Zasilacz AC Chiron 1000W 24V - wybija zabezpieczenie

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Zasilacz AC Chiron 1000W 24V - wybija zabezpieczenie

Post autor: TDI-CAD »

Właściwie za każdym razem, kiedy pierwszy raz włączam AC Chiron z zasilaczem jak w tytule, wybija mi zabezpieczenie. Bezpiecznik właściwie tylko na garaż i oświetlenie garażu. Całość bierze kilka wat (nie wliczając Chirona, który bierze max 550W). Jak włączam Chirona to za pierwszym razem, po powiedzmy 8h od wyłączenia, wybija zabezpieczenie (240V 15A na garaż). Każde następne włączenie nie powoduje "wybicia kroków". To wygląda jakby, no nie wiem, kondensatory miały się ładować i robią krótkie spięcie???
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zasilacz AC Chiron 1000W 24V - wybija zabezpieczenie

Post autor: dragonn »

Nienaładowany kondensator zachowuje się jak zwarcie właśnie :P a jako że w takim zasilaczu 1000W są one pewnie dość duże to ich ładowanie chwilę zajmuje i bezpiecznik wybija.
Oczywiście prawidłowo zaprojektowany zasilacz powinien mieć w jakiś sposób ograniczony prąd ładowania kondensatorów przy starcie. Przykładowo mój zasilacz serwerowy po wpięciu do zasilania startuje dopiero po 1-2s i słychać kliknięcie przekaźnika. Obstawiam że po wpięciu zasilania kondensatory są ładowane przez rezystor który ogranicza prąd i dopiero po osiągnięciu odpowiedniego poziomu napięcia na nich przekaźnik przepina je bezpośrednio do sieci.
No ale oczywiście.... prawidłowo zaprojektowany zasilacz a nie chiński :D .

Dodam że podobny efekt mam jak padnie zasilanie mi całkiem w domu, to muszę część urządzeń typu kompy odpiąć od zasilania bo inaczej mi wybija bezpiecznik.

Niestety co z tym zrobić poza wymianą zasilacza nie wiem :roll: .

EDIT

Żeby nie było że się ktoś zaraz przyczepi, tak to co napisałem dotyczy tylko sytuacji w której kondensator pracuje w układzie DC, oczywiście tak jest właśnie w zasilacza impulsowych które mają na wyjściu od razu mostek prostowniczy.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Zasilacz AC Chiron 1000W 24V - wybija zabezpieczenie

Post autor: artur_n »

Pytanie podstawowe jaki bezpiecznik Ci wybija? Jeśli 16A to nie jest to w żadnym wypadku normalne.
Przy 16A i przewodach 2,5mm2 powinno bez problemu te 15a czyli ~3.5kW wytrzymać.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zasilacz AC Chiron 1000W 24V - wybija zabezpieczenie

Post autor: dragonn »

artur_n pisze:Pytanie podstawowe jaki bezpiecznik Ci wybija? Jeśli 16A to nie jest to w żadnym wypadku normalne.
Przy 16A i przewodach 2,5mm2 powinno bez problemu te 15a czyli ~3.5kW wytrzymać.
Bez znaczenia przecież, to że zasilacz ma 1000W nie znaczy że tyle ciągnie cały czas. W momencie jak kondensatory są puste może on pociągnąć zdecydowanie więcej, oczywiście trwa to ułamki sekund ale widocznie wystarczy żeby uruchomić zabezpieczenie.

A i wiem co można zrobić, wymienić bezpiecznik na taki o większym czasie zadziałania :)
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Zasilacz AC Chiron 1000W 24V - wybija zabezpieczenie

Post autor: TDI-CAD »

OK potwierdziłeś mnie w założeniach błędu. Napiszę do AC suportu. Zobaczymy co powiedzą.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Zasilacz AC Chiron 1000W 24V - wybija zabezpieczenie

Post autor: TDI-CAD »

A ok, są różne oznaczenia zabezpieczeń zwłocznych. Pamiętacie może jakie?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zasilacz AC Chiron 1000W 24V - wybija zabezpieczenie

Post autor: dragonn »

To już pytanie do elektryków, ja tylko wiem że są :D .
jarn
Postów w temacie: 1
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Zasilacz AC Chiron 1000W 24V - wybija zabezpieczenie

Post autor: jarn »

Zamontuj bezpiecznik C16, możliwe że ten co masz jest jakiś wybredny na chwilowy impuls.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Zasilacz AC Chiron 1000W 24V - wybija zabezpieczenie

Post autor: Berg »

pierwsze pytanie, to czy wybija Ci bezpiecznik, czy zabezpieczenie (Wyłącznik różnicowoprądowy - zazwyczaj taki większy z przyciskiem)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”