Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: robal »

Witam ponownie

Nadrukowałem się różnych małych elementów, dlatego przyszedł czas na coś większego. Postanowiłem spróbować coś naprawdę dużego, w relacji do posiadanego stołu (220x220). Skalibrowałem drukarkę, tak że na częściach o wielkości ok. 40mm miałem różnicę ok. 0.02mm, więc przystąpiłem do dzieła pełen dobrych myśli. Jakież było moje rozczarowanie, gdy wydruk kompletnie mi się rozjechał. Rozebrałem więc całą drukarkę i złożyłem ponownie, szczególną uwagę zwracając na geometrię ramy, w której upatrywałem głównego winowajcę zaistniałego problemu. Efekt załączam na zdjęciach - nadal coś nie gra z wymiarami wydruku :(. Szczególnie mnie zastanawia różnica pomiędzy perimeters (ma to jakąś spolszczoną nazwę?) a wypełnieniem wydruku.
Przy okazji - poprzednio opisywałem problem, że drukarka nie chciała zjeżdżać po osi Z w dół, w górę jechała bez problemu a przy auto hom-ie przejechała kawałek i się program zawieszał. Przeprojektowałem wózki osi Z na śruby trapezowe 5 mm (oryginalne były na normalnym gwincie), oczywiście wymieniłem co trzeba, skalibrowałem i... jak ręką odjął :). Podejrzewam, że być może wartości w programie przy kalibracji (Marlin), przy oryginalnym rozwiązaniu przekraczały zakresy i dlatego program się zawieszał,u mnie są dość duże, mam silniki 0.9 a nie zalecane 1.8.
Załączniki
IMG_20180415_003249.jpg
IMG_20180415_002119.jpg
IMG_20180415_002028.jpg
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: Kopytko »

Tu problem będzie z poruszającą się szybą po stole, albo poluzowana zębatka na silniku. To nie problem z kątami, jak kąty kijowe, to po prostu wydruk będzie krzywy, a nie będzie się rozjeżdżać w trakcie.
robal
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: robal »

Człowiek uczy się całe życie - faktycznie była poluzowana zębatka na silniku. Po usprawnieniach pierwotnej konstrukcji w końcu byłem w stanie naciągnąć pasek osi Y, tak że przy sprawdzaniu wydawał być się kawałkiem plastiku (był bardzo sztywny). Okazało się, że taka siła napięcia spowodowała to, że rolka była "zrywana" z wałka silnika, moje niestety mają wałki okrągłe, nie są fazowane. Po poluzowaniu paska i przykręceniu zębatki wszystko działa jak należy. Wielkie dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: Kopytko »

robal pisze:Człowiek uczy się całe życie - faktycznie była poluzowana zębatka na silniku. Po usprawnieniach pierwotnej konstrukcji w końcu byłem w stanie naciągnąć pasek osi Y, tak że przy sprawdzaniu wydawał być się kawałkiem plastiku (był bardzo sztywny). Okazało się, że taka siła napięcia spowodowała to, że rolka była "zrywana" z wałka silnika, moje niestety mają wałki okrągłe, nie są fazowane. Po poluzowaniu paska i przykręceniu zębatki wszystko działa jak należy. Wielkie dzięki za pomoc!
JAk zrywa to pilnik lub szlifierka i lekko przerysować wałek.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”