Jaki wybrać program do projektowania 3d

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Berg »

Marcin.KnD pisze:A to nie wiedziałem sorki.
To wg was lepszy fusion360 czy design Spark mechanical?
design Spark mechanical tylko na Windows :( więc gorszy :D ( czyt. taki inny sposób sformowania odpowiedzi - "to zależy" )
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: dragonn »

rafaljot pisze:
Marcin.KnD pisze:A to nie wiedziałem sorki.
To wg was lepszy fusion360 czy design Spark mechanical?
design Spark mechanical tylko na Windows :( więc gorszy :D ( czyt. taki inny sposób sformowania odpowiedzi - "to zależy" )
Oba nie ma na Linuksa ;p, tak że oba gorsze :lol: .
WillingMagic
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: robal »

Zakładam, że skoro pytanie na forum o druku, to i projekty mają być pod drukarkę. Z moich doświadczeń wynika że lepiej tutaj jednak trzymać się CAD-ów niż typowych programów do grafiki jak Blender, Sketchup czy co tam jeszcze. Fakt, że w takich nieco łatwiej przy pewniej dozie doświadczenia o "fikuśnie" projekty, ale sporo miałem problemów z cięciem takich wynalazków np. ze Sketchup-a (zwłaszcza ściąganych z neta). Tego typu programy to typowe narzędzia dla artystów, inżynierowie to chyba przy dużej dozie zaparcia.
Z CAD-ów osobiście doświadczyłem tylko Catii i SolidWorks-a, ale to wielkie kombajny, które "do domu" po prostu nie są potrzebne. Polubiłem FreeCad-a i na proste projekty jest zupełnie wystarczający. Ma swoje wady i błędy, czasem się wywala (przydaje się częsty zapis :) ale po pierwsze primo jest darmowy po drugie primo dostęp do źródeł (zawsze można coś samemu poprawić albo dopisać jak ktoś lubi/potrafi się w to bawić) a trzecie primo, można dość łatwo rozszerzać za pomocą pluginów, które można ściągać lub... samemu napisać, hehehe. Ich integracja jest nieco słaba, ale jak się człowiek trochę przyłoży to sporo można zdziałać.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: Berg »

@MefistO Najprostszy na początek jest chyba SketchUp 2017 . Na potrzeby narysowania haczyka na ściereczkę do kuchni, czy jakiejś prostej części do drukarki to chyba najszybciej . Przykładowo tu wszystko, chyba, jest ze sketchUp https://www.thingiverse.com/rafaljot/designs . Zazwyczaj wrzucam zarówno STLe jak i pliki źródłowe skp.
Jest kilka trików, minimum, to trzeba doinstalować plugin do eksportu do STL oraz projekty robić 1000:1 (to znaczy traktować 1m jako 1mm Przy tworzeniu nowego projektu wybrać standardowy profil w metrach)

Jednak moim zdaniem te projekty to jest sufit dla SketchUp. Nie dlatego żę się nie da czegoś większego, tylko dlatego że to nie ma sensu.

Minusem SketchUpa jest też to, że kolejne wersje tego softu są albo chmurowe albo drogie.

Tak, że moja rekomendacja to zacząć od SketchUp ale nie siedzieć w nim za długo. W między czasie pokombinować trochę w Fusion360.
A potem już sam będziesz wiedzieć na co zwracać uwagę i co Ci leży.


PS: @dziobu, trzab by zrobić jakieś mini how-to do shetchUp dla druku 3D .....
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: dziobu »

robal pisze:ale sporo miałem problemów z cięciem takich wynalazków np. ze Sketchup-a (zwłaszcza ściąganych z neta).
To nie problem samego Sketchupa tylko osób które to rysują. Jak slicer (pewnie mejkerbotowy) pociął dobrze to nikt dalej nie wnika. I Sketchup nie jest tu jakimś wyjątkiem. Swoją drogą część projektów wygląda jakby była zrobiona w czymś innym i tylko wrzucona do Sketchupa. Np niektóre tory do Lego Duplo - są w nich fragmenty typowo "niesketchupowe".
robal pisze:FreeCad-a i na proste projekty jest zupełnie wystarczający. Ma swoje wady i błędy, czasem się wywala (przydaje się częsty zapis :)
Nie ważne co dalej napiszesz - to imho dyskwalfikuje program :D
robal pisze:dostęp do źródeł (zawsze można coś samemu poprawić albo dopisać jak ktoś lubi/potrafi się w to bawić) a trzecie primo, można dość łatwo rozszerzać za pomocą pluginów, które można ściągać lub... samemu napisać, hehehe. Ich integracja jest nieco słaba, ale jak się człowiek trochę przyłoży to sporo można zdziałać.
To wątek o program do projektowania a nie bawienia się w poprawki czy rozwój. Większość źródeł takiego softu jest bezwartościowa - albo niekompletna albo skrajnie nieczytelna. Zreszta poprawianie błędów w czyimś programie, tak z doskoku, to kupa roboty.
A co do wtyczek - większość programów je posiada i w niektórych (jak Sketchup czy Bledner) można wtyczkami zrobić dosłownie wszystko.

Dlatego imho najważniejsze jest czy sama logika programu odpowiada sposobowi postrzegania operatora. Są programy które obsługuje się od kopa bo wszystko jest tam gdzie ma być; a są programy których obsługa wymaga doktoratu bo pisał je nietzreźwy goryl (np. Gearotic Motion - najmniej intuicyjny soft jakiego używam). Dlatego warto imho zmarnować dzień i samemu sprawdzić każdy program niż przyjść na zasadzie "taki polecili i takiego tylko będę używał". To tak samo jak nie da się powiedzieć "ta drukarka jest najlepsza".

edit.
rafaljot pisze:Jednak moim zdaniem te projekty to jest sufit dla SketchUp. Nie dlatego żę się nie da czegoś większego, tylko dlatego że to nie ma sensu.
Dlaczego nie ma sensu?
Grupy są, komponenty są, warstwy są. Powiązania z komponentami z innych plików też są. Komponenty aktywne też są.
W zasadzie jest wszystko co potrzeba żeby i całe urządzenie w tym zaprojektować.
rafaljot pisze:Minusem SketchUpa jest też to, że kolejne wersje tego softu są albo chmurowe albo drogie.
Bardziej to że cena nie jest adkwatna do fukncji. Między 2017 a 2018 nie ma żadnych istotnych różnic. Sketchup opiera się na wtyczkach, a te nie są wliczone w bazę programu.
Awatar użytkownika
MefistO
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2018, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender -3

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: MefistO »

Dziękuję chłopaki za opinię, już wiem jaką wybrać drogę :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: dziobu »

A tak na marginesie - będąc kiedyś na podobnej ścieżce wyboru i po instalacji i sprawdzeniu wszystkiego co znalazłem w sieci (a jest tego bardzo dużo...) zostały mi dwa - Sketchup jako totalnie prostacka zabawka (w której się bardzo szybko odnalazłem, zasiedziałem i nie żałuję :P) i IronCAD. Tak jak Fusion czy DSM są proste, tak dopiero w IronCadzie - choć wygląda bardzo podobnie - od niechcenia narysowałem swój model testowy bez żadnych filmików, poradników czy instrukcji. To często tak właśnie działa.
Gmeracz
hangman
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 56
Rejestracja: 29 gru 2018, 18:11
Drukarka: A10M
x 2

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: hangman »

Cześć!
Za chwilę przyjdzie moja pierwsza A10M i mam problem z wyborem programu do tworzenia grafik.
Od lat bawię się corelem i podobny interfejs by mi odpowiadał, ale jest też druga bolączka bo
toleruję albo windę xp lub też linuksa minta. Mam jeszcze maszyny z windą 7, ale chodzi to na
co prawda szybszych, ale głośniejszych sprzętach.
Da się coś sensownego jeszcze posadzić na xp ?
Nawet może być płatne.
Pozdro
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: tig33r »

Tworzenie grafik, a projektowanie 3D to dwie zupełnie inne rzeczy. Nie pomyliłeś tematów?
hangman
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 56
Rejestracja: 29 gru 2018, 18:11
Drukarka: A10M
x 2

Re: Jaki wybrać program do projektowania 3d

Post autor: hangman »

Nie, raczej skrzywiłem semantykę :-(

Chcę projektować i drukować obudowy pilotów do sprzętu RTV.
Mam dość czarnych pilotów i chcę zrobić pastelowe lub fluorescencyjne :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”