Zasilacz Ender 5 Pro - wymiana wentylatora ewentualna wymiana całości

Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 1
Posty: 192
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Zasilacz Ender 5 Pro - wymiana wentylatora ewentualna wymiana całości

Post autor: alucard321pl »

Witam. Wentylator w oryginalnym zasilaczu w Ender 5 hucznie ogłasza koniec swojego żywota. Po kilku minutach się uspokaja i wraca do normalnej pracy, ale muszę go wymienić. Czy ktoś już to robił i doradzi odpowiedni wentylator? Może coś cichego, bo zauwazyłem, że właśnie wentylator od zasilacza jest najgłośniejszy ze wszystkich zamontowanych w drukarce.
Prosiłbym również o poradę w sprawie ewentualnej wymiany. Wiem, że często w tematach o zasilaczach przewija się firma Mean Well. Szukać czegoś w wentylatorem, czy może rozejrzeć się za modelem z pasywnym chłodzeniem? W niedalekiej przyszłości, bo skupuje już części, mam zamiar drukarkę poszerzyć i przerobić na IDEX. Czy potrzebuje mocniejszego zasilacza? Z tego co zauważyłem, drukarka w chwili nagrzewania stołu i głowicy pobiera 220 - 250W.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1372
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Zasilacz Ender 5 Pro - wymiana wentylatora ewentualna wymiana całości

Post autor: JGFTW »

Możesz kupić jakiś wentylator komputerowy (one są ciche) powiedzmy 90, 100, 120 [mm] i dać przetwornice LM2596 czy coś podobnego (zakładam, że masz zasilacz 24V, a wentylatory są 12V) i po problemie, normalnie na sztywno podłączasz do zasilacza (przez przetwornice) i zaraz po włączeniu wentylator będzie pracował na full.
Można się bawić i w miejsce, gdzie obecnie jest wentylator (gniazdo JST wewnątrz zasilacza) wpiąć inny o podobnych parametrach, ale bardziej cichy ale nie wiem czy warto i jak będzie pracował ;)

Marki wentylatorów, które sprawdzałem i są cichę to CoolerMaster, ABB, SilentiumPC, Noctua.

Montujesz go w taki sposób, że albo drukujesz mocowanie które przytwiedzasz do obudowy zasilacza (zamiast blachy lub na blachę z odpowiednimi zmianami jak chociażby powiększonym otworem dla wentylatora) albo możesz wyciąć na metalowej obudowie otwory mocujące i wylot powietrza.
Jak znajdziesz gotowy model to pewnie łatwiej wydrukować nowe niż rzeźbić.

Co do zasilaczy MeanWell to pewnie seria LRS i RSP są dobre; pewnie RSP-500-24 będzie odpowiednia ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”