Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Informacje o nowościach, promocjach, wyprzedażach...
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: kretu »

Ale czemu wy wiążecie kursy z UE? Ewentualne kursy to wymysł naszych zgodnie z tym artykułem ale do nich pewnie jeszcze daleko daleko, a to o czym pisze Paweł to pewnie już totalnie prywatna inicjatywa jedyny związek z UE że pewnie wyciągną na to kasę z uni że będzie można te kursy robić z dofinansowaniem, jak wszelkie inne temu podobne gówno kursy. Poza tym od kiedy Paweł wspomniał o kursach że zaraz się pojawią i już nawet podał wstępną cenę to jak dla mnie cały ten temat to akcja marketingowa pod te kursy...
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: emartinelli »

Nie mieszajcie UE do wszystkiego. Ja wiem, że łatwo znaleźć sobie kozła ofiarnego ale czytajcie ze zrozumieniem.
UE ma zajmować się prawem autorskim a certyfikaty to polska specjalność w której mamy pierwsze miejsce w UE a nie wiem czy nie na świecie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaw%C3%B3d_regulowany
dane stare ale nic sie nie zmieniło:
http://mises.pl/wp-content/uploads/2014 ... obraz1.png
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: FlameRunner »

Hmm, w pierwszym odruchu stwierdziłem, że temat mnie nie dotyczy i w gruncie rzeczy mało interesuje.

Jednak po przemyśleniu muszę z żywym zainteresowaniem spytać: jak zdobywa się uprawnienia do wystawiania tego typu certyfikatów i dofinansowania na prowadzenie kursów?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: virgin71 »

Przecież to nie pierwszy kwietnia... ehhh...
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1114
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: kapi »

FlameRunner pisze: Jednak po przemyśleniu muszę z żywym zainteresowaniem spytać: jak zdobywa się uprawnienia do wystawiania tego typu certyfikatów i dofinansowania na prowadzenie kursów?
dlatego zapytałem - kto będzie certyfikować certyfikujących :piwo:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Paweł CD3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 45
Rejestracja: 24 kwie 2017, 08:26
x 18

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: Paweł CD3D »

Wstępny, sugerowany czas trwania kursu to 120 godzin. I teraz przechodzimy do meritum problemu...

Zakładam, że znakomita większość użytkowników forum czytając ten wątek analizuje go pod kątem technologii FDM/FFF. Tymczasem "druk 3D" to bardzo pojemna technologia, obejmująca wytwarzanie przyrostowe obiektów z takich materiałów jak termoplasty, fotopolimery, proszki (i gipsowe [CJP] i poliamidowe [SLS]), czy metale (sproszkowane [SLM/DMLS/EBM] i w formie drutu przez napawanie). Do tego dochodzą nowe technologie, będące pochodnymi w/w jak chociażby MJF od HP, CLIP, Desktop Metal, czy XJet.

Przez 120 godzin, to można ewentualnie spróbować mniej lub bardziej omówić wszystkie metody druku 3D, a nie wyszkolić kogokolwiek w ich stosowaniu. Gdyby ktoś chciał wyszkolić kogoś z obsługi drukarek 3D do metalu, a przede wszystkim przygotowywania modeli pod wydruk, to obawiam się, że i 1200 godzin będzie za mało... Niuansów jest tak dużo, że chcąc je opisać wyszedłby mi z tego spory artykuł. To że ktoś ma sporą wiedzę z zakresu drukowania FFF za pomocą Aneta A8 lub CTC Bizera nic nie znaczy, gdy przyjdzie mu drukować z The Form 2, albo nie daj boże Objeta Prime. Niby obsługa tych dwóch drukarek 3D jest banalna, ale niuanse technologiczne sprawiają, że przy określonych (czytaj: skomplikowanych) geometriach potrzebne jest już zupełnie odmienne podejście. Tak oczywista rzecz jak skurcz materiału podczas druku 3D występuje wszędzie (poza CJP gdzie po prostu skleja się proszek gipsowy) i wszędzie są różne techniki radzenia sobie z tym. Niestety nauka na własnych błędach wygląda inaczej wtedy gdy 1 kg materiału kosztuje 60-80 PLN (FFF), a inaczej gdy 2-4 tysiące PLN (SLA/DLP/PolyJet/MJP)...

Tymczasem kurs i certyfikat ma być na "druk 3D" w ogóle. Czy również dostrzegacie problem...? A co z projektowaniem 3D? Podpowiem, że tego kurs już nie obejmuje. Jestem przekonany, że każdy zaawansowany użytkownik tego forum wie, że są detale, których na jednogłowicowej drukarce 3D typu FDM / FFF wydrukować się po prostu nie da, a rozwiązaniem jest np. rozłożenie detalu na kilka niezależnych części, bądź uproszczenie jego geometrii. Kluczową kompetencją jest zatem umiejętność zaprojektowania detalu pod konkretną technologię, znając jej możliwości i ograniczenia. Kto będzie z tego szkolił? Kto ma w ogóle do tego kompetencje? Czy będzie zainteresowany dzieleniem się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi (nawet komercyjnie)?

Nie wiem do czego będzie wymagany dyskutowany certyfikat? Na początku na pewno będzie to coś bardzo niszowego, ale z biegiem czasu ktoś zapewne uzna, że skoro coś takiego istnieje, to dlaczego nie zacząć tego wykorzystywać lub wymagać? Chciałbym podkreślić, że to o czym pisałem w pierwszym poście nie wydarzy się "teraz", tylko "wkrótce". A to "wkrótce" może nastąpić nawet i za 5 lat... Ale wydaje mi się, że tak czy owak nastąpi.
Awatar użytkownika
zdrapekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 01 sty 2018, 14:16
Lokalizacja: Nowy Sącz
x 1

Re: Certyfikat na obsługę druku 3D. Niszowa umiejętność pod lupą Ministerstwa Cyfryzacji

Post autor: zdrapekk »

Już widzę dyrektywę dla filamentów spełniających rygorystyczną normę emisji szkodliwych oparów EURO Fil 1 później EURO Fil 2, oraz założenie filtrów, katalizatorów oraz EGR na drukarki 3D. Brawo brawo chcemy więcej obostrzeń, bo nudne jest życie bez kagańca.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje branżowe”