Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

SanFable
Postów w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

Post autor: SanFable »

Hej,

kiedyś kupiłem titana aero od triangle labs i w zestawie była dobra dysza, dzisiaj się skończyła, nie ważne jak :smile2:

musiałem wymienić, miałem totalny chiński szajs (typu nawet krzywe) lub stalowy wynalazek, zamontowałem wynalazek i zwróciłem uwagę, że strasznie z tej dyszy cieknie filament, na rozgrzanym postoju PLA ciągnie się bez końca, a podczas druku to jakbym drukował z PETG bez retrakcji, gdzie poprzednia dysza z normalnego PLA od DD po prostu nie ciągnęło się nic. Rozmiar dyszy był oznaczony jak E3D, nawiercenia.


przechodząc do meritum, przerabiał ktoś temat dysz? macie jakieś sprawdzone źródło? głównie chodzi o to, aby dysza jakoś trzymała ten filament w sobie, a na allegro króluje dysza do anetki w cenie piwerka, a to z jakością raczej mało ma wspólnego.


edit prawdopodobnie z titanem aero miałem taka dyszę: https://www.aliexpress.com/item/triangl ... 56952.html
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

Post autor: dragonn »

stalowa hartowana czy nierdzewna? Do takiej nierdzewna teoretycznie nic się nie klei co może jednocześnie skutkować tym że filament dużo łatwiej wycieka z dyszy (dużo mniejszy opór przy płynięciu filamentu).
SanFable
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

Post autor: TDI-CAD »

Zauważyłem, że od co najmniej 2ch lat chińskie dysze są obrabiane z bardzo krótką częścią kapilarą. Skutkuje to podciekaniem filamentu z dyszy oraz szybkim zużyciem. Trafiają się perełki z długością kapilary 0,07mm. Przy kiepskim materiale to kilkanaście godzin druku i mamy po dyszy.
Dysze stalowe hartowane - nie wiem ale wydają się być alternatywą dla bardzo drogich dysz z rubinem. Pod warunkiem, ze faktycznie będą wykonane ze stali hartowanej.
Dysze ze stali nierdzewnej - tu bym uważał, ponieważ kiepski materiał chromowo-niklowy ma podobne właściwości do dobrego mosiądzu technicznego. W skrajnych przypadkach dostaniemy dyszę o podobnych właściwościach mechanicznych do mosiądzu a z dużo mniejszą przewodnością cieplną.
SanFable
SanFable
Postów w temacie: 3
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

Post autor: SanFable »

No i odpowiedziałeś na moje spostrzeżenie, bo faktycznie to, co ściekło i się podwinęło lepiej było zebrać niż z normalnej mosiężnej, sprawdziłem, stalowa nierdzewna z tej aukcji https://www.aliexpress.com/item/3D-prin ... 4c4djUAtNX

tak więc mam stal nierdzewną, albo jak TDI-CAD pisze, chromowo-niklową :smile2:


czyyli najlepiej zostać przy mosięznych,



ciekawostka jak skończyła mi się ta dobra, nagle doszedłem do momentu gdzie po rozebraniu i złożeniu przepuszczam dowolną ilość filamentu, odczekałem kilka sekund i już dalej nie szło, musiałem "wyrwać", uciąć filament na nowo, włożyć i tak pierwsza ekstruzja działała...
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

Post autor: dragonn »

Wrzucę jako ciekawostkę https://www.aliexpress.com/item/3285771 ... sstype=600 ciekawe jak taka dysza się sprawdza, nigdzie takiej nie widziałem.
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 1
Posty: 573
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 28

Re: Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

Post autor: malyhenio1 »

TDI-CAD pisze:Zauważyłem, że od co najmniej 2ch lat chińskie dysze są obrabiane z bardzo krótką częścią kapilarą. Skutkuje to podciekaniem filamentu z dyszy oraz szybkim zużyciem. Trafiają się perełki z długością kapilary 0,07mm. Przy kiepskim materiale to kilkanaście godzin druku i mamy po dyszy.
Dysze stalowe hartowane - nie wiem ale wydają się być alternatywą dla bardzo drogich dysz z rubinem. Pod warunkiem, ze faktycznie będą wykonane ze stali hartowanej.
Dysze ze stali nierdzewnej - tu bym uważał, ponieważ kiepski materiał chromowo-niklowy ma podobne właściwości do dobrego mosiądzu technicznego. W skrajnych przypadkach dostaniemy dyszę o podobnych właściwościach mechanicznych do mosiądzu a z dużo mniejszą przewodnością cieplną.
Polecam TGI Cad , Tomek robi zarąbiste dysze :piwo:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

Post autor: FlameRunner »

Dysze ze stali hartowanej są odpowiedzią na filamenty o właściwościach ściernych, na przykład z włóknem węglowym.

Dysze ze stali nierdzewnej nie są od tego, by się trudno ścierać. Radzą sobie w tym aspekcie co prawda lepiej od mosiężnych, ale nadal można je zabić jedną szpulą materiału. Dysze ze stali nierdzewnej zostały zaprojektowane do zastosowań spożywczych i medycznych, gdzie drobna zawartość ołowiu w dyszach mosiężnych jest nieakceptowalna.

Źródło powyższych informacji: https://e3d-online.com/blog/2015/09/09/ ... our-nozzle

Dysze z rubinem, dysze wolframowe - to dalsze rozwinięcie rozwiązania problemu ze ściernymi materiałami. O ile się nie mylę, dysze ze stali hartowanej były pierwsze.
SanFable, JGFTW
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

Post autor: virgin71 »

Z tym, że dysze rubinowe, to już jest rozwiązanie problemu definitywnie. Piszę z doświadczenia.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

Post autor: FlameRunner »

Domyślam się, że najpierw testowałeś dysze ze stali hartowanej. Czy miałeś z nimi jakieś problemy inne niż kiepskie przewodzenie ciepła?
I czy orientujesz się może jak sprawdzają się wolframowe? Czy im czegoś brakuje?
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Sprawdzone dysze, spływanie filamentu z nagrzanej dyszy

Post autor: Tuchajbej »

Prosiłbym o informację, czy warto kupić dyszę ze stali hartowanej przy druku z materiałów niezbyt agresywnych jak pla czy petg. Wiem ze raczej nie zetrę dyszy, ale lubie mieć roziązania ostateczne :)
Pare razy zdarzyło mi się przywalić dyszą o szkło, czy przejechać końcówką. Pare kg filamentu tez pewnie jakoś tam wpływa nawet jeśli to jest pla.
Czy warto czy nie? Czy lepiej kupić 3x tyle mosiężnych i wymieniać co jakiś czas? Rubinowa odpada bo 400zł za dyszę to jednak dla mnie za dużo w ramach hobby.
Tomka bardzo cenię i wiele rzeczy brałem i będę brać - ale lepiej kupować org e3d czy tdi? bo cena ta sama.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”