"Kabli się nie cynuje przed zaciśnięciem. Howgh!"

Marcin3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 163
Rejestracja: 20 paź 2017, 17:59
x 4

"Kabli się nie cynuje przed zaciśnięciem. Howgh!"

Post autor: Marcin3D »

Sorki że post pod postem :)

Polecam danie mosfet do zasilania stołu, czas nagrzewania dużo szybszy i utrzymywanie temperatury jest idealne, odciążenie płyty głównej i jej kiepskich złącz to dodatkowy plus.

Zrobiłem mocowanie do kabla i do prowadzenia filamentu https://www.thingiverse.com/thing:2677831


// Wydzielono z tematu: [Anet A8] Składamy i rozbudowujemy
// FR
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [Anet A8] Składamy i rozbudowujemy

Post autor: dragonn »

Mosfet przyśpieszył nagrzewanie stołu? Jakoś w to nie wierzę. W płycie głównej oczywiście też jest mosfet i oczywiście mogą się różnić rezystancją w stanie włączonym jak i czasem załączania/wyłączania ale moim zdaniem to nie jest możliwe że czas nagrzewania jest dużo szybszy.
Marcin3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 163
Rejestracja: 20 paź 2017, 17:59
x 4

Re: [Anet A8] Składamy i rozbudowujemy

Post autor: Marcin3D »

Tak i o ile wcześniej potrafiła temperatura skakać 49/50 to teraz cały czas jest 50/50, nagrzanie do 50 stopni jest błyskawiczne w porównaniu do bardzo powolnego wcześniej.
Dodatkowo do mosfet osobno idzie kabel od zasilacza, przy tej zmianie przy okazji wszystkie kable ocynowane i solidnie zaciśnięte widełki bo to co chińskie rączki w pośpiechu zrobiły to strach, całe szczęście że to się nie grzało i nie przetopiło czegoś na stykach, a chcę teraz puścić jakieś wydruki z ABS.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: [Anet A8] Składamy i rozbudowujemy

Post autor: McKee »

Marcin3D pisze:przy tej zmianie przy okazji wszystkie kable ocynowane i solidnie zaciśnięte
Kabli się nie cynuje przed zaciśnięciem. Howgh!

// Chyba jednak "nie cynuje", a nie "nie cytuje". :D
// FR
dragonn, FlameRunner
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Marcin3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 163
Rejestracja: 20 paź 2017, 17:59
x 4

Re: [Anet A8] Składamy i rozbudowujemy

Post autor: Marcin3D »

Jak jest dobry kabel i dobra zaciskarka to można odpuścić lutowanie, ja wolę zarobić ocynowany przewód, daje to lepsze, trwalsze i bezpieczniejsze połączenie, cynowania nie zaleca się tylko w mocno wibrujących elementach gdzie źle zaciśnięty ocynowany przewód może się obluzować ale tu sprawę załatwia lutowanie do np widełek i dopiero zaciśnięcie.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: [Anet A8] Składamy i rozbudowujemy

Post autor: McKee »

Albo lutujesz albo zaciskasz. Cynowanie kabla który potem zaciskasz to błąd.
FlameRunner
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Marcin3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 163
Rejestracja: 20 paź 2017, 17:59
x 4

Re: [Anet A8] Składamy i rozbudowujemy

Post autor: Marcin3D »

Tak jak napisałem, bez dobrej zaciskarki lepiej zasikać cynowany kabel, jest to pewniejsze, nie jest to żaden błąd, a nawet jest to wymagane w wielu sytuacjach, oczywiście przy drukarce nie jesteśmy raczej narażeni na korozje miedzi, lepiej zastosować większa średnice i dobrze zacisnąć, przy mniejszej średnicy najlepiej lutować.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [Anet A8] Składamy i rozbudowujemy

Post autor: dragonn »

Lutowanie ogólnie nie jest dobre:
- tak naprawdę zmniejsza powierzchnię styku w złączu
- drastycznie zmniejsza wytrzymałość przewodu na zgięcia i obciążenia w miejscu w którym się kończy lut.
Prawidłowy sposób to zawsze porobienie końcówek.
MosfetN
Postów w temacie: 3
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: [Anet A8] Składamy i rozbudowujemy

Post autor: MosfetN »

NIE wolno zaciskać pobielonego przewodu (przy zaciskaniu miedz nie ulegnie kompresji i nie dopasuje się do złącza).
Zaciskamy na gołą miedz porządna zaciskarką LUB pobielony przewód lutujemy bezpośrednio do konektora/złącza zalewając cyną całą powierzchnię przeznaczona do zaciśnięcia (przed tą operacją można podciąć i podgiąć trochę blaszki aby po zlutowaniu wszystko ładnie weszło do wtyczki)
Tak powinno wyglądać poprawnie wykonane połączenie zaciskane (chyba już więcej nie trzeba tłumaczyć.. ;) ):
Obrazek
FlameRunner, WillingMagic, balgator
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Awatar użytkownika
Zima
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 28 lis 2017, 08:51
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 2

Re: [Anet A8] Składamy i rozbudowujemy

Post autor: Zima »

+1
Szkoda czasu i zabawy na lutowanie.
Zaciskane końcówki to jest bajka i w ogóle, a dobra zaciskarka nie kosztuje wcale majątku (np. taka czterostronna, podobna do tej co mam "służbowo" kosztuje widzę jakieś 80,- aczkolwiek nie do wszystkich końcówek się nadaje)

PS. Ostatnio jak patrzyłem co mi porobili fachmani od CO przy podłączaniu siłowników (skręcane żyły i taśma) to mnie też aż skręciło.
Zrobiłem listwę zaciskową na kawałku szyny DIN, końcówki, mostki i teraz jest porządek.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”