Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Też tak docelowo zrobię, oprócz tego pisali, że radełko wymienić na inne, ewentualnie cały ekstruder. Sporo możliwości. Ale muszę przyznać, że wydruki są już całkiem niezłe nawet przy draft 0.2mm. Oprócz poziomych warstw nie widać już na zewnątrz obrysu zniekształceń, kropek itp. Wczoraj wydrukowałem tę gwiazdę na choinkę i wyszła nieźle (link https://www.thingiverse.com/thing:1184777)
Obrazek
Tylko z białego PLA, w wolnej chwili zrobię zdjęcie. Oprócz pierwszej warstwy (jeszcze minimalnie głowica za wysoko - nie zlało niektórych ścieżek przy wypełnieniu) - po za tym wyszło fajnie. Ale to było przed kalibracją FLOW - gwiazda nie wchodzi w mocowanie bo otwór jest zbyt mały. Czeka mnie lekki szlif. Czas wydruku gwiazdy 3h15m + druga 3h15m + poniżej 1h = razem 7,5h. Zasilacz UPS dzisiaj podepnę, chociaż przy zaniku napięcia nie będzie problemu.

Dzisiaj wydruk dodatków z czarnego PLA do drukarki (wzmocnienia w celu poprawienia konstrukcji - usztywnienia) oraz wydruk większego nadmuchu (z 3 stron dyszy). Czekam też na "rezerwowe" ramiona (do wymiany za te z luzami) - do tego wczoraj zauważyłem, że suche mocowania ramion zaczynają ciasno pracować - będzie smarowanie.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Mam wątpliwości co wybrać - ABS czy PETG:
1. Jako początkujący - na czym łatwiej uzyskać "niekruszący się element" - ABS czy PETG?
2. Nadmuch chłodzący wydrukować z ABS czy PETG (jako, że dopiero zaczynam wolę podpytać - o właściwościach obu materiałów już poczytałem, ale mam dylemat).
3. Czy jeżeli chodzi o nakrętki młoteczkowe - czy ABS będzie zbyt kruchy w stosunku do PETG?
4. Który nadmuch będzie lepszy:
ObrazekObrazek
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 35
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: dziobu »

Adinfo pisze:Mam wątpliwości co wybrać - ABS czy PETG:
1. Jako początkujący - na czym łatwiej uzyskać "niekruszący się element" - ABS czy PETG?
A dlaczego ma Ci się kruszyć?
Tu odpowiedź jest taka: to zależy.
Adinfo pisze:2. Nadmuch chłodzący wydrukować z ABS czy PETG (jako, że dopiero zaczynam wolę podpytać - o właściwościach obu materiałów już poczytałem, ale mam dylemat).
Ja to drukuje z ABSu, ale ja większość dupereli drukuję z ABSu bo go lubię. A PETa nie.
I pewnie ze względu na ciepłą okolicę ABS będzie lepszy. Ale z PETa tez ludzie drukują i żyją.
Adinfo pisze:3. Czy jeżeli chodzi o nakrętki młoteczkowe - czy ABS będzie zbyt kruchy w stosunku do PETG?
Kruchy? ABS jest miękki i przy małych ściankach go po prostu przepchasz. PET lub PLA.
Adinfo pisze:4. Który nadmuch będzie lepszy:
Wydrukuj oba i sprawdź sam. Tak się nabiera doświadczenia.
I nie jest to złośliwość.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Dzięki za rady - ja to oczywiście traktuje nie jako ścisłe wytyczne ale jako opinię kogoś, kto ma większe doświadczenie i wtedy mam możliwość wyboru - wiem co mogę dalej robić. Zamówię zarówno ABS jak i PETG. Do dyspozycji mam w ręce próbkę DD ABS+ i ABS-T po kilkanaście zwojów - przetestuję to dzisiaj. Przypuszczam, że trochę tego mało do wydrukowania nadmuchu.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Berg »

Też jestem ciekaw, jak wypadnie porównanie tych dwóch tuneli. Liczę na rzetelną relację najlepiej na modelu z nawisami, na którym dobrze widać problemy ze zbyt małym nadmuchem, wydruk koniecznie z PLA
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

rafaljot pisze:Też jestem ciekaw, jak wypadnie porównanie tych dwóch tuneli. Liczę na rzetelną relację najlepiej na modelu z nawisami, na którym dobrze widać problemy ze zbyt małym nadmuchem, wydruk koniecznie z PLA
Jutro zamówię filamenty (DD ABS+ i PETG) do wydrukowania nadmuchu i innych rzeczy to opiszę wszystko jak wyszło.
Dwie próbki mam na stanie DD ABS+ biały i ABS-T transparent niebieski, może ich wystarczy na jeden nadmuch - najwyżej będzie od połowy w innym kolorze :mrgreen:
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Berg »

To kto tak przyżydził z tymi próbkami? He? Na jeden tunel potrzebujesz ok 1.5metra druta, jakieś 4gramy....
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Te próbki dostałem gratis jak brałem 2xPLA ECO (biały i czarny) w 3Drukarki.pl
Sprawdzałem teraz długość: biały DD ABS+ 9m, DD ABS-T transparent niebieski 9m
Z tą długością to dzięki za podpowiedź, miałem to właśnie liczyć - czyli mam na czym drukować te nadmuchy.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Gmeracz »

Adinfo pisze:Mam wątpliwości co wybrać - ABS czy PETG:
Heh. Używam dokładnie tego pierwszego od ponad pół roku, zrobionego z czarnego PLA:
Obrazek

Dlaczego od razu z ABS lub PETG? Przecież tam nie ma ekstra sił, ani temperatur.
Nadmuch jest przemyślany, bo ma długie kanały i długie dysze wylotowe. Dlatego jest po prostu efektywny. Robi rotor dookoła głowicy, a nie dmucha wszędzie i prosto na hotend - jak ten drugi. To mnie od "aerodynamic flow techniques" znacznie bardziej przekonało, niż chłodzenie rozproszone przez przypadkowo dobrane otwory. Takich projektów już trochę powstało na TV, ale wynikają raczej z braku wiedzy na temat mechaniki opływów.

Zauważ, że tam masz dwa poziomy otworów z cieniutkich ścianek. Taką dyszą znacznie trudniej konkretnie rozdzielić i skierować nadmuch, albo raczej jest to niemożliwe. To jest niby wszędzie, ale poza kontrolą. Nie chcesz tego na wydruku. Pierwszy tunnel podaje powietrze tam, gdzie ma być, czyli z boków równolegle i z tyłu niesymetrycznie. To tworzy obieg.

BTW. Sprawdziłem obydwa nadmuchy, nawet ze standardowym bocznym wiatrakiem od Anycubic. Pierwszy tunel wygrał, bo działa przewidywanie. I wydruki w 99% też są przewidywalne. z dziurkaczem miałem gorsze wyniki, ale nie mam fotek :(

Teraz chcę tu wrzucić adapter z wiatrakiem "Super Silent Fan 4" od aabcooling.com, który mi doradzili koledzy z forum.
Te wiatraki są świetne. Chodzą wydajnie na tunelu dla stepów i z przodu głowicy. Jest ciiiiichoooo...
// użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Gmeracz »

Obrazek
// użytkownik zbanowany permanentnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”