Mendel90 V4

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
feriar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 166
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:01
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: Mendel90
x 7
Kontakt:

Mendel90 V4

Post autor: feriar »

Cześć,
nazwa tematu może jest intrygująca, ale warto zapytać. Otóż zastanawiam się nad ulepszeniem poczciwego M90 V3, głównie co chciałbym zrobić to oś X na hiwinie 15CC, boki metalowe zamiast plastikowych (xmotor-bracket i xidler-bracket), zmienić wózek- głownie to przebudować całą tą oś. Z takich mniejszy rzeczy to napinacz dla paska osi Y, regulowany endstop w osi Z, śruby trapezowe zamiast metrycznych, jakieś małe poprawki w ramie.
No i właśnie co można by jeszcze poprawić :roll: . Z tym pytaniem wychodzę do Was ;)

Projekt będzie oczywiście udostępniony za darmo w ramach kolejnej wersji Mendel90 :piwo:
Budowa i kalibracja drukarki 3D, Recenzje, Liczne poradniki i Kursy z zakresu programowania i tworzenia urządzeń. Gorąco zapraszam !
http://feriar-lab.pl/
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Mendel90 V4

Post autor: FlameRunner »

Zmiany na pewno na plus.
Czy warto? Jeśli się czegoś przy okazji nauczysz, to jak najbardziej.
Czy się opłaca? Nie wiem, jeśli ja miałbym wkładać swój czas w rozwój jakiejś drukarki, wolałbym żeby to było coś ze stołem ruchomym w Z.
Awatar użytkownika
feriar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 166
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:01
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: Mendel90
x 7
Kontakt:

Re: Mendel90 V4

Post autor: feriar »

Głównie chciałbym to wykorzystać jako wprawki przed właściwym projektem swojej drukarki, dlatego hiwina chcę wstawić między innymi. Ja mam teraz zwykła v3 to te ulpeszenia co napisałem to z chęcią bym zastosował ;)
Budowa i kalibracja drukarki 3D, Recenzje, Liczne poradniki i Kursy z zakresu programowania i tworzenia urządzeń. Gorąco zapraszam !
http://feriar-lab.pl/
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2426
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 468
Kontakt:

Re: Mendel90 V4

Post autor: Artu »

FlameRunner pisze:...jeśli ja miałbym wkładać swój czas w rozwój jakiejś drukarki, wolałbym żeby to było coś ze stołem ruchomym w Z.
Mam takie samo zdanie :piwo:
Szkoda czasu, pieniędzy i energii na modyfikacje czegoś, co jest już (przynajmniej teoretycznie :mrgreen:) konstrukcją "skończoną" :git:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Mendel90 V4

Post autor: animos »

feriar pisze:Głównie chciałbym to wykorzystać jako wprawki przed właściwym projektem swojej drukarki, dlatego hiwina chcę wstawić między innymi. )
Przyłączę się do opinii kolegów - to trochę mało ambitne - gdyby to było robione dużo wcześniej to ok.
Może jeszcze jakbyś nadał własną nazwę i sporo zmienił.

Szyny hwin to popularny (teraz już tylko trochę droższy) zamiennik wałków liniowych.
Coraz więcej osób decyduje się na wymianę wałków na szyny w swoich drukarkach.
Były też próby w drugą stronę - zastosowanie prowadnic meblowych (bardzo tanich), ale to ślepa uliczka, bo lepsze prowadnice są droższe.

Co do śrub trapezowych zamiast prętów gwintowanych to myślę, że to już standard, bo koszty nie wiele większe.
Nawet spotyka się śruby kulowe (Gate 2.0) - to jednak sporo droższe, albo zastosowania paska gt2 w osi Z.

Może czas pominąć wprawki i przejść do właściwego projektu swojej drukarki, zwłaszcza, że masz już doświadczenia ze zwykłą v3 :git:
Awatar użytkownika
feriar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 166
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:01
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: Mendel90
x 7
Kontakt:

Re: Mendel90 V4

Post autor: feriar »

dzięki za konstruktywną krytykę ;) Ogólnie to wpadłem na ten pomysł bo moja v3 trochę sie zaczyna rozjeżdża, a sprzedawać się niezbyt opłaca to bym ją ulepszył, stąd te hiwiny itd. Pewnie macie rację że to strata czasu pakować się w ulepszanie konatrukcji martwej od paru lat :)

Wysłane z mojego m2 note przy użyciu Tapatalka
Budowa i kalibracja drukarki 3D, Recenzje, Liczne poradniki i Kursy z zakresu programowania i tworzenia urządzeń. Gorąco zapraszam !
http://feriar-lab.pl/
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Mendel90 V4

Post autor: FlameRunner »

Wiesz, jeśli przy okazji się czegoś nauczysz, nabierzesz doświadczenia i poratujesz rozpadający się sprzęt, to mimo wszystko może mieć to sens.
Awatar użytkownika
feriar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 166
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:01
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: Mendel90
x 7
Kontakt:

Re: RE: Re: Mendel90 V4

Post autor: feriar »

FlameRunner pisze:... i poratujesz rozpadający się sprzęt, to mimo wszystko może mieć to sens.
ta myśl glownie mi przyświeca :)


Wysłane z mojego m2 note przy użyciu Tapatalka
Budowa i kalibracja drukarki 3D, Recenzje, Liczne poradniki i Kursy z zakresu programowania i tworzenia urządzeń. Gorąco zapraszam !
http://feriar-lab.pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”