Duet 3 - pierwsze demo

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Duet 3 - pierwsze demo

Post autor: Berg »

Na jachtach wykorzystuje się protokół NMEA2000 (N2K), technicznie to jest CAN.
Wszystko po tym chodzi.
GPS nadaje co chwile współrzędną, log, głębokość, stan paliwa, poziom wody zbiorniku z pitną wodą. Dzięki temu łatwo wyświetlić takie informacje w nawigacynym, czy w łazience. czy wpiąć NMEA-Bluetooth adapter i walić info o poziomie paliwa do zegarka na ręce.
Czy też z zegarka włączyć oświetlenie pokładu.

W samochodach niby jest CAN ale tylko dla wygody producenta. Jachty to takie bardziej systemy otwarte..... podobnie jak reprapowe drukarki.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Duet 3 - pierwsze demo

Post autor: dragonn »

Marek_Sp pisze:Owszem tylko po co ? Przerost formy nad treścią drukarki są w sumie prostymi urządzeniami może problemy się tworzą przy dużych predkosciach podejrzewał ze bardziej mechaniczne niż elektroniczne czy informatyczne ale ok każdy chce zarobić czyli projektanci nowych systemów

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
To absolutnie nie będzie elektronika przeznaczonej do takiej Anet czy nawet czegoś kategorii Ultimakera ;p. To raczej jest projektowane pod kątem drukarek przemysłowych które są całkiem inną parą kaloszy :P.
Awatar użytkownika
Marek_Sp
Postów w temacie: 4
Posty: 298
Rejestracja: 13 wrz 2018, 16:50
Lokalizacja: Katowice
x 1

Re: Duet 3 - pierwsze demo

Post autor: Marek_Sp »

A tu się zgadzam bo jedynym mankamentem tej technologii jest czas wydruku. Anet to dla hobbysty może nawet tydzień drukować [emoji3]

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Duet 3 - pierwsze demo

Post autor: dziobu »

dragonn pisze:To raczej jest projektowane pod kątem drukarek przemysłowych które są całkiem inną parą kaloszy :P.
W sumie to ja bym też CANa w drukarce nie użył. To zupełnie bez sensu w sprzęcie tego typu gdzie sprzęt masz znany i raczej niezmienny.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Duet 3 - pierwsze demo

Post autor: dragonn »

No jak robisz drukarkę od zera to tak, a Duet myślę że celuje w to żeby jacyś producenci drukarek robili drukarkę na bazie ich elektroniki. Już z aktualną wersją da się nie raz spotkać drukarki "komercyjne" wyposażone w Duet-a.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Duet 3 - pierwsze demo

Post autor: sp6vgx »

Powiedzmy sobie tak jak dla mnie projekt też dziwny... ale z innego powodu... główna płyta Cortex M7 i tutaj ok bo sam nad taką siedzę... kolejne płyty Cortex M4F i tylko 3 drivery dla silników... Zrozumiał bym taką konfigurację z CAN np. w formie sterownik główny który może sterować kilkoma drukarkami gdzie są mniejsze płyty... ale tutaj 3 sterowniki krokowych to trochę mało. Pakowanie znowu płyty z takim M4F do układu w stylu Prusa Multi Material też jakieś takie dziwne.

Natomiast co do ucieczki w 32bit itd. to ja jestem jak najbardziej za... i pomijając już to czy to przerost formy nad treścią czy nie... to niestety AVR-y to procki z końca lat 90-tych poprzedniego wieku, w dodatku z cenami takimi że taniej kupić można procesor 32bit... Wystarczy zerknąć sobie na ceny ATMEGA2560 i zobaczyć co za to można kupić od ST/NXP z ARM-ów...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Duet 3 - pierwsze demo

Post autor: dziobu »

Ilośc napędów pewnie wynika z dostępnych timerów/PWMów (nie pamiętam co w Atmelach generuje sygnał). Można generować kroki programowo ale co by nie było to nie jest to ;) No i tak na prawdę nie jest to takie proste jak się wydaje - przynajmniej jeśli ma być zrobione dobrze.

Natomiast brakuje mi tu linii synchronizacyjnej pomiędzy modułami. Inaczej nie wyobrażam sobie skorelowania ruchu z napędami z różnych uC. W pewnym urządzeniu (profilometr/kształtograf) gdzie każdy silnik miał swój uC dało się to okiełznać także gabrytyt drukarki też nie pwoinny być problemem.
sp6vgx pisze:Natomiast co do ucieczki w 32bit itd. to ja jestem jak najbardziej za...(...)
Nie wiem po co ta uwaga skoro używanie AVRów dzisiaj to już masakra ;) Zwłaszczam tam, gdzie mowa o szybkości czy wydajności - najmocniejszy, najbardziej wypasiony AVR jest i tak o kilka półek mniej wydajny niż najekologiczniejszy CM0+.
W sumie to na AVRach można robić jakieś pierdoły, jak linijki LEDowe, czujniki, bajeratory czy coś - tylko pytanie czy różnica w cenie samego uC w kontekście całego modułu/urządzenia ma jakiekolwiek znaczenie. No i czy ta różnica kompensuje braki i upierdliwości AVRów.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Duet 3 - pierwsze demo

Post autor: dragonn »

https://forum.duet3d.com/topic/11005/ne ... -release/2 ciekawe informacje na temat Duet 3, będzie on używać Rassberry Pi na którym będzie działać coś co nazwali "Duet Software Framework", z tego co rozumiem to Pi będzie odpowiadać za preprocessing g-code, pewnie chodzi o obsługę if, pęli itp. w g-code.
Komunikacja miedzy Duetem a Pi będzie po SPI. Ale nie należy tego porównywać do Klippera, gdzie Pi wykonuje obliczenia aż do poziomu ile dokładnie jaki silnik ma kroków zrobić i w jakim czasie. Tym tutaj dalej będzie się zajmować Duet.
Berg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Duet 3 - pierwsze demo

Post autor: dragonn »

https://www.duet3d.com/Duet3Mainboard6HC można zamawiać :D, kto chętny?
Awatar użytkownika
M4G1K
Postów w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 16 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Dużo tego :)
x 30
Kontakt:

Re: Duet 3 - pierwsze demo

Post autor: M4G1K »

No ja zamawiam w następnym tyg pewno :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”