Przygotowanie projektu do druku

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Przygotowanie projektu do druku

Post autor: sagittario »

Zgadzam się z powyższym postem. Chcesz robić "techniczne" rzeczy więc poszukaj sparametryzowanego CAD 3D. Wszelkiej maści Blendery, 3ds-y itp. nie nadają się do takich rzeczy. Najlepiej pracować na bryłach i łączyć operacjami Boole'a.
Z typowych inżynierskich CAD-ów to Inventor, SolidWorks, SolidEdge... Są drogie więc można je zastąpić czymś pokroju Fusion360 i pochodnymi darmowymi. Polecam również Rhino choć już od dawna na nim nie pracowałem i nie wiem jaki jest obecnie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Przygotowanie projektu do druku

Post autor: dziobu »

Nie przesadzjcie. Rysuję w wyjątkowo nie-parametrycznym Sketchupie i jakoś daje radę. W Blenderze też ludzie rysują i żyją. I drukują z tego. Był tu kiedyś filmik jak chłop narysował (i wydrukował) nakrętkę w Maya...
Istotne żeby potrafić używać softu który się posiada.
Berg
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 3
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Przygotowanie projektu do druku

Post autor: chemik72 »

Fusion360 ma wszystko co potrzeba. I z darmowych raczej najlepszy nic lepszego się nie znajdzie :git: Na co dzień pracuje w SolidWorks. A prywatnie do zabawy Fusion360 :yahoo:
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Przygotowanie projektu do druku

Post autor: zen »

dziobu pisze:Nie przesadzjcie. Rysuję w wyjątkowo nie-parametrycznym Sketchupie i jakoś daje radę. W Blenderze też ludzie rysują i żyją. I drukują z tego. Był tu kiedyś filmik jak chłop narysował (i wydrukował) nakrętkę w Maya...
Istotne żeby potrafić używać softu który się posiada.
No sketchup to jednak program bardziej inżynierski, niż rzeźbiarski.

Wszystko się da oczywiście, ale chodzi o to, żeby było sprawnie, łatwo i szybko. Też rysowałem dużo w SU, ale w pewnym momencie przestał mi wystarczać.
Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Przygotowanie projektu do druku

Post autor: dziobu »

Najważniejsze to dopasować soft pod siebie.
Jeśli pytający potrafi w 3ds narysować wszystko co mu potrzebne to nie widzę potrzeby wciskania mu na siłę CADa.

btw - mnie SU też czasem nie wystarcza ;) Ale CADy skutecznie mnie zniechęcają także rzeźbię wszystko sam.
Awatar użytkownika
Orzel
Postów w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:04
x 50

Re: Przygotowanie projektu do druku

Post autor: Orzel »

takie proste akcje to design spark ogarnie, fajnie pracuje z slicerem prusy i nie trzeba sie martwic o trojkaty :)
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Re: Przygotowanie projektu do druku

Post autor: belialek »

To jeszcze jedno pytanie - czy lepiej drukować elementy pojedynczo, czy upchać ile się da na blat?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Przygotowanie projektu do druku

Post autor: dziobu »

A jak chcesz.
Jak masz problemy z retrakcją czy nitkowaniem bo przy wielu detalach może być kaszana. Choć tu lepiej problem rozwiązać niż obejść.
Jak masz mały detal to dobrze jest drukować kilka, żeby warstwy miały czas zastygnąć. Albo wolniej, albo inaczej dobrać chłodzenie. Zależy od charakteru detalu czy materiału.

Tak ogólnie to nie ma znaczenia. Jak ogarniasz druk, drukarkę, profile i materiały to powinno być Ci wszystko jedno.
belialek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:14

Re: Przygotowanie projektu do druku

Post autor: belialek »

No właśnie nie ogarniam, już drugi miesiąc czekam na Prusę... Detali to ja tam nie potrzebuję, główni będę drukował modele takie jak wrzucałem w tym wątku (elementy. konstrukcyjne).
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Przygotowanie projektu do druku

Post autor: McKee »

Jak dostaniesz drukarkę to sam zobaczysz / dojdziesz do tego.
Więcej elementów na stole to większe szanse, że któryś się oderwie albo zahaczy o głowicę i zniszczy cały, wielorodzinny wydruk i wszystkie pozostałe elementy na stole.
Ale jak jesteś pewny drukarki, filamentów i profilu to możesz puszczać i ~60 elementów na raz: viewtopic.php?f=30&t=1872&p=29402&p29402#p29402
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”