Vertex 8400

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex 8400

Post autor: tomekr »

Dzięki za rysunek, pewnie zrobie to z nanocarbonu i moze podziele, tylko u mnie to grubsza robota bedzie, bo musze jeszcze dodrukowac obudowy lozysk IGUS, bo prety X i Y mam tam wklejone i nie wiem czy uda mi sie je wyrwac bez demolk staryh obudow, inaczej lozysk tam nie zaloze. Zastanawiam sie czy to byl pomysl poprzedniego "skladacza, czy oryginalnie w instrukcji proponują wklejanie, albo gotowy krzyzak przychodzi.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 106
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Vertex 8400

Post autor: kapi »

Raczej "inwencja twórcza"
Instrukcja nic o kleju nie mówi.
Wszystkie części w paczce są luzem.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 115
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Vertex 8400

Post autor: Berg »

tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex 8400

Post autor: tomekr »

Qrde, jakoś nie ogarniam tego łożyska, albo muszą się te kulki ślizgać i to wtedy takie pseudotoczne, a naprawdę ślizgowe łożysko, albo rozwinięta moja koncepcja, czyli łożysko wzdłużne zawieszone w obrotowym. tego nie widać, ani po zdjęciach, ani z opisu.

W sumie tego Wellmana kupiłem za ok. 1000zł, bo po nieudolnym montażu, gostek musiał być naprawdę cienki bo oddał tą drukarkę nie mogąc se poradzić, m. innymi rozwalił endstop. Trochę czasu zajęło mi jego uruchomienie, choćby dlatego że na starcie stopiłem hotend bo czujnik temp. był źle zamontowany, potem dorabiałem go, ale z aluminium z wkładką teflonową, dotaczałem dysze, blok grzejny miedziany, aż w końcu zirytowany kupiłem przyzwoite końcówki V6 i dorobiłem nową płytę mocującą. Oryginalny zasilacz do bani, wydajność prądowa wyjść na grzałki też ledwo, ledwo. To wszystko zdecydowało o przejściu na wyższe napięcie, ale pożydziłem na regularny zasilacz 24V, bo miałem 19,5V od laptopa i teraz tak trochę się borykam, bo to troszkę za mało na elementy 24V, a zdecydowanie za dużo na 12V klamoty. Teraz jeszcze ta kostka testowa rafaljot-a uświadomiła mi niedoskonałość driverów drv8825, ale znowu zmiana trybu pracy na fastdecay poprawiła sytuację na tyle, że nie myślę o wymianie tych steepsticków na siłę, Cały czas jestem świadom, że bardziej niedoskonała jest mechanika, choćby przez luzy na panewkach na karetce XY. Z drugiej strony uważam, że dobrze zrobiłem dając przekładnię i zwiększając przełożenie i rozdzielczość na osiach X i Y, elektronika jakoś wyrabia przy ustawieniu maks, szybkości na 130mm/s, a to wystarcza, choć niedaleko do maksimum, bo przy 160mm/s już zdarzały się zwiechy. Nawet widząc u niektórych sprzedawców testowe wydruki demonstracyjne nie muszę się wstydzić swoich, bo moje niedopieszczanie wcale dużo gorzej nie wyglądają.
Cały czas chodzi za mną podnoszenie nieaktywnej głowicy, bo jak byś ich nie wypoziomował, zawsze któraś ora materiał. Brakuje wyjścia sterującego, chociaż można by wykorzystać wyjście na 2-gi wentylator, załączany ze startem głowicy. Do chłodzenia wydruku wystarczy jeden wspólny.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Vertex 8400

Post autor: McKee »

tomekr pisze:Nawet widząc u niektórych sprzedawców testowe wydruki demonstracyjne nie muszę się wstydzić swoich, bo moje niedopieszczanie wcale dużo gorzej nie wyglądają.
:brawo: :git:
I tak trzymać. Tu na forum jest taki cichy kult wspaniałego wydruku ;). Owszem, da się, ale nie zawsze trzeba się męczyć. A po ~setnym wydruku wręcz się nie chce poprawiać jak coś nie wyjdzie na 100% tylko 95. Ma się końcowemu użytkownikowi (tobie, żonie, koledze) podobać, a te wymagania często są niższe niż to co widać na forum. Czasem wręcz chodzi np. o właściwości mechaniczne a nie wygląd.
Ale kończę już OT. Nie daj się zwariować ... :blush:
cardjunk
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 115
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Vertex 8400

Post autor: Berg »

Wymieniłem w swojej karetce do K8400 tulejki na AMES z brązu 8x10x10, czyli krótkie, cztery sztuki. Są mocno pasowne.
W projekcie dodałem mocowania na kabelki.
Po wciśnięciu tulejek w PETG wsadziałem w nie wałek, Podgrzałek lekko palnikiem i nasunąłem na gorącą część wałka, ostudziłem.
Tulejki natychmiast idealnie się spasowały.
Użyłem innego, wadliwego wałka by nie rozhartować tych z drukarki
Zrzut ekranu 2018-09-23 o 13.21.56.png
Zrzut ekranu 2018-09-23 o 13.24.43.png
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 115
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Vertex 8400

Post autor: Berg »

tulejki są wciśnięte na krawędziach karetki, między nimi jest pusto. Dzięki temu na środku wałki X i Y dało się zbliżyć do siebie o 1mm. Krańce tulejek są szerzej rozstawione, niż w oryginale, co też pozytywnie wpływa na stabilność karetki. W zasadzie luz jest zero.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 106
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Vertex 8400

Post autor: kapi »

rafaljot pisze: Dzięki temu na środku wałki X i Y dało się zbliżyć do siebie o 1mm.
to wymusza również przebudowę mocowań bocznych a łożyska wałków są osadzone w akrylu, wiec same mocowania prętów trzeba na nowo wykombinowac...
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 115
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Vertex 8400

Post autor: Berg »

no ale wykombinowałem na nowo. Mocowania są tu. (ostatni plik na podglądzie 3d)
https://www.thingiverse.com/thing:2899614
Mega proste. jeden plastik, bez śrubek. Da się rozebrać, zdjąć krzyżak bez rozkręcania reszty. Wałki krzyżaka są na wcisk.
20180923_135231.jpg
Zrzut ekranu 2018-09-23 o 14.02.00.png
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex 8400

Post autor: tomekr »

No, no, ładnie wykonane, muszę zamówić rurki z nierdzewki takie 8 na 1 żeby obniżyć wagę układu XY, będę musiał też przebudować mocowanie łożysk na obrotowych osiach, bo mam paski z metra cięte a nie chcę mi się zakładać tych oryginalnych wolę te co mam GT2. Za dużo przerabiania bym miał żeby wrócić do oryginalnych pasków.
Nie zastanawiałeś się jak zrealizować unoszenie jednej głowicy, jakoś nie kręci mnie zdejmowanie jednej głowicy, wolę mieć wszystko gotowe do drukowania. Mam kilka koncepcji, ale przydałoby się jakieś sterowanie, chociaż na jakiś elektromagnes, a najlepiej na serwomechanizm. Niestety jeszcze nie wgrywałem programu w tą płytę, nie bardzo wiem jak to robić i nie chcę tego robić dokąd nie mam czegoś na zamianę, pewnie to zrobię jak kupię płytę dueta WiFi. Ty masz drugą drukarkę, Tobie łatwiej ;).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”