Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

Post autor: virgin71 »

Moim zdaniem tylko TMC2100 z Watterrot.
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

Post autor: DanyQsh »

Ciekawe spostrzeżenia. Mam te sterowniki w Replicape, która steruje moją drukarką. Niestety używam silent mode na wszystkich motorach, który włączam przez konfigurację w pliku .cfg. W przeciwnym wypadku występuje uciążliwy pisk silników. Silniki sterowane 12V. Czasami przy wydrukach mam niespodzianki i będę musiał również przyjrzeć się zachowaniu ekstrudera.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

Post autor: Berg »

Wsadziłem chińskie TMC2100 do Lume. Na X,Y, Ekstruder.
https://www.biqu.equipment/products/biq ... ior-perfor
Maksymalne vref jakie da się na nim ustawić, to 0.82V

Test na ustawieniach:
jerk XYE 10mm/s
max speed 120
accel 1500
retrakcja 4mm, 30mm/s , direct MK8
przełożenia na X i Y 2:1 czyli 120 to jest dla atmegi praca jak 240 ale za to mniejsze zapotrzebowanie na moment.

konfiguracja 1
X - TMC2100, JK42HS48-1684-08AF (1.6A)
Y,E - TMC2100, STP-43D1034 (prawdopodobnie 1.2A)
CFG1-GND, CFG2-Open, CFG3-Open
-> gubił kroki na X

konfiguracja 2
X,Y,E - TMC2100, STP-43D1034
przestał gubić na Y, myślę, że TMC faktycznie nie może mieć zbyt mocnych silników nawet jeśli sam ma ustawiony mniejszy limit.

jednak na większych wydrukach okazało się, że gubi czasem kroki na stole. Po zmianie na konfigurację na Y na CFG3-VCC jest ok.
Na razie najdłuższy wydruk to około 2h.
Na ekstruderze nie tylko jest ciszej, tu akurat na A4988 też głośno nie było. Ekstruder bardzo równo, płynnie podaje filament. Na X Y nierówna praca silnika krokowego jest nieco wyrównywana przez pęd elementów ruchomych. Na ekstruderze tego prawie nie ma.
Jeśli w dłuższym teście nie wystąpią problemy, to zostaje ta konfiguracja.
Załączniki
retrakcja.jpg
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

Post autor: DanyQsh »

Kopytko, czy mógłbyś podać jakieś ustawienia dla retrakcji, które u Ciebie działały? Mam TMC2100 na ekstruderze na spreadcycle i ciągle niedolewy a piszesz, że u Ciebie w tym trybie działały poprawnie. Chyba, że źle zrozumiałem twojego posta i te stepsticki w ogóle nie nadają się na ekstruder w żadnym trybie? Mam relatywną ciszę, więc szukam przyczyny ciągłego niedolewania po retrakcji. Poniżej moje paramatry układu:
- ekstruder obecnie klon e3d Titan
- bowden
- hot end e3dv5 teflon
- silnik 3V/1.2A 200 kroków - podane 0.8A
- jerk 10mm/s; acc 1500mm/s2
- długość retrakcji 6,5mm

Dla prędkości retrakcji od 15-40mm/s test retrakcji z twojego posta zawsze miał nitki. Na wydrukach nie ma nitek, ale są niedolewy (np. Treefrog najbardziej na przednich łapkach). Drukuję powiedzmy 30-40mm/s. Jakieś sugestie co jeszcze zmienić? Zmniejszyć prąd bo nie potrzeba takiego momentu? Silnik gubi kroki na skutek prędkości x3? Dodam, że zastosowałem extra prime po retrakcji 0,1mm3 i dalej to samo. Wszystko leci z cura. spróbuję jeszcze ze slic3ra polecieć.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Test fizyczny najpopularniejszych stepsticków

Post autor: Kopytko »

Predkosc z titanem max 30mm/s i chodzi o predkosc ekstrudera. Predkosc druku i jego parametry bez znaczenia. Dlugosc zalezna od ekstrudera i jego typu oraz ew luzow na bowdenie
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”