Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Mar_io
Postów w temacie: 8
Posty: 79
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Post autor: Mar_io »

Witajcie,

Mam taki o to problem. Minowicie popełniłem jakiś czas temu frezarkę + laser z projektu root 3. Wszystko przy testach działało poprawnie (wycinanie kwadratów itd, pomiary odłegłości) puki nie zacząłem bawić się w okręgi. Tutaj zaczęły się schody. Frezarka nie jest w stanie wyciąć idealnego okręgu. Bardziej przypomina to jajo. Paski naciągnąłem właściwie. Mam dwa silniki nema 23 na osi X, jeden na osi Y i Z. Zastanawiam się czy problemem nie jest synchroniczność pracy osi X i Y. Silniki na osi X mam przez arduino uno + cnc shield (sklonowane - zworką) na sterownikach TB6600.

Czy jest możliwe aby problemem było np napięcie sterowania tych sterowników - 12V? chodzi mi o to czy np podczas pracy trzech silników na raz ma to znaczenie i np gubią one kroki bądź muszą mieć one wyższe napięcie np 24V aby poprawnie pracować?

Co może mieć jeszcze wpływ na taki problem akurat z okręgami?.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1637
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Post autor: Jarewa »

a wrzuć gcode okręgu
Mar_io
Postów w temacie: 8
Posty: 79
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Post autor: Mar_io »

A jest to jakaś różnica pomiędzy robieniem koła wg gcodu a takim namalowanym wg średnicy np w lightburn? Nie wpisywałem ręcznie wg gcodu tylko używając albo programu albo bezpośrednio z plików .dxf, zawsze jajo wychodzi.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1637
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Post autor: Jarewa »

obacz czy to ci wypali koło średnica 60mm wstaw tylko komendy odpalenia lasera ja dałem S100 ale nie wiem jak masz

G17 G21 G90 G94 G54
G0 Z0
X-30 Y0
M3 S100
G02 X0 Y30 I30 J0 F60
X30 Y0 I0 J-30
X0 Y-30 I-30 J0
X-30 Y0 I0 J30
M5
G01 Z0
G00 X0 Y0
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2481
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 312

Re: Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Post autor: mcxmcx »

Hide backslash w lightburnie
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Mar_io
Postów w temacie: 8
Posty: 79
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Post autor: Mar_io »

Niestety dalej wycina jajo. Zarówno przy hide backslask w lightburnie jak i w recznie wpisanym gcodzie, jak również zrobionym w autocad. Próbowałem na lightburnie i na estlcam, to samo. Nie wiem czy może to być wina sterowników, płytki? jak myślicie może pobawić się ustawieniami sterowników tb6600?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8965
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5876
Kontakt:

Re: Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Post autor: dziobu »

A jakie ma rogi i boki ma kwadrat obrócony o 45 stopni? Bo tu każda linia to jednoczesny i identyczny ruch obu silników (X/Y).

Może po prostu paski mimo wszystko nie są naciągnięte tak jak powinny?
Pokaż w ogóle jak to wygląda.
obrms
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2481
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 312

Re: Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Post autor: mcxmcx »

Jeżeli pomimo wyłączenia dalej masz jako, to jest krzywo os.

Wystarczy nawet o 1 mm I już robisz jajka, ale najpewniej masz po prostu luźne / kiepskie paski albo jakieś śmieszne napinacze

Daj FILM! jak chwytasz za koniec ruchomej osi przy włączonych silnikach i o ile możesz przesunąć szarpaniem.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Mar_io
Postów w temacie: 8
Posty: 79
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Post autor: Mar_io »

Filmu już nie nagram bo wyjechałem na weekend ale luzów nie ma wcale. Osie też są prostopadle tutaj nie ma problemu. Paski owszem mogą stanowić problem ale wątpię bo miałem z nimi już doświadczenia i nie było takich problemów przy innych projektach. Problem mi się wydaje że leży podczas ruchu synchronicznego osi y i x. Mam wrażenie że nie przebiega ten ruch wystarczająco płynnie. Wystarczy że jeden z sklonowanych silników osi x zgubi kroki i nie wyjdzie idealnie. Nie maiłem już dzisiaj czasów zrobić testów na innym napięciu i przy innej konfiguracji samych tb6600. Zrobię to w następnej kolejności.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 657
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 267

Re: Problem z wycinaniem koła Frezarka/laser cnc

Post autor: Rozarh »

A silniki na osiach X i Y mają te same liczby kroków i dystans przesunięcia na obrocie? Bo może zły okrąg wynikać z nieproporcjonalego ruchu w obu osiach?
Adinfo
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”