potrzebnych temperatur? PEI działa jak klej czyli im wyższa temperatura tym lepsza adhezja? Czy jak to działa? Bo mam złe doświadczenia bez kleju.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3239
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

Post autor: morf »

Skontroluj sobie tez AUX fan, moze wieje za mocno.
Proponuje temperature stolu ok 60C dla wiekszosci "niebambusowych PLA" i wiecej w przypadku np PETG
LigiT3c
Done is better than perfect.
edittttt
Postów w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 03 kwie 2024, 00:32

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

Post autor: edittttt »

U mnie taki problem (laika) zniknął, gdy zdałem sobie sprawę, że jest coś takiego jak Z-offset.
LigiT3c
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2024, 00:26
x 6

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

Post autor: LigiT3c »

edittttt pisze: 04 kwie 2024, 18:50 U mnie taki problem (laika) zniknął, gdy zdałem sobie sprawę, że jest coś takiego jak Z-offset.
Czy mógłbyś rozwinąć tę złotą myśl? Zastanawiam się do czego się ona odnosi.
edittttt
Postów w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 03 kwie 2024, 00:32

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

Post autor: edittttt »

Rozwijam: miałem za wysoko głowicę i przez to pierwsza warstwa była układana za luźno na stole. Obniżyłem z-offset i oszlo ok. Coś nie tak w tym dzialaniu/myśleniu? Z offset nie ma znaczenia dla adhezji?
LigiT3c
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2024, 00:26
x 6

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

Post autor: LigiT3c »

edittttt pisze: 05 kwie 2024, 10:02 Rozwijam: miałem za wysoko głowicę i przez to pierwsza warstwa była układana za luźno na stole. Obniżyłem z-offset i oszlo ok. Coś nie tak w tym dzialaniu/myśleniu? Z offset nie ma znaczenia dla adhezji?
Z myśleniem wszystko ok, tylko że w Bambu lab dzieje się to automatycznie i Z offset ustawia się sam. Wczoraj porobiłem próby z drukiem bez kleju i jak na razie bez problemu drukuje (nie odkleja się). Możliwe, że coś poszło nie tak poprzednio bo wydruki teraz idą gładko i bez problemów. Może nie doczyściłem stołu albo za niska była temperatura.
GaLaZ
Postów w temacie: 8
Posty: 15
Rejestracja: 28 mar 2024, 11:59

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

Post autor: GaLaZ »

LigiT3c pisze: 04 kwie 2024, 08:32
GaLaZ pisze: 03 kwie 2024, 23:38 https://eu.store.bambulab.com/en-pl/pro ... -pei-plate coś takiego mam, znajomy podpowiedział :)
Bardzo fajna płyta tylko ta struktura... tak jak napisałem jeśli to co przylega do niej jest powierzchnią niewidoczną to ok, ale jak to ma być wierzchnia warstwa to wygląda obskurnie :) (jak dla mnie). Powierzchnie zawsze powlekam Dimax w sztyfcie z kilku powodów. Po pierwsze wydruk się nie odklei całkowicie lub częściowo co skutkuje jego zniszczeniem lub uszkodzeniem, po drugie dużo łatwiej jest go odkleić po odpięciu i wstępnym przechłodzeniu płyty, a po trzecie łatwe odklejenie zabezpiecza przed uszkodzeniem płyty ze względu na brak potrzeby drapania z resztek czy nawet "odrywania" wydruku od płyty.

P.S. Kupiłeś zwykłe P1S czy P1S Combo ( z AMS)?
Cześć,
kupiłem P1S combo z AMS i jak na razie jestem zadowolony :)

Ta tekstura wlasnie tez nie do konca mi pasuje. Na razie jednak poziom moich wydruków jest na tyle niski, że ta tekstura kończy na dole (podstawa) ;)

Jeśli chodzi o wydruki, to pomaga mi przecieranie alkoholem pro, który tutaj ktoś z Was polecił :) klej mam, ale na razie nie użyłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”