Ranking filamentów

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Ranking filamentów

Post autor: jestan »

Mam taką nieśmiałą propozycję, aby przedstawiać (ino krótko i zwięźle!) swoje spostrzeżenia na temat fila_mętów ;) jakie ostatnimi czasy pojawiają się w sporych ilościach na rynku. Jeśli ktoś ma doświadczenia, krótko opisuje markę, podstawowe parametry i uwagi odnośnie druku. Przyznam, że brakuje mi takiej listy.
Nie wiem tylko, czy ojcowie założyciele i sponsorzy tego zacnego forum wyrażą na to zgodę?? Biorąc jednak pod uwagę, że fil DD jest naprawdę świetny nie sprzeciwią się. ;)
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Ranking filamentów

Post autor: emartinelli »

Ale zdajesz sobie sprawę, że to będzie bardzo subiektywne... Ja miąłem do czynienia z poniższymi markami:
- DD
- Zortrax
- Spectrum
- P3D
- Artflex
- i parę innych mało dostępnych u nas

Moim zdaniem nie ma już złych filamentów a jedynie drobne różnice i niuanse i czasami przypadek może sprawić ,że dana marka przypadnie ci do gustu. Nawet jak wydrukujesz model z tego samego gcodu na jednej drukarce to też nie będzie miarodajne, bo zmieniając parametry druku dla danego filamentu raz możesz uzyskac lepsze a raz gorsze rezultaty.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ranking filamentów

Post autor: Pjoter »

Mnie już by chyba bardziej interesował wydruk np. Benchy lub Marvina na różnych filamentach. W tle jedynie trzeba by było ustawiać wzornik kolorów i względem niego balansować kolory. Za dużo zabawy mimo wszystko. Ja sam robię sobie bazę filamentu - ubogą bo ubogą, ale to zawsze coś :D
IMG_20180613_205211.jpg
IMG_20180613_205232.jpg
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 21
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: dziobu »

W zasadzie "dobry" filament może też określać stałość średnicy, brak kwiatków jak bąble czy przewężenia i powtarzalność materiału pomiędzy seriami. Ale i tu nie bardzo jest co porównywać - od dawna nie miałem żadnych problemów. Wady drutu zdarzają się rzadko, nawet w najtańszych badziewiach. W sumie...raz miałem babola na ABSie od 3DColor (przewężenie), no i mam jeszcze prawie całą szpulę badziewnego TPU od DD (średnica >2mm) ;D Ale przy ilości materiału jaki mi się tu przewija to nawet statystycznie musiałem trafić na coś. A tak to z tego co drukuję na bieżąco już dawno nie było nic o czym warto by było wspomnieć. Nawet z kategorii 35-40zł/kg. A trochę tych plastików mam.

Obecnie główna róznica to wykończenie, ale to czy dany plastik jest błyszczący czy matowy też imho nie ma sensu porównywać - w zależności od przeznaczenia pożądane są rózne efekty.

Oczywiście jak ktoś chce to mogę wrzucić listę producentów/materiałów, tylko po co skoro przy każdym napiszę "OK"...
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Ranking filamentów

Post autor: Domell »

Mi ostatnio przypadł do gustu colorfill ze względu na cenę i kolory.
Na zdjęciu tylko beżowy to spectrum reszta colorfill
Załączniki
IMG_20180612_174333.jpg
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Pajacyk0v

Re: Ranking filamentów

Post autor: Pajacyk0v »

Mi też. Zwłaszcza ten półprzeźroczysty zielony metalik. Wygląda zajebiście.
Pozostałe Wolfix.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 2
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Ranking filamentów

Post autor: artur_n »

Colorfill cenowo faktycznie rewelacja a do tego drukuje mi się z niego bardzo dobrze.

Bordowy na większych wydrukach wyglada nieziemsko.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 5
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: marek91 »

jestan pisze: Nie wiem tylko, czy ojcowie założyciele i sponsorzy tego zacnego forum wyrażą na to zgodę?? Biorąc jednak pod uwagę, że fil DD jest naprawdę świetny nie sprzeciwią się. ;)
Uważam że wręcz nietaktem byłoby mieć coś przeciwko :)
MalT
Postów w temacie: 4
Posty: 105
Rejestracja: 30 mar 2018, 11:22
x 19

Re: Ranking filamentów

Post autor: MalT »

To może zebrać producentów i rodzaje filamentów i zrobić ankietę?
Mendel Max 1.5+
Rostock Mini Pro - gotowa w 90%
Velleman K8200 - nie polubiliśmy się
Makerbot Replicator 5th Gen - nie polubiliśmy się
Original Prusa i3 MK3
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

Już kiedyś pojawił się taki wątek i faktycznie @emartinelli chyba prawidłowo wtedy powiedział, że nie mamy doświadczenia z wieloma plastikami, więc ciężko jest nam się wypowiedzieć. Musimy znać więcej produktów. Ja na przykład jak zobaczyłem jak drukuje ColorFabb, to przez długie lata drukowałem tylko z tego. Znowu nieuczciwe będzie, jak napiszę, że 3DKolor czy jak im tam, są fatalni, bo filament kupiony 2 lata temu jest porażką. Bo jest;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”