Ploter laser/wycinarka

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Michał_L
Postów w temacie: 2
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Ploter laser/wycinarka

Post autor: Michał_L »

Dobry wieczór,

Chciałbym sobie wystrugać ploter o polu roboczym ok 500x800mm. Główne zastosowanie to okazjonalne wycinanie z litej tektury (1-3mm grunbbości) passe partout. Szybkość działania ma niewielkie znaczenie, ważniejsza jest raczej precyzja.
W związku z tym mam kilka pytań:

1. czy wozki w osiach Y muszą być 4 kólkowe (2 kółka nad i dwa pod profilem) czy wystarczą 3 kółkowe (2 nad i jedno pod profilem)?
2. czy dawać dwa silniki po obu stronach, czy jeden i śruba przenosząca napęd na drugi wózek Y?
3. czy rama z profilu 20x20 wystarczy czy konieczny będzie 20x40 lub większy?
4. czy istnieją noże do tektury podobne do tych, używanych w ploterach tnących do folii samoprzylepnej, które można by wykorzystać? Mam też do wykorzystana 80W laser, ale ten nie bardzo się sprawdzi w przypadku tektury innej niż czarna.
5. czy Arduino i GRBL wystarczy czy powinienem rozglądać się za inną płytą sterującą? Jesli Arduino wystarczy to czy będzie można podłączyć jakiś moduł off-line z wyświetlaczem i czytnikiem kart?

Dziękuję z góry za porady.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1797
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ploter laser/wycinarka

Post autor: Andrzej_W »

1. Myślę że trzy kółka mniej kombinacji przy ustawianiu.
2. Jak to by był sam laser to jeden silnik wystarczy. Ewentualnie mocniejszy silnik ale napędzający wałek pośredniczący który by napędzał całość.
Przy bokach będziesz miał większy moment gnący przy pracy ostrza.
3. Spore pole robocze dałbym 40x40 ewentualnie 20x40 postawione szerszą ścianką pionowo.
4. Nie wiem :D
5. Tak to prosta elektronika. Dodałbym oś Z do podnoszenia noża lub jakieś serwo jak w tych ploterach piszących markerem.
Są dostępne na chińczykowie takie gotowe układy
Przykładowe układy.
https://pl.aliexpress.com/item/1005006360969637.html
https://pl.aliexpress.com/item/1005003511726139.html
Michał_L
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8953
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5874
Kontakt:

Re: Ploter laser/wycinarka

Post autor: dziobu »

Michał_L pisze: 15 kwie 2024, 22:054. czy istnieją noże do tektury podobne do tych, używanych w ploterach tnących do folii samoprzylepnej, które można by wykorzystać?
https://www.temu.com/it-en/10pcs-replac ... 04402.html

Ja mam m.in taki zestaw:
https://www.temu.com/goods.html?_bg_fs= ... e_sn=10045
Michał_L pisze: 15 kwie 2024, 22:05Mam też do wykorzystana 80W laser, ale ten nie bardzo się sprawdzi w przypadku tektury innej niż czarna.
Mam laser LEDowy 40W (czyli OIDP 5W mocy optycznej) i bez problemu tnie karton 1.5-2mm (więcej nie potrzebowałem).

Zaletą lasera jest brak styku. Zero sił. Laser sobie pali i tyle. Mam też ploter (klasy zabawkowej) i tu jednak są problemy z grubymi materiałami. Nie żeby się nie dało, ale wleczone ostrze cudów nie oferuje a i potrafi się skaszanić na ostrych krawędziach czy mniejszych szczegółach.
Michał_L
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 635
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 260

Re: Ploter laser/wycinarka

Post autor: Rozarh »

Michał_L pisze: 15 kwie 2024, 22:05 Chciałbym sobie wystrugać ploter o polu roboczym ok 500x800mm.

1. czy wozki w osiach Y muszą być 4 kólkowe (2 kółka nad i dwa pod profilem) czy wystarczą 3 kółkowe (2 nad i jedno pod profilem)?
2. czy dawać dwa silniki po obu stronach, czy jeden i śruba przenosząca napęd na drugi wózek Y?
3. czy rama z profilu 20x20 wystarczy czy konieczny będzie 20x40 lub większy?
Przy takim polu roboczym profile 20x20 będą się wyginać jak tylko "mucha usiądzie" albo od samego patrzenia.
Ilość rolek jeśli to ma być tylko laser jest ok, Dla noża to nie wiem, ale gdybyś próbował kiedyś osadzić tam dodatkowo wrzeciono takie >500W to o rolkach v-slot od razu zapomnij i skup się na wałkach liniowych fi 12mm w górę (albo na bogato: prowadnice liniowe: HIWIN).
W moim CNC miałem v-slot c-beam 40x80 i przy wrzecionie 800W i rolkach skręconych bez luzu wrzeciono można było ręką odchylać.
Michał_L
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Michał_L
Postów w temacie: 2
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Ploter laser/wycinarka

Post autor: Michał_L »

Dziękuję bardzo Panowie.

@dziobu - ploterem Rolanda przez kilka lat zarabiałem na kieliszek chleba, ale nigdy nie miałem okazji ciąć kartonu. Czy mógłbyś pokazać zdjęcie krawędzi i narożnika (90stopni) 2mm kartonu ciętego takim nożem jak Twój? Jakiego podłoża używasz do cięcia? Z jaką prędkością tniesz?

@Rozarh - wrzeciono nie wchodzi w grę, ale sądząc po zdjęciu z linku pokazanego przez dziobu, dla noża również należałoby rozważyć bardzo solidną konstrukcję - obciążenia mogą być duże.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”