Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: pszczelaszkov »

Jakis zalazek byl tu viewtopic.php?f=8&t=68
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: dziobu »

k.m. pisze:Tylko czy warto powielać już istniejące artykuły?
Jeśli zachowa to zwięzłą formę to ma sens. Potrzebny jest krótki opis żeby czytacz wiedział co i jak albo przynajmniej wiedział czego dalej szukać czy pod jakimi hasłami. Taki krótki opis żeby można było kogoś tu odesłać po podstawowe informacje.

Prosty przykład:
http://centrumdruku3d.pl/encyklopedia-druku-3d/ - zobacz opis ASBu. Czego się dowiesz? Ano: blebleble "Największy problem z tym materiałem jest związany z jego kurczliwością, dlatego idealne środowisko do druku 3D to zamknięta i podgrzewana komora robocza, z kontrolowanym wychładzaniem po zakończonym wydruku.". To wszystko prawda, ale dla kogoś początkującego w FDM to o kant dupy rozbić. Będzie szukał Anetki z grzaną komorą.

A wystarczy prosta tabelka gdzie będą informacje takie jak temperatura druku, stołu (w tym informacja czy jest wymagany), co z chłodzeniem, jakie ma użyteczne właściwości, czym się charakteryzuje, jak wygładzić, itp. Są w sieci podobne rozwiązania ale dla 2-3 popularnych materiałów. A mamy przecież PLA, ABS, PET-G, PC, PMMA, ASA, PVA, HIPS, Nylon, TPU, Gumę, NinjaFlex no i wszystkie te PLA z drewnem czy metalem. Zupełnie pominąłem tropiki jak Iglidur czy modyfikowane ABSy (TitanX, Compositum) - materiały rzadkie ale dostępne u nas i również można z nich korzystać.
(mam wszystko z tej listy także wiem o czym piszę ;P)

(czy to faq powstanie czy nie to ja i tak stworzę podobną tabelkę z uwzględnieniem pomarów wytrzymałośći ww materiałów)
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 1
Posty: 312
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: WillingMagic »

A może zamiast zakładać kolejne wiki to zrobić akcję uzupełniania treści na http://reprap.org/wiki/RepRap/pl ?
x3d, Berg
Awatar użytkownika
x3d
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 01 gru 2017, 20:32
x 4

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: x3d »

jestem za tym by robic cos wspolnie a nie rozbijac na mniejsze. WilingM ma rację
użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: zouk »

Dzień dobry.
Jestem Andrzej i mam drukarkę składak na ramie P3Steel xxl. Drukuje bo to strasznie wciąga,
no ale do rzeczy. Pierwsze moje druki były obarczone błędami (teraz też są) ponieważ nie potrafiłem dobrać temperatur dyszy i stołu. Inny kolor i już coś innego na stole się pojawiało. Zrobiłem taka ściągawkę dla siebie aby mieć to pod ręką. http://ff.bmtpro.pl/ff/index.php
Część informacji będzie pewnie nieaktualna.
Jeśli to będzie w jakiś sposób pomocne w kolegów projekcie to można użyć.
Pozdrawiam.
Andrzej
dziobu
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: Hejterro »

Lepiej ukryj opcję edytuj, bo ktoś może Ci tutaj psikusa zrobić. Niestety dużo jest "dzieci" w internecie :)
Przy filamentach elastycznych zdecydowanie prędkość jest za wysoka. Choć w sumie zależy to też od konfiguracji drukarki.
Poza tym bardzo fajne zestawienie popularnych filamentów - nie jest to odkrycie Ameryki, ale wszystko na jednej stronie :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: dziobu »

zouk pisze:Zrobiłem taka ściągawkę dla siebie aby mieć to pod ręką. http://ff.bmtpro.pl/ff/index.php
Mam podobne ka kartce przy drukarkach. Z adnotacjami że wybrane plastiki (kolory, producenci) wymagają stosownych modyfikacji.
I dwie uwagi:
- brak informacji o zalecanym/dopuszczalnym nadmuchu
- ostatnia kolumna za bogata:
imho to "(czyli Akrylonitrylo – Butadieno – Styren) to materiał otrzymywany w procesie polimeryzacji butadienu oraz kopolimeryzacji
akrylonitrylu ze styrenem wraz z jednoczesnym szczepieniem powstałego kopolimeru na polibutadienie"
nie jest potrzebne podczas drukowania ;)

Ale tak, to jest mniej-więcej to o co mi chodziło gdy pisałem o liście materiałów.
zouk
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: zouk »

Hejterro pisze:Lepiej ukryj opcję edytuj, bo ktoś może Ci tutaj psikusa zrobić.
To miało być z założenia tylko dla mnie więc nie ukrywałem edycji bo przecież nikt o tym nie wiedział. Dziękuję za sugestie.
dziobu pisze: - brak informacji o zalecanym/dopuszczalnym nadmuchu
- ostatnia kolumna za bogata:
.
Nie mam informacji odnośnie nadmuchu na danym filamencie.
Do tej pory drukowałem z pla, abs, tpu i pet-g i z tego co pamiętam chłodziłem tylko pla.
Ostatnia kolumna zmieniona. ( dobrze, że sobie hasło do sql przypomniałem ).

Ogólnie te dane spisywałem z internetu i ... pudełek po filamencie. ;) Nic nie stoi na przeszkodzie aby koledzy zmodyfikowali te zapisy.

Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: FlameRunner »

Wracając do tematu FAQ...

Mam zamiar gruntownie przeredagować mój stary tekst: "Niskobudżetowy druk 3D w technologii FDM – FAQ" @CD3D

To dobra okazja, by dodać nowe punkty. Będę wdzięczny za wszelkie propozycje. :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: FlameRunner »

Niecały miesiąc i już przeredagowane!

"Niskobudżetowy druk 3D w technologii FFF – FAQ" @CD3D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”