Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Post autor: FlameRunner »

karol4102@vp.pl pisze:...
Zdemontuj hotend i zobacz, czy Ci się rurka nie wysunęła. (Zrób zdjęcie otworu wlotowego, ujęcie raczej z boku niż z góry.)
KarolC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 31
Rejestracja: 05 gru 2018, 17:50

Re: Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Post autor: KarolC »

Jestem z okolice Dęblina.

Tak jak pisze FlameRunner, nie po to mamy taką a nie inną "filozofię" Zortraxa by się teraz "bawić". Miałem zamiar kupić Ultimakera ale nie było nic sensownego z używanych. W tej drukarce duże bardziej można ingerować w ustawienia.

Czyli zakładka "external materials" dalej możliwość ingerencji w temperaturę ? :DD Kurczę, nawet nie otwierałem tego. Zaraz to zrobię.

Co proponujecie ? Mogę spróbować innej temperatury ale jakby to nic nie dało to kupić inny ?

Jeszcze FlameRunner napisał w trakcie mojego pisania o hotendzie (dobrze odmieniłem ?). To która to jest dokładnie część bo nie jestem pewien ?

PS. Da się zmienić nick ?
Awatar użytkownika
adziaki
Postów w temacie: 3
Posty: 132
Rejestracja: 17 wrz 2016, 13:26
Lokalizacja: Koszalin
x 38

Re: Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Post autor: adziaki »

Gdzieś już pisałem w którymś poście, że można wymienić głowicę w tym modelu na full metal i druk z zewnętrznych materiałów takich jak PLA czy PET-G nie stanowi żadnego problemu, a drukuje już na tym zestawie około pół roku.
Głównie PLA od DD i Fiberlogy.
Ta krótka rurka teflonowa co jest w środku po prostu się degraduje z czasem użytkowania.

Ja kupowałem w tym sklepie:
https://www.3djake.com/micro-swiss/all- ... k-for-m200

A swego czasu pytałem support Zortraxa o druk z PLA i dostałem taką odpowiedź:

"Zatykający się Zortrax M200:

W przypadku kiedy na tym samym łączniku drukujemy materiały o niższych temperaturach jak PLA i materiały o wyższych temperaturach jak ABS jest to powszechne zjawisko.
Zortrax drukuje ABS w bardzo wysokiej temperaturze co powoduje osadzanie się na łączniku zanieczyszczeń tworzenie się nagaru oraz degradację powolną samego łącznika teflonowego.
To powoduje, że w momencie kiedy chcemy wrócić do PLA może się zatykać ze względu na blokowanie się go w łączniku.
Drugim powodem, dla którego PLA może się ciężko drukować na Zortrax jest jego gatunek.
PLA zortrax jest to PLA z wypełnieniem kredowym jak PLA Mineral od Fiberlogy, niektóre rodzaje PLA po prostu się źle drukują na zortrax.
Ja sprawdzałem Easy PLA , PLA Mineral i Spectrum PLA to drukowało się okey, a np. HD PLA już średnio.
"
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Post autor: FlameRunner »

karol4102@vp.pl pisze:Jestem z okolice Dęblina.

(...)

Czyli zakładka "external materials" dalej możliwość ingerencji w temperaturę ? :DD Kurczę, nawet nie otwierałem tego. Zaraz to zrobię.

Co proponujecie ? Mogę spróbować innej temperatury ale jakby to nic nie dało to kupić inny ?

Jeszcze FlameRunner napisał w trakcie mojego pisania o hotendzie (dobrze odmieniłem ?). To która to jest dokładnie część bo nie jestem pewien ?

PS. Da się zmienić nick ?
To nie było pytania, zasugerowałem się lokalizacją inkspot.

Tak, teraz jest "external materials", możesz tam wybrać materiał "jak petg" i zmieniać temperaturę, retrakcję i jeszcze kilka innych parametrów.

Ja po prostu nie drukuję z PETG na tej drukarce. Nie żebym polecał takie rozwiązanie, ale działa. :P

Najpierw obejrzyj hotend. Hotend to jest to: https://store.zortrax.com/us/parts-and- ... -hotend-v2 , a demontujesz tak: https://support.zortrax.com/hotend-replacement/

Sam nie zmienisz. Napisz, jaki chcesz, to Ci zmienię. Ja chyba mogę.
KarolC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 31
Rejestracja: 05 gru 2018, 17:50

Re: Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Post autor: KarolC »

To zmień na np. KarolC jeśli wolny jest nick.

Jak zdejmę ten hotend to dam znać jak to wygląda i zrobię zdjęcia.

Nie upieram się przy Z-PETG. Chciał bym drukować jak najszybciej to możliwe więc może lepiej zamówić Z-ULTRAT (albo inny, jaki do podanych w pierwszym poście warunków ?) a w międzyczasie będziemy próbować rozwiązać problem.
KarolC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 31
Rejestracja: 05 gru 2018, 17:50

Re: Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Post autor: KarolC »

Jeszcze chciałem zapytać. Czy Z-PETG to oryginalny, "wyjściowy" filament dla M200 ? Czy może to materiał dodany po wprowadzeniu "external materials" ?
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Post autor: emartinelli »

Z-PETG był przed wprowadzeniem zewnętrznych materiałów.
W menu drukarki na dole masz informację o przepracowanych godzinach. Pamiętaj że nic nie jest wieczne a podejrzewam, że nic nie było zmieniane w drukarce od dawna. Głowica oryginalna ma swoją żywotność (co ciekawe Zortrax zaleca ich wymianę co około 350h co jest lekką przesadą).
A jak już wymieniać to tylko na to co wskazał adziaki.
Z mojej perspektywy najlepiej się drukuje z-ultrat i nawet na zajechanej głowicy też pójdzie.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Post autor: FlameRunner »

KarolC pisze:Nie upieram się przy Z-PETG. Chciał bym drukować jak najszybciej to możliwe więc może lepiej zamówić Z-ULTRAT (albo inny, jaki do podanych w pierwszym poście warunków ?) a w międzyczasie będziemy próbować rozwiązać problem.
Jeśli chcesz po prostu drukować, a ABS (Z-ULTRAT to ABS) działa, to kup ABS i drukuj. ;) Nawet nie musi być Z-ULTRAT, spokojnie możesz go zastąpić Devil Design ABS+.
KarolC pisze:Jeszcze chciałem zapytać. Czy Z-PETG to oryginalny, "wyjściowy" filament dla M200 ? Czy może to materiał dodany po wprowadzeniu "external materials" ?
Podstawę stanowią Z-filamenty, w tym Z-PETG. Właśnie do tych filamentów masz w Z-Suite wbudowane profile. Drukując tylko z Z-filamentów, teoretycznie w ogóle nie powinieneś potrzebować opcji "external materials". To powinno działać bez żadnych kombinacji. Jeśli chodzi o chronologię, Z-PETG był przed "external materials", ale to bez znaczenia.

Co do głowicy (@adziaki, @emartinelli -Was też to pewnie zainteresuje!), czeka na mnie w paczkomacie hotend v3. Będę sprawdzał, czy pasuje do starego M200 (bez plusa) i czy materiały takie jak PET-G oraz PLA dobrze się na nim drukują.
adziaki, emartinelli, WillingMagic
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Post autor: emartinelli »

FlameRunner pisze:Co do głowicy (@adziaki, @emartinelli -Was też to pewnie zainteresuje!), czeka na mnie w paczkomacie hotend v3. Będę sprawdzał, czy pasuje do starego M200 (bez plusa) i czy materiały takie jak PET-G oraz PLA dobrze się na nim drukują.
Czekamy z niecierpliwością na recenzje!
KarolC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 31
Rejestracja: 05 gru 2018, 17:50

Re: Zortrax M200. Pytania w czasie druku.

Post autor: KarolC »

Rozkręciłem i wyjąłem hotend. Jak potrzeba pod jakimś innym kątem czy coś zdjęcie to zrobię, na razie tego nie skręcałem. Jedyne co zauważyłem jako nieznający się na tym to to, że rurki/kabelki wchodzące w niego były luźno, nie dokręcone ale też nie były wysunięte. Do czego one służą (są odpowiedzialne) tak w ogóle ?
Jeśli wymieniać coś to można kupić części w Polsce ?

Drukarka ma niecałe 1500 godzin. Z tego co wiem była wymieniona taśma do ekstrudera i stół (wygląda prawie jak nowy). Nie wiem jak z resztą. Urządzenie było używane z tego co zrozumiałem w jakieś firmie zajmującej się 3D.

Czyli jeśli na Z-ULTRAT było wszytko w porządku, to kupić go (lub zamiennik), drukować a Z-PETG sprzedać (ktoś chce ? :twisted: tylko 25 g ubyło :P ) ?
Planuje wydruk po ukosie na całym stole modelu o grubości około 10 mm więc dobrze, żeby materiał miał w miarę mały skurcz.

I jeszcze jedno. Firma jest Polska, tak ? Dlaczego prawie wszystko jest po angielsku ?
Załączniki
IMG_20181206_122753.jpg
IMG_20181206_124341.jpg
IMG_20181206_124455.jpg
IMG_20181206_124539.jpg
IMG_20181206_125411.jpg
IMG_20181206_125426.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”