Frezarka 3018 by Kama

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Frezarka 3018 by Kama

Post autor: Kama »

Zawsze chciałem zbudować sobie frezarkę - kilka lat temu wymyślałem co tylko mógłbym frezować gdybym ją miał...
Po kilku latach zrozumiałem, że wcale tak dużo tego nie będzie, ale frezarkę nadal chciałbym mieć :)

Zderzyłem ponownie swoje oczekiwania z realiami i zrozumiałem, że inwestowanie kilkunastu tysięcy złotych do domowego rzeźbienia raz na jakiś czas nie ma po prostu sensu. Dlatego postanowiłem zbudować mini CNC o polu roboczym 300x180 główie do wykonywania płytek PCB (a w zasadzie no nauki przygotowywania PCB) i dalszego zgłębiania wiedzy hobbystyczno elektronicznej :)

Główną motywacją do rozpoczęcia prac był film przedstawiający produkcję PCB w domowych warunkach przy użyciu małej frezarki:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=7EctuSTL7-w

Od razu chciałbym napisać dlaczego nie kupię gotowego zestawu z Aliexpress:
* mam dużo czasu na zbudowanie tego
* nie mam środków do wyłożenia "na raz"
* mam drukarkę 3D, która może wydrukować sporą część elementów
* i co najważniejsze mam wiedzę i umiejętności aby wykonać to samemu (złożenie maszyny - z kalibracją to dopiero zobaczymy :) ).

Nim zacznę zamawiać części postanowiłem rozpocząć rysowanie w Fusion 360 (kolejny program z listy "do nauki").

Na początek wizualizacja samej ramy:
Obrazek
spec
Postów w temacie: 2
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Frezarka 3018 by Kama

Post autor: spec »

Nie idź tą drogą. Ta rama jest słabiutka. Chcesz coś taniego to użyj rolek. Profile i tak musisz kupić a kółka z aliexpress nie są drogie. Będziesz miał element posuwu i konstrukcji w jednym. Do tego zlecić wyfrezowanie kilku płytek komuś i do zabawy maszyna będzie jak znalazł.
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Frezarka 3018 by Kama

Post autor: Kama »

spec pisze:Nie idź tą drogą. Ta rama jest słabiutka. Chcesz coś taniego to użyj rolek. Profile i tak musisz kupić a kółka z aliexpress nie są drogie. Będziesz miał element posuwu i konstrukcji w jednym. Do tego zlecić wyfrezowanie kilku płytek komuś i do zabawy maszyna będzie jak znalazł.
Dlaczego rolki?
Przenoszenie napędu przez rolki i paski będzie bardziej precyzyjne niż przez śruby trapezowe?

Co prawda zbudowałem tylko drukarkę, ale tak na chłopski rozum napęd na śrubie będzie sztywniejszy, czyż nie?
spec
Postów w temacie: 2
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Frezarka 3018 by Kama

Post autor: spec »

Zastosowanie rolek nie oznacza, że musisz używać paska ale napęd na śrubie wymaga: prostej śruby, wykonania bloku do jej mocowania, wykonania kasowania luzu. Pasek tylko mocujesz.
Rolki dlatego, że będą sztywniejsze niż wałki montowane na aluminiowych podporach SK. Do tego łożyska zamknięte, które będą powodować kolejne luzy. Na rolkach będzie sztywniej.
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Frezarka 3018 by Kama

Post autor: Kama »

spec pisze:Zastosowanie rolek nie oznacza, że musisz używać paska ale napęd na śrubie wymaga: prostej śruby, wykonania bloku do jej mocowania, wykonania kasowania luzu. Pasek tylko mocujesz.
Rolki dlatego, że będą sztywniejsze niż wałki montowane na aluminiowych podporach SK. Do tego łożyska zamknięte, które będą powodować kolejne luzy. Na rolkach będzie sztywniej.
Dzięki za info :git:

Niestety sporo części już mam więc szkoda ich nie wykorzystać, dlatego zostanie tak jak w oryginalnym projekcie.
Swoją drogą wałki będą stosunkowo krótkie - 400mm max. Zamiast 10 z projektu dam 12 więc dodatkowo usztywnię całość.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Frezarka 3018 by Kama

Post autor: olo2000pm »

Mi też chodzi po głowie taka maszyna. Tylko ten hałas i bałagan mnie powstrzymuje. Wrzucaj fotki z postępów
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Frezarka 3018 by Kama

Post autor: Kama »

olo2000pm pisze:Mi też chodzi po głowie taka maszyna. Tylko ten hałas i bałagan mnie powstrzymuje. Wrzucaj fotki z postępów
Ja w bloku mam utrudnione zadanie :unknown:
Będzie stać w piwnicy, a docelowo w moim pomieszczeniu warsztatowo-hobbystycznym po budowie domu :)

Fotki będą! I wizualizacje również :)

Mam już wstępną wycenę profili i za wszystkie (wraz ze stołem 320mm 15x180) wyszło jakieś 170 zł - więc dramatu nie ma.
olo2000pm
Awatar użytkownika
strejla_u
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 24 sty 2018, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Turnigy Fabrikator
x 7
Kontakt:

Re: Frezarka 3018 by Kama

Post autor: strejla_u »

Super cena - napisz gdzie. Mi kilka miesięcy temu andrzejewski wycenił profile 2020 do frezarki 2416 (sama rama, bez stołu) na 240 + wysyłka.

EDIT

A nie, sorka. Sprawdziłem jeszcze raz i w wycenę miałem wkalkulowane profile 20x20, 8 sztuk do budowy stołu 240x160.

Tak czy inaczej twoja oferta lepsza, i masz stół zapewne lity, a nie z profili, tak jak w moim przypadku.
Turnigy Fabrikator duży - zutylizowany, HyperCube Evolution (~30)x(~30)x(~30)
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Frezarka 3018 by Kama

Post autor: Kama »

strejla_u pisze:Super cena - napisz gdzie.
Andrzejewski :pardon:
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Frezarka 3018 by Kama

Post autor: Kama »

I wizualizacja ramy z prowadnicami osi XY.
Całość będzie pracować na wałkach 12mm.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”