ABS i odklejanie sie od szkła..

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: marek91 »

Podkładki do druku radzę odpuścić, są bardzo kłopotliwe w użytkowaniu.
Tak jak piszą chłopaki dimafix w sprayu lub lepiej w sztyfcie (czy jak to się zwie)
Pamiętaj też żeby abs trochę "wprasować" w stół. Z temperaturą idź wyżej jeśli się da.
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 8
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: MaxXxi47 »

marek91 pisze:Z temperaturą idź wyżej jeśli się da.
Wyżej niż 260?
DRAGON CUSTOMS
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 1
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: Olson »

Ja osobiście robię "cienki" sok z absu tzn nie robię gęstego a bardzo rozwodniony, mam to a butelce w sprayu i walę tym na szkło, stół 100st. i ani razu mi wydruk nie puścił w trakcie druku.
3DrOne
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: FlameRunner »

MaxXxi47 pisze: Wyżej niż 260?
Wyżej niż 80. ;)
Olson pisze:Ja osobiście robię "cienki" sok z absu tzn nie robię gęstego a bardzo rozwodniony, mam to a butelce w sprayu i walę tym na szkło, stół 100st. i ani razu mi wydruk nie puścił w trakcie druku.
Też kiedyś podobnie robiłem i byłem wielkim fanem tej metody (bo działała). A potem kupiłem pierwszą puszkę Dimafix... :)
dragonn, TDI-CAD, 3DrOne, PrzemoS
Awatar użytkownika
3DrOne
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2017, 21:03
Lokalizacja: Uk-raine
Drukarka: Geeetech i3Pro B
x 1

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: 3DrOne »

Panowie, możecie mnie posądzić o "brak rozumu" ale ..... uwaga!
z braku podobnych środków eksperymentowałem z tym co każdy ma w domu i okazało się, że roztwór wodny cukru działa doskonale. Odkąd sprawdziłem tę metodę nie używam niczego innego.
Jeśli nie wierzycie, spróbujcie. Kosztować was to będzie 3 łyżeczki cukru na pół szklanki. Przy czym uwaga nie należy tego oczywiście robić bezpośrednio przed drukiem a jeśli to na podgrzany stół wtedy niemal nattychmiast można drukować. Oczywiście nie należy lać na stół dyżych ilości roztworu. Wystarczy wziąć ręcznik jednorazowy lub szmatkę, masączyć lekko i przetrzeć tę część stołu gdzie zamierzamy drukować.
Gwarantuję że po pierwszych 2/3 razach stwierdzicie to co ja: "po diabła kupować HairSpray czy inny klej skoro to trzyma jak durne" .... boooo trzyma, często mam problem z oderwaniem zaraz po wydrukowaniu ale aby temu zapobiec, wystarczy trochę wody i samo odchodzi bez wysiłku :) Stosuję i do ABS'u i do PLA. Przy okazji dodam, że powierzchnia wydruku zależnie od ilości cukru pozostaje gładka.
Przynajmniej u mnie :)
______________________________________________________
"Nie ważne jak zaczynasz ..... ważne jak skończysz ....
brodziek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 01 mar 2017, 06:30
x 9

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: brodziek »

No to jak już zachwalasz swoją metodę, to podaj też temperatury stołu dla PLA, ABS... (inne filamenty też?)
3DrOne
Awatar użytkownika
3DrOne
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2017, 21:03
Lokalizacja: Uk-raine
Drukarka: Geeetech i3Pro B
x 1

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: 3DrOne »

Nie że zachwalam, poprostu beż problemu drukuję. A co do temperatur to PLA drukowałem i z podgrzewaniem 60/65 i wogóle bez i tak samo trzymało, Z podgrzewaniem oczywiście szybciej odparowuje więc praktycznie nie trzeba czekać. Co do ABS, to nie jest to mój ulubiony (i chyba nie tylko) rodzaj filamentu ale zwykle 225/230 i 100/110 stół wtedy roztwór odparowuje praktycznie podczas smarowania :)
Dotychczas nie drukowałem żadnym innym typem. Przymierzam się dopiero i z pewnością będzie to PET/PET-G ... tak myślę.
McKee
______________________________________________________
"Nie ważne jak zaczynasz ..... ważne jak skończysz ....
Awatar użytkownika
3DrOne
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2017, 21:03
Lokalizacja: Uk-raine
Drukarka: Geeetech i3Pro B
x 1

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: 3DrOne »

marek91 pisze:...
Pamiętaj też żeby abs trochę "wprasować" w stół. Z temperaturą idź wyżej jeśli się da.
Co do wprasowywania w stół to faktycznie, pierwsza warstwa wygląda bardzo fajnie jak się ją mocno "wdepcze" w szybe, zrobiłem tak sobie obudowę na LCD. Gładka jak szkło i wszystkie połączenia kolejnych przejść zespoliły się jak trzeba. ;)
Generalnie nie tylko ABS, każdy inny filament jak przyprasujesz wygląda super .... no chyba że nie chcesz i wolisz prążki :)
Szczerze mówiąc w niektórych przypadkach lepiej wygląda :lol: :smile2:
______________________________________________________
"Nie ważne jak zaczynasz ..... ważne jak skończysz ....
rafalrozek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:51

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: rafalrozek »

Wczoraj przyszedł dimafix i rzeczywiście świetnie trzyma.. ale tylko PLA. Jak tylko wymienie filament na ABS to nie chce sie nic trzymać. Znów próbowałem bez szkła i ze szkłem i ciągle to samo. Nadal uczę się poziomować stół. Jak dysza jest za daleko od stołu to ABS szybko wysycha a jak jest za blisko to nic nie leci, dziwne
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 8
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: MaxXxi47 »

rafalrozek pisze:Jak dysza jest za daleko od stołu to ABS szybko wysycha a jak jest za blisko to nic nie leci, dziwne
Co masz na myśli że szybko wysycha?
Daj jakieś fotki jak wo wygląda.

Jeśli jesteś za blisko z dyszą i nic nie leci to dokręć o ćwierć obrotu każdą śrubę na stole, jak nadal nie leci to jeszcze ciut i tak do odpowiedniej odległości "na kartkę papieru". Kwestia wyczucia ;)
DRAGON CUSTOMS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”