3Novatica Gate 1 Zmiana firmware

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
houk
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2024, 15:45

3Novatica Gate 1 Zmiana firmware

Post autor: houk »

Witam.
Dostałem w spadku takiego wiekowego potworka jak w temacie i ma zły firmware wgrany, ktoś pamięta może jak zmusić go do zmiany firmware?
Nie mogę za chiny ludowe wejść w DFU tryb bootloadera by Flipem wrzucić firmware. Sterownik zgłasza się cały czas jako port COM.
Zworka prog założona, reset nie pomaga, próba na sztywno zwarcia nogi atmela HWB do masy nie działa.
Próba programowania z złącza ISP też nie idzie, nawet chip erase się nie robi...

Jak to się robi na Unique One rev b poprawnie?
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: 3Novatica Gate 1 Zmiana firmware

Post autor: TDI-CAD »

Xloader przez USB.
houk
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2024, 15:45

Re: 3Novatica Gate 1 Zmiana firmware

Post autor: houk »

Nie idzie, wisi na uploading już 20 minut i nic dalej, xloader chyba zawisł bo nawet okna nie da się przesunąć.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: 3Novatica Gate 1 Zmiana firmware

Post autor: JGFTW »

Zmiana elektroniki na coś nowszego niż sprzed 10lat nie wchodzi w grę?
houk
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2024, 15:45

Re: 3Novatica Gate 1 Zmiana firmware

Post autor: houk »

Udało mi się, Xloader uszkodził firmware wiec po resecie weszło w bootloader i wgrałem poprawny firmware,
btw dostepny tu na forum Repetier_0_92_3_Gate_1_0_autolevel_08_06_15 dla GATE1 który ja mam ma źle ustawioną oś Z co powoduje że krańcówka nie działa, za to ten Repetier_0_92_3_Gate_1_0_8_06_15 działa poprawnie. Różnią się w confgu np:
Dobry:
#define ENDSTOP_Z_MIN_INVERTING true
#define MIN_HARDWARE_ENDSTOP_Z true
#define ENDSTOP_PULLUP_Z_MAX false
#define ENDSTOP_Z_MAX_INVERTING false
#define MAX_HARDWARE_ENDSTOP_Z false
#define max_software_endstop_z true
#define Z_HOME_DIR -1

Zły:
#define ENDSTOP_Z_MIN_INVERTING false
#define MIN_HARDWARE_ENDSTOP_Z false
#define ENDSTOP_PULLUP_Z_MAX true
#define ENDSTOP_Z_MAX_INVERTING true
#define MAX_HARDWARE_ENDSTOP_Z true
#define max_software_endstop_z false
#define Z_HOME_DIR 1

To może się komuś kiedyś przydać jeszcze jako ze forum na którym było najwięcej wiedzy o tej drukarce nie istnieje :D

Co do zmiany elektroniki jestem za, tylko na co najlepiej?
Myślałem o MKS gen 1.4 albo RAMPS 1.4 by mieć ekran bo w tym co dostałem ekranu brak...
Wydaje mi się że MKS bezie pasował złączem USB no i oba można użyć obecnie posiadanych driverów z unique one.
Garreth
Postów w temacie: 1
Posty: 183
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: 3Novatica Gate 1 Zmiana firmware

Post autor: Garreth »

houk pisze: 18 kwie 2024, 08:02 MKS gen 1.4 albo RAMPS 1.4
To ze drukarka stara, nie znaczy ze musisz wrzucać elektronikę sprzed 10 lat:P No chyba, że bardzo po kosztach chcesz lecieć, ale jak Cie wciagnie to i tak pewnie zaraz bedziesz upgrade robić. Czemu nie wrzuciłbyś jakiegoś SKR3 albo innej fajnej płytki z bigtreetech i klippera?
morf
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: 3Novatica Gate 1 Zmiana firmware

Post autor: JGFTW »

Ja również radziłbym przejście na Klippera, bo kompilacja nie wyglądałaby tak jak teraz, że próbujesz nagrać wsad i nie działa, a każdą zmianę trzeba na nowo kompilować i nagrywać - tylko byłaby to kwestia edycji jednego pliki z poziomu interfejsu www i restart maszyny.
Fajną rzeczą jest to, że mógłbyś sterować z telefonu, komputera poprzez interfejs www (serwer w sieci domowej który jest częścią klippera - mainsail/fluidd) i bezprzewodowo wysyłać pliki, co jest niesamowitym ułatwieniem. Pomijam funkcję samego systemu i łatwą możliwość rozbudowy sprzętu/zmiany komponentów.
Marlin jako system też jest ok, bo już od wersji 2.0 działa bardzo dobrze, ma sporo nowoczesnych funkcji i nie potrzeba do działania dodatkowego komputera, ale to w sumie na tyle z plusów ;)
houk pisze: 18 kwie 2024, 08:02 Co do zmiany elektroniki jestem za, tylko na co najlepiej?
Myślałem o MKS gen 1.4 albo RAMPS 1.4 by mieć ekran bo w tym co dostałem ekranu brak...
:D
Dziwny wybór, bo to nawet nie jest najnowsza wersja Rampsa - można kupić 1.6 ;)
Najlepiej coś z dobrze opisaną dokumentacją i wspieraną przez Klippera lub Marlina, szczególnie 32bitowego, w zestawie ze sterownikami TMC2209 w obojętnie jakiej formie.

Jak dla mnie to jest fajny zestaw w różnych wariantach (najbardziej wypasiony zestaw ma wszystko - SBC + Płytkę + sterowniki + ekran (jeżeli potrzebny) i jest bardzo tani):
https://pl.aliexpress.com/item/1005006265365155.html

Jak chcesz sztukować to możesz wziąć elektronikę od BTT np serii SKR od wersji 1.3 w górę (włącznie z 1.3) albo SKR Pico czy SKR Mini E3 (obie serie mają zintegrowane sterowniki TMC) albo coś od Mellow (mają serię FLY), Fysetc też robi niezłą elektronikę:

https://mellow.pl.aliexpress.com/store/ ... match_sort
https://pl.aliexpress.com/store/1102963 ... match_sort
https://pl.aliexpress.com/w/wholesale-f ... l.search.0

Pamiętaj, że jak bierzesz płytkę z wolnymi gniazdami na sterowniki to weź sterowniki w zestawie od tej samej firmy, żeby wszystko do siebie pasowało bez przeróbek.

Do działania klippera potrzebny jest jakiś komputer - może być SBC (RPI, OPI, itp) lub stacjonarny (może być terminal/thin client) i też będzie w porządku.

https://allegro.pl/kategoria/komputery- ... dysku-od=8

https://pl.aliexpress.com/w/wholesale-o ... e.search.0
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 1
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: 3Novatica Gate 1 Zmiana firmware

Post autor: atom1477 »

Warto od razu dodać że to Klippera wystarczy RPi Zero 2W. Czyli to prawie najtańsze za 80 zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”