Klon Ultimaker 2 Extended

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: FlameRunner »

Sokoli pisze: W sofcie drukarki UM domyślnie jest ustawione chłodzenie dla ABS na 30%.
Kto drukuje tak dla ABS?.
Ultimaker? Zortrax? ;)
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 58
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: Sokoli »

Hmm... no ciekawe. Nie rozumiem, puściłem testowo tak wydruk to mi się rozsypał.

Tak w ogóle to strasznie polubiłem drukowanie z ABS'u dzięki tej drukarce, której jeszcze nie złożyłem do końca - bo wszystko jest na wierzchu ;)
Ale na prawdę w prusie się super drukuje z PLA a na takim UM z ABS. Choć z PLA pewnie też ale jeszcze nie próbowałem po poprawkach.
Puki co jestem na etapie kalibracji retrakcji. I o dziwo teraz testuje 2,5mm. Na 3mm było bardzo ładnie.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: FlameRunner »

Ja ogólnie nie jestem zwolennikiem ustawiania nadmuchu na wydruk przy pracy z ABS, jednak do niewielkich detali, które mogłyby się przegrzać, aktywne chłodzenie mimo wszystko ma sens.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: dziobu »

Sokoli pisze:Ciekawostka. W sofcie drukarki UM domyślnie jest ustawione chłodzenie dla ABS na 30%.
Kto drukuje tak dla ABS?
Zmorph ma 60% (Voxelizer) i przy oryginalnym chłodzeniu nawet się sprawdza.
Sokoli pisze:Oraz ile dajecie % - wiem że każdy ma inne chłodzenie ale tak mniej więcej się dowiemy.
0-30% (ale chłodzenie mam mocno zmodyfikowane)
Sokoli
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 58
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: Sokoli »

Panowie zapchał mi się łącznik przy drukowaniu z ABS 235 stopni.
Dokładnie na środku zwężenia między blokiem grzewczym a radiatorem (ten malutki kawałek łącznika który widać po skręceniu wszystkiego).
Rozgrzewałem go do 250 odkręcałem wtedy dyszę żeby mieć pewność że to nie ona jest problemem i nic, filamentem nie dałem rady tego przepchać.
Do łącznika filament wchodzi bez problemu.
Spróbuje na zimno to zrobić w warsztacie, a jak nie to podgrzeje sam łącznik.
Dziwne, pierwszy raz mi się to zdarzyło.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: dziobu »

A nie masz PTFE w środku? Przy 250 to można ją sfajczyć - pomijając szkodliwe opary to zaczyna pęcznieć.

Jeśli zaś chodzi o zapchanie...może zgrubienie w filamencie? O takie:
tpu_dupa.jpg
Można jeszcze tak trafić:
brown.jpg
Jak przepchałem zwężenie to okazało się że był tam jakiś paproch/inny syf i zapchałem dyszę. Skończyło się na palniku, igle i wielu przekleństwach.

Używasz czyścika?
Sokoli
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 58
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: Sokoli »

Czyścika nie używam.
Prawdopodobnie zgrubienie filamentu, faktycznie jest bardzo nieregularny w tym miejscu.
PTFE nie mam w łączniku, kończy się w miejscu gdzie łącznik się zaczyna.
erminsterio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 15 sie 2017, 12:04

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: erminsterio »

Czyżby nikt nie próbował robić drukarki na dwie głowice ? każdy odpuścił ?
Hmm trochę szkoda gdyż też planuje budowę drukarki i zależy mi najbardziej na dokładności ale często robię dziwaczne kształty i potrzebuje podpór dlatego też chciałem zrobić na dwie głowice ale nie mam pojęcia czym to sterować i jak się trochę za to zabrać :/
Spodobał mi się system co koledzy wcześniej pokazywali z Ultimarkera 3, ale rozumie że nikomu się nie udało opracować tego systemu ??
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 58
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: Sokoli »

No niestety nie ;) trzeba by zrobić najpierw projekt (co nie jest takie łatwe) potem zamawiać części na wymiar. Bawił bym się w to gdybym miał pewność że to będzie super działać. 2 głowice zmniejszają pole robocze i są bardzo problematyczne.
Chyba jakoś pod koniec roku ultimaker wypuści projekt UM3 jako open source więc na 90% będzie się dało kupić takie gotowe głowice na ali.
erminsterio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 15 sie 2017, 12:04

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: erminsterio »

Właśnie troszkę zmniejsza pole ale za to ile dodatkowych możliwości daje :D
Czasem lepiej zwiększyć projekt i zbudować troszkę większą drukarkę, a właśnie mam pytanie czy na ali dostanę większe podgrzewane stoły niż te standardowe ? ma ktoś jakiegoś dobrego sprzedawcę ?
Ma dostęp do prawie darmowych profili aluminiowych więc chciałbym coś większego sobie zbudować tylko wszędzie widziałem takie dość małe te stoły, czy może coś ktoś polecić ?
A właśnie jeszcze jedno czym wg można sterować takie dwie głowice ? Jak tworzyć te podpory ? ktoś się tym już interesował ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”