[Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

[Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Post autor: Cosik »

Witajcie,

To tak od początku. Nabyłem drogą zakupu drukarkę 3D typu CoreXY o nazwie Mono Zircon. Próżno szukać o niej w internetach, jest tylko parę ofert w archiwum Allegro, więc dlatego egzotyk ;)
  1. Elektronika
    Z tego co patrzyłem jestem tam standardowy RAMPS ze stepstickami A4988. Natomiast prowadzenie przewodów zostawia moim zdaniem wiele do życzenia. Zarówno jak i wtyczki oraz sposób podłączenia zasilania itp. Silniki Wantai 42BYGHW804 1.2A wyglądają porządnie. Zasilacz DELL 12V 18A podłączony na stałe, ale wygląda jakby było to miejsce na inny zasilacz.
    Obrazek
    Obrazek

  2. Heatend
    Przypomina on Głowica J-Head V5 1.75mm z customowym chłodzeniem. Ma też taki sam blok, więc termistor jest tylko wsunięty na ładne oczy i niczym nie zablokowany. Więc ładnie wypada a na dodatek gdzieś posiałem swoją pastę termo przewodzącą :( Jak ręcznie pchałem filament to szło równo i się nie zwijało.

    Obrazek

  3. Mechanika
    Większość elementów jest wydrukowana. Nie jestem też w stanie do końca określić na czym to "jeździ" bo nie widać. Zauważyłem że stół jak zjeżdża to przechyla się w prawo w dół. To jest jednym z głównych problemów.

    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek

  4. Ekstruder
    Też jest wydrukowany i zauważyłem że to jest kolejny problem. Zamiast pchać filament najzwyczajniej w świecie go skrobał. Po szybkim sprawdzeniu jak nie był podłączony do głowicy to skrobanie nie występowało. Ale idąc dalej tym tropem, okazało się że śruba dociskająca jest za długa i stawiała nacisk na filament. Szybko dołożyłem nakrętkę i jest nieco lepiej. Nie ma skrobania filamentu ale gubi/przeskakuje kroki.
    Obrazek

  5. Stół
    Też dziwna konstrukcja. Grzałka na PCB luźno latająca a na tym aluminiowa płytka przypięta klipsami biurowymi.
    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek


  6. Firmware
    To MarlinKimbra 4.2.4 dev i z tego co widzę to bardzo stare, bo jest nowe tutaj : https://github.com/MKFirmware/MK4duo
Dobra to by było na tylę a teraz seria z karabinka :D
  • Co zrobić z tym ekstruderem i co może być przyczyną problemów pchaniem filamentu? Rozbierać i czyścić głowicę? Nie sprawdzałem też stepsticków.
  • Jaki pomysł na stół? Na chwilę obecną nie mam czym wydrukować dopóki nie pójdzie z ekstruderem ;)
  • Czym najlepiej zablokować ten termistor w bloku grzejnym?
  • Drukarka była długo nie używana. Wymontować śrubę trapezową, wyczyścić i nasmarować?
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Post autor: dragonn »

mnie zastanawia to mocowanie stołu Oo, to tam wygląda jak by w ogóle nie było żadnych łożysk :shock: :shock: . Co do ekstrudera, zacząłbym od rozebrania głowicy i ewentualnego zwiększenia prądu na silniku.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: [Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Post autor: Artu »

Cosik pisze:...Nabyłem drogą zakupu drukarkę 3D typu CoreXY o nazwie Mono Zircon...
No nie mów, że cokolwiek za to coś zapłaciłeś :shock:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: [Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Post autor: pszczelaszkov »

Ciekawy styl, taki industrialny :D
morf
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Post autor: dragonn »

Chłodzenie głowicy też do wymiany, o ile widzę to nie owiewa w ogóle ostatnich żeberek radiatora. Ale najbardziej mnie ciekawi co jest w tym mocowaniu osi Z co prowadzi po wałkach liniowych.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: [Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Post autor: emartinelli »

A mi się podoba :)
Wymieni się parę rzeczy, a właściwie to zostawi obudowę z elektroniką a reszte się powymienia i będzie fajna drukarka ;)
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: [Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Post autor: Cosik »

emartinelli pisze:A mi się podoba :)
Wymieni się parę rzeczy, a właściwie to zostawi obudowę z elektroniką a reszte się powymienia i będzie fajna drukarka ;)
W końcu ktoś zrozumiał intencje :D

A żeby nie było że się obijam, to wziąłem się za problem z ekstruderem. Zmierzyłem stapsticki i o ile pozostałe silniki miały Vref 1V1 to ekstruder miał 0V7 więc podkręciłem tak jak dla pozostałych do około 1V1. No i częściowo problem zniknął :D nie ma już jako takiego skrobania, ale coś stawia mocny opór dla filamentu, tak że wyrwało mi szybko-złączkę z tego drukowanego ekstrudera. Podejrzewam że i tak mocowanie było wyrobione.

Teraz pytanie, co może stawiać tak mocny opór?
Filament z dyszy leci ładnie równym "sznurkiem", ale dało się zauważyć że temperatura bloku dość mocno skacze przy większej prędkości. Sprawdziłem nastawy PID i są całkowicie inne od kalibracji :D Więc podejrzewam iż to był jeden z powodów dlaczego nie radzi sobie a temperatura skacze i warto czymś zaizolować blok. Przy niewielkiej ilości wytłaczanego filamentu nie ma problemu. Dyszę czyściłem na tyle ile się da, bez wypalania.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: [Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Post autor: xyzyx »

Jak temp skacze sprawdź czujnik w bloku w szczególności jego montaż, mogą być za wolne reakcje na zmiany temperatury w bloku jeżeli czujnik jest w powietrzu. PIDem tego nie wysterujesz podczas ekstruzji jest inne chłodzenie dyszy niż na pusto podczas kalibracji.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: [Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Post autor: Cosik »

xyzyx pisze:Jak temp skacze sprawdź czujnik w bloku w szczególności jego montaż, mogą być za wolne reakcje na zmiany temperatury w bloku jeżeli czujnik jest w powietrzu.
Tak jest on lipnie zamontowany i łatwo wypada. Muszę nad nim popracować, ale tak jak pisałem nie mogę odszukać pasty termoprzewodzące aby poprawić przewodność oraz zablokuję go nieco kaptonem. Poprawiając wartości PID temperatura jest stabilniejsza.

Wracając do extruder. Przykleiłem na stałe szybkozłączkę. To co zauważyłem to filament w momencie gdy extruder go "skrobie" zaczyna robić coś w rodzaju świderka. Ten filament co dostałem ponoć to czarne PLA, tylko w tej chwil został otwarty w 2016 roku i jest NONAME :D Po wrzuceniu dyszy do Acetonu dość szybko się zabrudził i pływają kawałki filamentu. Pytanie: otworzyć nowy filament do testów i nauki, czy dalej cisnąć ten stary?
Załączniki
Dysza w acetonie
Dysza w acetonie
SAM_1271.JPG
SAM_1270.JPG
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: [Worklog] Kupiłem egzotyka - Mono Zircon

Post autor: Kopytko »

Trzeba dokłądnie sprawdzić dysze, moze to być kawałek przyczepionego odpadu produkcyjnego ( wiór) w dyszy , który łatwo nie wypadł i co jakiś czas się tak ustawia że blokuje dysze. Czasami taki wiór nie jest luźno a jest częsciowo jeszcze nie zdarty z wierconego otworu. i za nic nie idzie go wyrwać, Widac to robiac coldpluga że odbicie nie wychodzi idealnie.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”