Offset wydruku w osi X - Konfiguracja Marlina.

MarCiu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 100
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:26
Lokalizacja: Lubsko
x 6

Offset wydruku w osi X - Konfiguracja Marlina.

Post autor: MarCiu »

Witam wszystkich po dość długiej przerwie (zdrowotnej - w głównej mierze).

Mam taki problem. Mianowicie jestem w trakcie przesiadki z Anety 8 na AN8 na łożyskach MGN (znany projekt z thingiverse'a BLV: www.thingiverse.com/thing:2567757 ), plus kilka modyfikacji zapożyczonych i własnych. Właściwie z poczciwej Anety to pozostały silniki, śruby Z i zasilacz i stół.

Elektronika zmieniona na Ramps'a 1.6, ekstruder na Titana + bowden + V6 jako końcówka.
Własnie jestem na etapie konfiguracji Marlina i ogarnięcia kabli.

Jestem już po wydruku pierwszej kostki kalibracyjnej i muszę powiedzieć, że mi się to podoba. Ale napotkałem jeden problem. Mianowicie wydruki w osi X są na stole dość mocno przesunięte w prawo Na oko dobre 4-5cm. Oś Y wydaje się być OK. choć to wzrokowe OK. Wymiarowo wszystko się zgadza. chodzi jedynie o przesunięcie całego wydruki.

Niestety nie bardzo potrafię wyczaić gdzie takowe poprawki w sofcie wprowadzić. Mógł bym prosić o pomoc i podpowiedź gdzie tego szukać.
Posiłkowałem się ustawieniami w przykładowego pliku konfiguracyjnego dla Anety. Ale jeszcze nie do końca ogarniam co i jak. Do tej pory miałem gotowy skonfigurowany soft, który wgrywałem i już.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Offset wydruku w osi X - Konfiguracja Marlina.

Post autor: dziobu »

Zobacz jaką masz wartość pod "X_MIN_POS".
Może w slicerze coś ustawiasz? GCodami też można offset wprowadzić.

Wrzuć tu swój konfig Marlina, może jakieś screeny z konfiguracji slicera albo np plik gcode kostki którą drukowałeś.

edit.
Jesli masz eeproma to tam mogą byc zachowane jakieś przesunięcia.
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Offset wydruku w osi X - Konfiguracja Marlina.

Post autor: nevix »

Myślę że może być to spowodowane niewłaściwymi wymiarami pola roboczego wpisanego do slicera. Każdy slicer domyślnie ustawia wydruki na środku, (pewnie dlatego w slicerze widzisz go na środku pola) jeśli wpiszesz mniejszy lub większy rozmiar pola niż masz faktycznie będzie on przesunięty w jedna stronę. Gcode jest liczony od pozycji a nie od środka stołu, stąd może wynikać przesunięcie wydruku.

Inną przyczyną przesunięcia może być krańcówka umieszczona w niewłaściwym miejscu.
Awatar użytkownika
Marek_Sp
Postów w temacie: 1
Posty: 298
Rejestracja: 13 wrz 2018, 16:50
Lokalizacja: Katowice
x 1

Re: Offset wydruku w osi X - Konfiguracja Marlina.

Post autor: Marek_Sp »

A gdzie te prowadnice i łożyska można kupić ? Może to jest nie na temat ale nie znalazłem informacji

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
MarCiu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 100
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:26
Lokalizacja: Lubsko
x 6

Re: Offset wydruku w osi X - Konfiguracja Marlina.

Post autor: MarCiu »

Dzięki za pomoc.
Problemem okazał się własnie "X_MIN_POS". Wielkość stołu podana była prawidłowo. Tak samo slicer, jak zostało wspomniane ustawiał kostkę na środku (swoją drogą to Slice3r Prusy) więc nie ma co tu udostępniać pliku, to zwykła kostka XYZ.

Prowadnice ściągane z Chin Aliexpress. Niestety tu jak z chińszczyzną... Każde łożysko działa po swojemu i trzeba było trochę się "nadopasowywać" do prowadnic, aby działały w miarę prawidłowo i podobnie płynnie...
Niestety dane łożysko na jednej prowadnicy działa ok. Ale założone już na inną prawie nie daje się przesunąć...

Ale wydaje mi się, iż i tak gra warta świeczki, to ułamek ceny oryginalnych łożysk, a zapewniają praktycznie zero luzów - przynajmniej na wyczucie ręki - miernikiem zegarowym nie sprawdzałem.
Są też ciut głośniejsze od "plastików" i przy szybkich ruchach trochę je słychać, ale to przy naprawdę szybkich ruchach.
MarCiu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 100
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:26
Lokalizacja: Lubsko
x 6

Re: Offset wydruku w osi X - Konfiguracja Marlina.

Post autor: MarCiu »

Nie będę zakładał osobnego tematu, więc zapytam tutaj.
Jaki prąd ma płyta Anety ustawione dla silników? Ewentualnie jak macie ustawione dla tego typu silników u siebie nastepstikach.

Ustawiłem napięcie według wzoru dla silników z Anety (stepstiki zielone A4988 z rezystorem R001) 0,72V, wydaje mi się że silniki i radiatory stepstików są sporo cieplejsze od tego co było w oryginale, taki test na "palec". również po około 4,5h drukowania - już pod koniec druku, zrobiły się też przesunięcia w jednej z osi. Niestety z wierzy jaka się drukowała na końcu zrobiła się wygięta faja :D :D - kilka przesunięć w jednej osi co kilka-kilkanaście warstw.
Niestety ostatecznej temperatury silników i stepstików nie mogę ocenić, gdyż do drukarki doszedłem jakieś 20min już po zakończeniu druku.

Zdjąłem 0,2V i puściłem własnie wydruk raz jeszcze, zobaczę co będzie teraz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”