Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

To dobre miejsce na pytania i worklogi
sw13zy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 44
Posty: 68
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:41

Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: sw13zy »

Witam,
Chciałbym zrobić Drukarkę 3D jako pracę inżynierską, jestem na 3 roku więc jeszcze czasu mam. Myślałem nad Deltą, ale jednocześnie słyszałem że ciężko zrobić dokładną deltę, więc już nie wiem. Obecnie myślę nad 300x300x400 obszarem roboczny, może nie będzie za duża. Wszystko chciałbym opszeć o Aarduino i Marlinie. Są gotowe zestawy do kupienia, ale elektroniki się nie boję.
Mam dostęp do różnego rodzaju obrabiarek począwszy od wiertarki skończywszy na ploterze tnącym plazmą więc większość chciałbym wykonać z aluminium.

Potrzebuję po prostu pomocy i porad osób bardziej doświadczonych.
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: zen »

Bardzo dużą drukarkę chcesz zrobić, jeśli to pierwsza, to odradzam.

Delta na początek to też spore wyzwanie. Klon Prusy lub jakiś corexy powinien być ok.
Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
sw13zy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 44
Posty: 68
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:41

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: sw13zy »

Wiem, że duże wyzwanie, ale jakoś nie chce iść w kartezjańskie, bo są za powszechne. Jestem specyficzną osobą i nie lubię iść po łatwiźnie lub jak czegoś jest " dużo ". Najwyżej zmniejszę trochę rozmiary.

Chce, żeby to była troszkę " inna " maszyna niż te wszystkie kartezjańskie. Myślę nad tym, aby dodać opcje zdalnego sterowania drukarką z poziomu aplikacji na telefon.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 1
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: Julian »

Skoro przez kilka lat rozwoju, w zasadzie nikt na swiecie nie zrobił DOBREJ delty o tym rozmiarze, może to oznacza, że się nie da lub jest ciężkie?


Ze znanych mi producentów, delty podobnej wielkości robi Mass Portal. Przy czym ich flagowy model ma mniejsze pole.
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: Blazi »

Sam budowałem drukarkę na pracę inżynierską. I wiesz co? Nie pakuj się w ambitne prace inżynierskie bo nic Ci to nie da - zamiast satysfakcji otrzymasz tylko złość i poczucie niesprawiedliwości na to, że poświeciłeś 4x więcej czasu niż planowałeś na i tak długi i ambitny projekt - a Twoi koledzy ułamkiem zainwestowanych przez Ciebie sił osiągną DOKŁADNIE ten sam cel, bo jest nim ocena z pracy a nie drukarka. Nikogo nie obchodzi ile czasu na nią poświęciłeś - jesteś ambitny więc czas lepiej spożytkuj na zdobywanie doświadczenia zawodowego, kursy, albo kilka mniejszych projektów którymi będziesz mógł pochwalić się w CV i ułatwią Ci start zawodowy.

Wszystkim to mówię ale i tak nikt nie słucha :) Więc skoro musisz to moja główna rada - nie wymyślaj koła na nowo. Pamiętaj, że Twoim celem jest dobra praca inżynierska, z tego będziesz rozliczany. Nie budujesz niczego supernowego czy ultraprzełomowego i generalnie oceniający będą mieli w tyłku to czy jest ona dokładna, bezbłędna, ładna, miła w dotyku etc. czy nie, bo takich jak Ty w samej Polsce były już setki. Znajdź w Internecie (Thingiverse?) konstrukcję która Ci się podoba i postaraj się ją zbudować z jedną ciekawą modyfikacją, aplikacja do zdalnego sterowania brzmi spoko. Nie, nie będzie to mało ambitne a i tak możesz szykować się lekką ręką na kilkaset godzin prac.

Nie przesadzaj z wielkością bo nie ma to sensu a czas i koszty rosną. Drukarka którą przyniesiesz pod pachą na obronę zrobi dużo lepsze wrażenie niż choćby 500x500x500 na... zdjęciu. Fun Fact - nikt poza promotorem nawet nie raczy spojrzeć na to co zbudowałeś, chyba, że postawisz to na biurku na obronie. Wybacz szczerość ale lepiej to wiedzieć przed niż po fakcie.

Pierwsza drukarka i tak Ci nie wyjdzie i będzie wymagała poprawek żeby ładnie drukować, nie oszukuj się, że będzie inaczej. ;) Dotyczy to nie tylko projektów studenckich ale też firm które mają zespoły inwestujące w takie drukarki miliony złotych. Dlatego - buduj Deltę. Jak tego nie zrobisz będziesz przez cały czas prac żałował. Dokładna i tak nie będzie - ale DUŻO bardziej wartościową pracą inżynierską będzie opisanie dlaczego nie jest ona dokładna niż zbudowanie doskonałego przeciętniaka którego i tak będziesz musiał opisać w pracy.

Mnie po budowie maszyny czekała niespodzianka - zbudowałeś? Fajnie, ale nie jesteś pierwszy ani ostatni, żeby praca miała sens musisz zrobić coś więcej, w moim przypadku badania. Sama maszyna to tylko przedmiot pracy inżynierskiej. Nowa aplikacja do sterowania spokojnie kwalifikuje się pod "coś więcej", ale jeszcze przegadaj to z promotorem PRZED rozpoczęciem pracy.
dziobu, FlameRunner, adziaki, sw13zy, Kamino, tig33r, WillingMagic, Falcon, virgin71, fredator
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: dragonn »

Jeśli chcesz coś o tym rozmiarze co nie jest kartezjanka to lepiej robić CoreXY lub mechanike ultimakera. Nie sa tak typowe, maja swoje problemy ale jednak dużo lepiej się nadają na takie rozmiary niż Delta.
Przy czym zgadzam się z tym wyżej, jeśli chcesz robić drukarkę tylko po to żeby zrobić pracę inżynierską to nie ma się specjalnie wysilać. Jeśli praca inżynierską ma być dodatkiem do budowy drukarki no to pewnie, rób tak jak Ci się najbardziej podoba.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: Kama »

Blazi napisał wszystko co ja chciałem przekazać :good:

Budowa mojej drukarki pochłonęła lekką ręką 3,5-4 tys. zł i efekt jest taki że po pół roku rozbieram ją na części bo nie spełnia moich oczekiwać i kupuję gotową deltę anycubica za 1/5 tej kwoty...

Ja broniłem inżynierki na kierunku informatycznym, a innowacją prócz samej drukarki był układ monitorujący temperaturę/wilgotność w komorze drukującej i czujnik dymu połączony z powiadamianiem sms...

Efekt był taki, że cała ta innowacja zajęła chyba 1,5 strony kody na arduino i kilka kabelków.

Tak jak napisał przedmówca - nie warto...
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: FlameRunner »

Może trzeba zrobić jeszcze łatwiej, szybciej i przyjemniej? Kupić jakąś tanią drukarkę z Chin, choćby Anet A8, poskładać ją w jedno popołudnie i do tego dorobić coś ciekawego? I tematem pracy niechby nie była drukarka sama w sobie, tylko wspomniany wcześniej system zdalnego sterowania.
Blazi
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: Blazi »

FlameRunner pisze:Może trzeba zrobić jeszcze łatwiej, szybciej i przyjemniej? Kupić jakąś tanią drukarkę z Chin, choćby Anet A8, poskładać ją w jedno popołudnie i do tego dorobić coś ciekawego, choćby wspomniane zdalne sterowanie?
Z punktu widzenia uczelni, portfela, szanowania czasu i zdrowego rozsądku ma to najwięcej sensu. Jednak do tego trzeba pokonać jednego groźnego wroga, z którym zwykle przeciętny ambitniejszy student nie ma szans - błędnie rozumianą ambicję. :)

No offence, ale widziałem to już kilka razy. To jak tłumaczenie świeżakowi na 1 semestrze, że nie warto chodzić na nieciekawe gównowykłady z gównoprzedmiotów. Trzeba do tego dość samemu. Człowiek najwyraźniej po prostu musi się na pewnych sprawach sparzyć osobiście. :)
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: dziobu »

Blazi pisze:człowiek najwyraźniej po prostu musi się w pewnym momencie życia na czymś sparzyć :)
Musi. "Co to za problem, dzień roboty" - tak się często mówi przed ostrym dwutygodniowym zapier*alaniem po nocach.
Ale chyba przez to trzeba przejść żeby zrozumieć że "dzień roboty" jeszcze nigdy nikomu nie zajął dnia.

btw.
Też uważam że robienie n-tej drukarki na potrzeby studiów to marnowanie czasu. Narobisz się a potem gość machnie - eeee, jaka brzydka...
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”