mikrokroki silnika

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Norbert
Postów w temacie: 5
Posty: 135
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 8

mikrokroki silnika

Post autor: Norbert »

Witam,
Zmieniłem sterowniki silników na ekstruderze i na osi Z z DRV8825 na LV8729.
Problem polega na tym, że silniki przesuwają się o 1/4 żądanej odległości(o ile dobrze zmierzyłem).
Czy muszę zmienić ilość mikrokroków na tych sterownikach?
I w jaki sposób to zrobić?
Jest to kwestia podpięcia fizycznie pinów(w określony w konfiguracji sposób), które tym sterują, do jakiegoś innego pinu, czy robi się to w firmware?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: mikrokroki silnika

Post autor: morf »

ogolnie mikrokrok w najbardziej popularnych konstrukcjach typu RAMPS i pochodne reguluje sie zworkami lub luto-zworkami.
DLA LV8729
Obrazek
Masz dwie opcje albo zwiekszyc ilosc krokow/mm albo zmienic mikrokrok
Norbert
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Berg »

Czyli jedno z poniższych rozwiązań:
- jeśli masz zworki przy stepstikach, to wyjmij środkowe.
- Jeśli nie masz zworek i masz elektornikę 8bit (np płytka trigorilla) to wylutuj, lub obetnij nóżkę stepstika MS2.
- Jeśli masz elektronikę 32bitową, to zwiększ w firmware liczbę mikrkroków na mm czterokrotnie.
Norbert
Norbert
Postów w temacie: 5
Posty: 135
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 8

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Norbert »

- Jeśli (...) masz elektornikę 8bit (np płytka trigorilla) to wylutuj, lub obetnij nóżkę stepstika MS2.
- Jeśli masz elektronikę 32bitową, to zwiększ w firmware liczbę mikrkroków na mm czterokrotnie.
- Mam elektronikę 8 bit(płytka z drukarki vertex k8400).
- Chodzi o to, że słabsza niż 32 bit elektronika nie poradziłaby sobie z liczeniem tak dużej ilości kroków?

Czy jest większa szansa, że silniki gubiły by kroki przy tak dużej rozdzielczości?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: mikrokroki silnika

Post autor: FlameRunner »

Norbert pisze:- Chodzi o to, że słabsza niż 32 bit elektronika nie poradziłaby sobie z liczeniem tak dużej ilości kroków?
Tak.
Norbert pisze:Czy jest większa szansa, że silniki gubiły by kroki przy tak dużej rozdzielczości?
Nie. Ważne jest, jaki będzie prąd w pozycji kolejnego pełnego kroku. A czy dojdziesz do niego w mikrokrokach co 1/16 czy co 1/128 lub 1/256 to już bez różnicy. Tak że dla elektroniki 8bit większy sens mogą mieć na przykład TMC2208, które mogą interpolować mikrokrok, na przykład z 1/16 do 1/256, dzięki czemu uC ma tyle samo pracy, a ruch silników jest dużo płynniejszy.
Norbert
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Berg »

Acha, K8400, nietypowo. No to jest jeszcze metoda 4:
- akurat tam nie ma zworek ale jest miejsce na wlutowanie zworek (6 otworków pod każdym stepstikiem). Można to zrobić tak by wystawały na drugą stronę. Lub poszukać takich niskich (niższych niż normalne bo normalne nie wchodzą pod stepstika). Są w TME. Jeśli chcesz wlutować zworki to trzeba przeciąć ścieżki między padam.

PS: płytka od K8400 jest fajnie solidnie wykonana, niestety błędnie. Dlatego nie martw się za bardzo o nią. Strata jakby co niewielka.
Norbert
Postów w temacie: 5
Posty: 135
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 8

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Norbert »

Nie. Ważne jest, jaki będzie prąd w pozycji kolejnego pełnego kroku. A czy dojdziesz do niego w mikrokrokach co 1/16 czy co 1/128 lub 1/256 to już bez różnicy.
Nie wiem czy dobrze rozumiem, chodzi tu o to, że silnik gubi kroki przy kolejnym pełnym obrocie, a pomiędzy pełnymi obrotami to się nie zdarza?

Tak że dla elektroniki 8bit większy sens mogą mieć na przykład TMC2208
Te chcę założyć na osie X, Y

(...)które mogą interpolować mikrokrok, na przykład z 1/16 do 1/256, dzięki czemu uC ma tyle samo pracy, a ruch silników jest dużo płynniejszy.

Tego nie rozumiem, nie wiem co to znaczy "interpolować mikrokrok", nie wiem co to znaczy "uC"

Byłbym wdzięczny, gdybym mógł prosić o prostrze wytłumaczenie
Norbert
Postów w temacie: 5
Posty: 135
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 8

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Norbert »

(...)kurat tam nie ma zworek ale jest miejsce na wlutowanie zworek (6 otworków pod każdym stepstikiem). Można to zrobić tak by wystawały na drugą stronę. Lub poszukać takich niskich (niższych niż normalne bo normalne nie wchodzą pod stepstika). Są w TME. Jeśli chcesz wlutować zworki to trzeba przeciąć ścieżki między padam.
Wlutowanie zworek ma sens tylko wtedy gdy będę potrzebował na szybko, zmienić ilość kroków silnika?
Jeśli chcę żeby silnik pracował tylko i wyłącznie w rozdzielczości 1/32 pełnego kroku, to traci sens?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: mikrokroki silnika

Post autor: FlameRunner »

uC - microcontroller - tutaj chodzi o główny procesor na płycie głównej drukarki.

Co do silników krokowych, sterowania silnikami krokowymi i mikrokroku - po prostu poczytaj. Prośba o zrobienie tutaj całego wykładu to duża prośba. ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: mikrokroki silnika

Post autor: Berg »

Norbert pisze: Wlutowanie zworek ma sens tylko wtedy gdy będę potrzebował na szybko, zmienić ilość kroków silnika?
Jeśli chcę żeby silnik pracował tylko i wyłącznie w rozdzielczości 1/32 pełnego kroku, to traci sens?
up to you.

odnośnie pozostałych kwestii, to w którymś wątku o silnikach krokowych były wklejone linki do artykułów na temat zasady działania, mikrorkoków, zależności momentu od różnych czynników (napięcie, prędkość, indukcyjność, ...) albo Google. Temat jest dość rozległy, tak że polecam. Metodą "pytanie - odpowiedź" nie zajedziemy daleko bo nam admin wątek skasuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”