Splątany filament na rolce ?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 11
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Splątany filament na rolce ?

Post autor: marek91 »

Usunąłem wszystkie posty użytkownika kipi, człowiek skrajnie niepoważny, najpierw sam publikuje zdjęcia a później twierdzi że nie zgadza się na ich publikację, fuck logic :think:
dragonn
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 5
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Splątany filament na rolce ?

Post autor: Julian »

marek91 pisze:Usunąłem wszystkie posty użytkownika kipi, człowiek skrajnie niepoważny, najpierw sam publikuje zdjęcia a później twierdzi że nie zgadza się na ich publikację, fuck logic :think:
Razem z BANanowymi wakacjami? :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Splątany filament na rolce ?

Post autor: dziobu »

Dobra,

zacznijmy od formalności:
gallery_6077_392_13541.png
...
Dziękuje ;)


Nie chciałem nowego tematu zakładać, to posiłkuje się starym. Czemu by i nie.
PlastSpaw Wolfix PLA Transparentny. Nówka szpula. Tj stara ale w ogóle nieużywana.
Spuszczam materiały których już nie chcę i wykańczam pełnymi szpulami. Tą założyłem na drukarkę jak jeszcze filament się zsuwał (tak kiedyś je nawijali) i dopiero teraz musiałem podejść... z tego powodu:
ps1.jpg
Sama się tak nie poplątała. W sumie to nie do końca jest poplątana; można ją rozwinąć. Nawet tyle:
ps2.jpg
i doszedłem do takiego momentu:
ps3.jpg
Filament da się wyciągnąć, tylko strasznie ciężko idzie. Ekstruder nie daje rady a i mnie nie idzie najlepiej. Nie mam pojęcia jak to się komuś udało nawinąć. Wiem że PS potrafił bardzo ciasno druta nałożyć, no ale to już lekka przesada.
Abys
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Splątany filament na rolce ?

Post autor: McKee »

Odnośnie złotej łopaty to IMHO nie należy się ;-) (złoto w cenie -> zabieram :P)
Co innego wykopać wątek gdy się nie ma nic do powiedzenia a co innego uzupełnić czymś nowym / czymś co ma jakąś wartość i de facto rozszerza temat.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Splątany filament na rolce ?

Post autor: dziobu »

McKee pisze:Odnośnie złotej łopaty to IMHO nie należy się
Ale ja CHCĘ!


W związku z kontynuowaniem utylizacji szpuli rozwijam dalej... (przed kolejnym drukiem)
s4.jpg
i trafiam na to
s1.jpg
Od boku:
s2.jpg
i każda normalna persona powie że to poplątany filament.

Ale on nie jest poplątany! Nie wiem jak to zwijali, rozwinąłem go normalnie:
s3.jpg
Oczywiście sprawdziłem czy to nie tak że wyciągałem filament zawinięty zawsze o kolejny zwój. Otóż nie - tego tu nie było i sam niczego nie poplątałem. Ot choćby dlatego że na tych zdjęciach widać że filament wchodzi 3-4 warstwy głębiej i tam się owija. Do wyciągnięcia go trzeba było sporej siły także ekstruder na pewno tego nie zrobi. Taka sytuacja pojawiła się 5-6 razy na tej szpuli, z tym że dopiero na jej drugiej połówce. Wiem jak działa nawijarka za ekstruderem przy produkcji i tam ciężko filament poplątać, ale wystarczy żeby ktoś podczas nawijania manewrował przy oporze szpuli i nawijał drut z różnym naprężeniem albo poprawiał za luźne nawinięcie. Sam nie wiem. Za to wiem że to nie jedyna moja szpula od PS i nie jedyna z takimi problemami - ale uczciwie wspomnę że to dotyczy starych szpul.

W każdym razie - wspominam o tym bo to przykład jak mimo wrażenia poplątanego filamentu tak na prawdę problem leży gdzie indziej. Ale nie zmienia to faktu że jest to ewidentna KICHA producenta.
morf, Abys
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Splątany filament na rolce ?

Post autor: morf »

Miałem podobny case ze srebrnym orbitec że 2lata temu jakby coś się zawinęło 2,3 warstwy głębiej...
Plus taki że po kilku zdjęciach przysłali mi nowy z przeprosinami,mile to było tym bardziej że ze mnie żaden klient kluczowy
Done is better than perfect.
rydz
Postów w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 17 sty 2020, 16:35
Drukarka: MK3S+RevoSix+MMU2S
x 60

Re: Splątany filament na rolce ?

Post autor: rydz »

Dorzucę się do tematu.

Dzisiaj spotkała mnie nie miła niespodzianka. Myślałem, że dysza 0.8 zapchała się. Ale okazało się, że filament został źle nawinięty.
20200518_094235.jpg
20200518_094302.jpg
Filament 3Drukarki, srebrny, PET-G
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Splątany filament na rolce ?

Post autor: McKee »

Odwiń jeszcze kilka-kilkanaście metrów. To jest fizycznie niemożliwe żeby tylko w jednym miejscu tak było. Nikt nie jest wstanie tak nawinąć 400m filamentu żeby w połowie było takie jedno zaplątanie.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
rydz
Postów w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 17 sty 2020, 16:35
Drukarka: MK3S+RevoSix+MMU2S
x 60

Re: Splątany filament na rolce ?

Post autor: rydz »

@McKee korzystając z Twojej uwagi, przewinąłem resztę filamentu na inną rolkę. Trafiłem na jeszcze jeden splot.
20200523_181913.jpg
sq4nyy
Postów w temacie: 2
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: Splątany filament na rolce ?

Post autor: sq4nyy »

Spectrum PETG było u mnie splątane w ten sam sposób co kilkanaście metrów, całe 850g... sklep Zadar z Wrocławia nie był zbyt zainteresowany tym, co mi sprzedali. Prosili, żebym odezwał się na maila, którego po tygodniu ponowiłem dla pewności - olali mnie.
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”