KREATOR3d część dalsza - STÓŁ

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: KREATOR3d część dalsza - STÓŁ

Post autor: anraf1001 »

rafaljot pisze:ja wiem:

Sposób robienia zwierciadła rtęciowego z rozdziału Secreta ciekawe y doświadczone dla powszechney wiadomosci wydane

Wziąć łót ieden cyny, łót jeden ołowiu, wismontu (bizmutu?) łótów dwa, włożywszy to w żelazną łyżkę razem rozpuścić i ztopić, weź tyle drugie żywego srebra (rtęci), to iest: ośm łótów wley go w przestudzony pomieniony stopiony metal, umieszay wespół na massę potym szkło dobrze wytrzeć suchym popiołem które aby nie było wilgotne i tłuste; przy ogniu zwolna i ostrożnie ogrzać, dopiero tą massą szkło obrane na zwierciadło oblać albo potrzeć cienko i w cieple prze kilka godzin wysuszyć żeby się zestało."


źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Lustro
No tak. Wikipedia i stary przepis z czasów kiedy o szkodliwości rtęci dużo ludzie nie wiedzieli :/
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 3
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: KREATOR3d część dalsza - STÓŁ

Post autor: MaxXxi47 »

Zaćmienie mózgu nastąpiło :P Faktycznie cyna.
DRAGON CUSTOMS
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: KREATOR3d część dalsza - STÓŁ

Post autor: mcxmcx »

Tak właściwie to szkodliwość rtęci jest chyba nieco przejskrawiona.

Ja, rocznik '73 w dzieciństwie bawiłem się rtęcią, zarówno doświadczenia z Sękowskiego jak i za pomocą kuleczek rtęci w pudełku po zapałkach, do zbierania śmieci rtęcią etc.

Raz czy dwa udało się kilka kulek połknąć, żyje.

Wtedy jeszcze rtęć kupowałeś w sklepie.

Tak samo LEGO z lat '70 i '80 są właściwie trujące śmiertelnie, mają rtęć, arsen etc na poziomach śmiertelnych wg dzisiejszych standardów a jednak te miliony ludzi bawiących się LEGO żyją. Bawiących się, lizacych, polykajacych etc ;)

Tak, długa ekspozycja jest szkodliwa, ale bez przesady.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: KREATOR3d część dalsza - STÓŁ

Post autor: Berg »

to samo z ołowiem. Tata zawsze ciężarki ołowiane na żyłce zaciskał zębami i do emerytury nie był nigdy u lekarza.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: KREATOR3d część dalsza - STÓŁ

Post autor: Berg »

MaxXxi47 pisze:
rafaljot pisze:a na czym polega różnica?
To proste.
Szkło typu float jest puszczane na basenie z rtęci więc jest IDEALNIE równe - to samo lustra (inaczej wyglądałoby to jak w krzywym zwierciadle z lunaparku).

Zwykłe produkowane jest tańszą metodą acz obarczoną czasem nieregularnością powierzchni.
No w międzyczasie dokształciłem się ze szła :D
W praktyce już nie ma w sprzedaży szkła ciągnionego wytwarzanego metodą Pittsburgha każde dostępne szkło to "FLOAT" z wyjątkiem niskich serii, barwionego, zbrojonego, innego dekoracyjnego, czy produkcji szyb samochodowych, które z reguły nie są proste.
a nawet jakby było to tolerancje wymiaru dla szyb wytwarzanych tą metodą były na tyle niskie, że baz znaczenia dla jakości wydruków.

informacja, że lustra są produkowane inaczej niż inne szyby są mitem.

Zatem po szybkę, po prostu do pierwszego lepszego szklarza. Dla pewności oczywiście będąc u szklarza można oglądnąć szybkę, czy prosta. BO kto wie czy nam szklarz nie przytnie z takiej co pamięta czasy Franciszka Józefa :D No i zabrać od razu 2-3 na zapas jakby pękły

Jako ciekawostkę dodam, że szkło FLOAT, czyli jak napisałem wcześniej praktycznie każda dostępna tzw szyba, z jednej strony jest bardziej gładkie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”