Różne odległości ramienia - Artilery hornet

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Flashek
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2024, 10:01

Różne odległości ramienia - Artilery hornet

Post autor: Flashek »

Witam serdecznie, jestem początkujący.

Jestem w poszukiwaniu problemów z wydrukiem pierwszej warstwy, jeżeli się już uda skalibrować wydruk tak aby przylepił się już do szkła (odtłuszczane ipa), to kalibracja podłoża jest niewykonalna.

Na marginesie dodam że kalibracja za pomocą (5 punktów) kartki, kręceniu pokrętłami przynosi efekt taki że manipulacja jednego rogu wpływa na sąsiedni i dobra kalibracja za pomocą kartki, szczalinomierza jest w zasadzie niewykonalna moim zdaniem. Zamontować BLtouch?

Zawsze zostaje róg który się odlepi lub jest za mocno dociśnięty.

Zauważyłem również że stół szklany nie jest równy mimo że to szkło, jest wybrzuszony minumalnie na środku, zakładam też że nie tylko w tym miejscu.
Czy mam nabyć nowy stół?

Kalibracja 9 punktami i szczelinomierzem, (potrafię już to robić na słuch za pomocą dźwięku częstotliwości drgania blaszki) króre defakto ma brać pod uwagę nierówności tym że wydruk startuje za wysoko ( czasem nawet 0,5mm), manipulacja wysokości stołu działa losowo mam wrażenie.
Dodatkowo bed leveling przestawia się sam z automatu na off losowo.

Ramię pokazane na zdjęciu jest z jednej strony kilka milimetrów opadnięte. Czy może to wpłynąć na problemy z wydrukiem? Rozkręciłem ramiona (szyny) i złożyłem ponownie sprawdzając kąt, odległości i są do milimetra równe, ramie nadal opadnięte choć jest lepiej.

Czy mam zwracać uwagę na takie nieścisłości, czy to wszystko zostaje rozwiązane za pomocą (sic!) kalibracji stołu?

Może kółka do wymiany? Żddnej kalibracji kół, ramion, tam nie ma, jedynie naciąg paska.

To moja pierwsza drukarka.
Pytanie ostatnie do posiadaczy Artilery Hornet. Czy to normalne że 90% czasu zajmuje sama kalibracja czy może z moim egzemplarzem albo tym modelem jest coś nie tak? Może polecicie mi mniej problematyczne modele innych firm, bo to dopiero pierwszy opisany problem z tą drukarką.
Może uda mi się dotrzeć w końcu do dalszych etapów kalibracji.

Pozytywnie, pozdawaiam ! ☺️
Awatar użytkownika
Flashek
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2024, 10:01

Re: Różne odległości ramienia - Artilery hornet

Post autor: Flashek »

Załącznik
Załączniki
IMG_8361.jpeg
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 635
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 260

Re: Różne odległości ramienia - Artilery hornet

Post autor: Rozarh »

Kalibracja stołu o ile nie masz Bl-Touch powinna się odbywać dokładnie nad śrubami - 4 punkty w znakomitej większości stołów. Ewentualnie jeden dodatkowy na środku aby dowiedzieć się o krzywiźnie stołu.

Warunkiem udanej kalibracji jest poprawnie zmontowana belka osi X. Jeśli masz ja napędzaną tylko z jednej strony to drugi koniec powinien mocna trzymać się pionowej osi i nie pozwalać na jego poruszenie góra-dół. Jeśli tak się dzieje to sprawdź, które rolki dają się pokręcić ręką mimo, że dotykają prowadnicy.
Rolki są montowane na słupach w ten sposób, że dwie z nich są po jednej stronie słupa i mają sztywne osadzenie. Po drugiej stronie słupa jest jedna rolka osadzona na mimośrodzie - który służy do kasowania luzu.
Nowe rolki v-slot po zamontowaniu dopasowują swój kształt do v-slota i wycierają się delikatnie - po jakimś czasie trzeba im skasować luz.
Wyreguluj mimośrody tak, żeby nie chodziły za ciasno ale, żeby nie miały luzów.
Jeśli okaże się, że luz jest na rolkach sztywnych (choć jednej z nich) to musisz poluzować całe mocowanie wózka i skasować ten luz, a potem dokręcić mimośrody.
Na czas kasowania luzów bramy warto zdemontować śrubę trapezową napędu osi Z, żeby sprawdzić jak to się przesuwa góra dół.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Flashek
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2024, 10:01

Re: Różne odległości ramienia - Artilery hornet

Post autor: Flashek »

Są pierwsze pozytywne efekty.
Po rozkręceniu i złożeniu od nowa, udało się poprawić wyprost ramienia. Natomiast nie jest nadal idealnie, pomimo wielu prób kasowania luzów używający mimośrodu, rozkręcając kółka i mocowanie, ramię jest nadal krzywe o milimetr. Kółka nie mają już luzu natomiast da się je kręcić w miejscu wszystkie trzy i nie da się tego inaczej sutawić. Prawdopodobnie blacha-mocowanie jest wgięte. Ewentualnie kółka nie trzymają wymiaru choć wątpię.
Zastanawiam się nad montażem dodatkowej śruby takiej jak na sąsiednim ramieniu.

Natomiast pierwsze efekty są, filament z 3davtive zmienilem na geetech. Ten 3dactive wydaje się być trudny dla początkujących dla tego nie polecam na start dla nowiciuszy.
Załączniki
IMG_8382.jpeg
IMG_8373.jpeg
IMG_8376.jpeg
IMG_8381.jpeg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”