Suszenie filamentów...próżnia

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
bART
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 39
Rejestracja: 31 mar 2017, 17:45
x 2

Re: Suszenie filamentów...próżnia

Post autor: bART »

Miło mi - Bartek :)
Widzę po nicku, że jesteś krótkofalowcem :)

Szybkowary już obadałem i faktycznie część się uszczelnia przy wzroście ciśnienia. Są też takie które uszczelki mają "z drugiej" strony i te by pasowały.
Jednak obawiam się tych małych uszczelek i dlatego myślę bardziej nad garnkiem a do niego dorobić kołnierz samodzielnie. Już badałem takie garnki. Najbardziej pasowały by te grube:
http://allegro.pl/garnek-wok-z-pokrywa- ... 35217.html

Mają grubszy kołnierz. Wystarczyło by go ładnie splanować i wkleić szeroki kołnierz grubą warstwą żywicy. Pokrywa najprościej to z grubego alu. Ma to zaletę, że można nagwintować. Później to już raczej z górki :)
Myślałem też kiedyś o komorze z tworzywa, ale jak przypuszczam susząc filament "traciłbym" część próżni na suszenie komory :)

Buchnąłem mojej Matuli stary aluminiowy szybkowar. Ale ledwo tam wejdzie jedna rolka.

Pisałeś, że stosujesz takie rozwiązanie. Jaką próżnię uzyskujesz i ile czasu trzeba na porządne wysuszenie filamentu ?
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 5
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Suszenie filamentów...próżnia

Post autor: SQ9KRD »

Ja najwięcej drukuję z ABS`u więc nie potrzebują aż tak suszyć filamentów. Robiłem na początku próby suszenia tyle że szczerzę do puku nie będę drukował nylonem nie widzę większej potrzeby extra suszyć filament. Najstarsza rolka moja ma ~6 miesięcy PLA i nadal można nią drukować bez problemu.
W mojej komorze uzyskuje próżnie ~0,05 mbara.
Czas jaki ustawiałem to 2h przy próżni 0.05 mbar ( poniżej 1 mbara różnica jest dla nas pomijalna jak nisko zejdziesz w dół )
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Worn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 06 wrz 2016, 14:32

Re: Suszenie filamentów...próżnia

Post autor: Worn »

Witam

Panowie ciekawość mnie zjada wobec tego pytanie techniczne gdyby zbudować komorę do druku 3d z obniżonym ciśnieniem.

Wiadomo nie wszystkie materiały się nadają ale czy nie wyeliminowało by to potencjalnego podwijania i niekontrolowanego skurczu ?

NASA drukowała na ISS ale czy w próżni?
Ostatnio zmieniony 29 paź 2017, 11:53 przez Worn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bART
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 39
Rejestracja: 31 mar 2017, 17:45
x 2

Re: Suszenie filamentów...próżnia

Post autor: bART »

silniki to jeszcze bardziej by się przegrzewały :)
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 5
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Suszenie filamentów...próżnia

Post autor: SQ9KRD »

Worn pisze:Witam

Panowie ciekawość mnie zjada wobec tego pytanie techniczne gdyby zbudować komorę do druku 3d z obniżonym ciśnieniem.

Wiadomo nie wszystkie materiały się nadają ale czy nie wyeliminowało by to potencjalnego podwijania i niekontrolowanego skurczu ?

NASA drukowała na ISS ale czy w próżni?

Mam w zamyśle jak zbudować taką drukarkę :D i bardzo powoli kompletuje potrzebne dodatkowe elementy. Niestety chroniczny brak czasu .... i za dużo innych projektów do pokończenia. Powoli kończę niszczarkę zacznie się wytłaczarka i tak po kolei.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Suszenie filamentów...próżnia

Post autor: McKee »

W kwestii komory bardziej mi się podoba przykrywką z grubej plexy (ew. grubego szkła) - sporo filmów jest na YouTube, ale ten mi się spodobał, bo pokazuje co może się stać ze zwykłym garnkiem: https://www.youtube.com/watch?v=ERRMoHfrjAI
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 5
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Suszenie filamentów...próżnia

Post autor: SQ9KRD »

Robiąc testy szczelności dużych zbiorników ( cysterny kolejowe/samochodowe) najbardziej baliśmy się tego :D
https://www.cda.pl/video/13632ac

Próżnia to naprawdę spora siła :D
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
kamilussulimak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 25 lut 2018, 20:13
x 5

Re: Suszenie filamentów...próżnia

Post autor: kamilussulimak »

Stary post ale może komuś sie sprzyda.

Najtańsza pompa próżniowa to agregat z lodówki.
-na wyjściu daje ok 10bar
-a gdy podepniemy sie pod wejście to myśle że -0.5bar(-500mbar) się osiągnie ,no i oczywiście jest bezgłośna.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Suszenie filamentów...próżnia

Post autor: McKee »

dragonn pisze:Czy takie suszenie jest bardziej skuteczne i szybsze od wrzucenia do piekarnika?
Nie. Podgrzewanie jest lepsze od próżni.

Prawie 3 lata trzeba było czekać na odpowiedź ale opłaciło się: Stefan (CNC Kitchen) zrobił dokładne testy - warto obejrzeć: https://m.youtube.com/watch?v=eqQRN9TUw08
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Suszenie filamentów...próżnia

Post autor: Pjoter »

kamilussulimak pisze:-a gdy podepniemy sie pod wejście to myśle że -0.5bar(-500mbar) się osiągnie ,no i oczywiście jest bezgłośna.
co? :shock: :shock: :shock:
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”