Na co wpływa chłodzenie głowicy

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
dodi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 12 paź 2017, 23:15

Na co wpływa chłodzenie głowicy

Post autor: dodi »

Zauważyłem że wiele użytkowników instaluje mody chłodzenia, więcej wentylatorów , lepsze kanały. Rozumiem że ma to poprawić chłodzenie ale jaki to ma wpływ na wydruk wykonywany z PLA?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Na co wpływa chłodzenie głowicy

Post autor: McKee »

W skrócie:
Obrazek
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dodi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 12 paź 2017, 23:15

Re: Na co wpływa chłodzenie głowicy

Post autor: dodi »

Czyli na ostrych krawędziach nie zlewa się bo następuje szybkie schłodzenie . W moich wydrukach mam najgorszą jakość "od tylu drukarki" czyli z północy i północnego-wschodu :) ktoś tu na forum wspominał ze może to być chłodzenie , ale wady na moich wydrukach to widoczne nierówne warstwy
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Na co wpływa chłodzenie głowicy

Post autor: dziobu »

dodi pisze:Zauważyłem że wiele użytkowników instaluje mody chłodzenia, więcej wentylatorów , lepsze kanały. Rozumiem że ma to poprawić chłodzenie ale jaki to ma wpływ na wydruk wykonywany z PLA?
viewtopic.php?f=9&t=1090&view=unread#p19028
Awatar użytkownika
dodi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 12 paź 2017, 23:15

Re: Na co wpływa chłodzenie głowicy

Post autor: dodi »

Więc lepsze chłodzenie =lepszy wydruk . Dobrze rozumiem ?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Na co wpływa chłodzenie głowicy

Post autor: dragonn »

dla PLA tak, dla innych materiałów już niekoniecznie. Przy czym nie można przesadzić bo może głowica nie wyrabiać grzać lub stół.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Na co wpływa chłodzenie głowicy

Post autor: dziobu »

Dla innych materiałów też może się przydać: nawisy, mosty. To że ABSu się nie chłodzi to nie znaczy że na most też chłodzenie ma być wyłączone. A dobry nawiew powinien dmuchać z każdej strony - na moim przykładzie są zdjęcia od przodu (nawiew oryginalny jest od tyłu), bo od tyłu było OK.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Na co wpływa chłodzenie głowicy

Post autor: dragonn »

Oczywiście, czy drukując coś małego z ABS też się przydaj. Właśnie dlatego napisałem nie koniecznie a nie że dla innych się nie przydaje :d.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Na co wpływa chłodzenie głowicy

Post autor: Berg »

dodi pisze:W moich wydrukach mam najgorszą jakość "od tylu drukarki" czyli z północy i północnego-wschodu
To normalne. W polsce przeważają wiatry zachodnie. :rotfl2:

ps: sorki nie mogłem się powstrzymać
Garreth
Postów w temacie: 1
Posty: 182
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: RE: Re: Na co wpływa chłodzenie głowicy

Post autor: Garreth »

rafaljot pisze:
dodi pisze:W moich wydrukach mam najgorszą jakość "od tylu drukarki" czyli z północy i północnego-wschodu
To normalne. W polsce przeważają wiatry zachodnie. :rotfl2:

ps: sorki nie mogłem się powstrzymać
Zawsze mozna obrocic drukarke :D

A tak na powaznie to trzeba sobie troche wyobrazic jak dziala roztopiony plastik. Jezeli jest goracy to latwo plynie, ale też łatwo laczy sie z poprzednią warstwą, dlatego jak ze wszystkim w zyciu - trzeba znaleźć rownowage.

Jak drukarka ma konstrukcje zamknieta, z dziura z przodu, to wiadomo, ze od tej dziury bedzie wialo i z tej strony chlodzenie bedzie lepsze niż od tyłu wydruku, dlatego myśląc nad chlodzeniem, trzeba wziac takze to pod uwagę.

No i jeszcze jedna rzecz, o ktorej sporo poczatkujacych osob nie zdaje sobie sprawy - czasem powodem zlego wygladu wydruku (szczegolnie z PLA) jest zbyt goracy stół. Cieple powietrze ze stolu sie unosi, i wentylatory chlodzace wydruk sila rzeczy to powietrze zasysaja. Dodatkowo caly wydruk mieknie. Osobiscie mam nastawiony profil druku tak, ze pierwsza warstwe grzeje na 60 stopni, na 3 schodze do 55, a potem na 5ej na 50 stopni i poki co nie zawiodlo mnie to (oczywiscie temperatury nalezy dobrac do swojego stolu, bo ja nie gwarantuje ze 60 stopni u mnie na wyswietlaczu to 60 stopni w rzeczywistosci).

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”