Hypercube Evo - stalowa rama

stormy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 35
Rejestracja: 28 gru 2018, 12:54
Lokalizacja: Warszawa/Izabelin
Drukarka: HEVOSteel
x 8

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: stormy »

Od spodu zamierzam dać regulowane nóżki od szafy Rack "19.
Myślę że raczej nie powinno się skręcać później, bo to pewnie będzie cholernie sztywne. Albo od razu wyjdzie krzywo albo będzie proste na wieki.
Natomiast w zupełności zdaję sobię sprawę z trudności w prostym pospawaniu tego, ale chyba spróbuję.
Nawet jak wszystko spieprzę to ryzykuję 43,12zł brutto (bo tyle kosztuje 6m profilu) więc warto spróbować :D
Hypercube Evolution Steel Frame (w budowie)
stormy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 35
Rejestracja: 28 gru 2018, 12:54
Lokalizacja: Warszawa/Izabelin
Drukarka: HEVOSteel
x 8

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: stormy »

Tak sobie jeszcze patrzę na ten projekt i się zastanawiam, czy może widzieliście gdzieś modyfikację mocowań silników osi X i Y pozwalającą założyć (przynajmniej na górze) łożysko?
Bo w tej konstrukcji jaka jest to naciąg paska (a przecież naciągnięte muszą być mocno) bardzo obciąża łożysko silnika które nie jest do tego przystosowane (i oś silnika jest zginana).
Gdyby przerobić uchwyt i dać na górze dodatkowe łożysko to myślę, że bardzo przedłużyło by to życie silnika.
Może ktoś już to zrobił? Wygooglać mi się niestety nic nie udało.
Hypercube Evolution Steel Frame (w budowie)
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: Cosik »

A dzień dobry, też jeszcze nie widziałem, ale będę robił taką modyfikację :P Obecnie jestem w trakcie ;)

Przy czym zracji przejścia na paski 9mm będę robił przeróbkę tak aby to koło zębate opierało się na łożysku, ale rodzi to kolejny problem, pasują tylko te od E3D, bo nie ma łożysk z wewnętrzną średnicą 16mm.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: jagus »

Jasne że warto ją będę trzymał kciuki sam o takiej myślałem ale boję się tego spawania chodź migomatem to bajka i odpowiednimi dodatkami jak ściski, katomierze itp. ale tu też warto by było zrobić projekt dokładny i przemyślany bo pewnie coś będzie trzeba wiercic przed spawaniem by później się nie okazało że nie dojdziesz wiertarką w żaden sposób pomyśl o tym. Zresztą gdzieś tu na forum przerobił ktoś anet a8 na spawaną z kątowników pokroju hypercube i mu drukuje o tu viewtopic.php?f=10&t=2688
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: Berg »

JEśli jesteś biegły w obróbce stali, To jest to moim zdaniem bardzo właściwy kierunek. Mimo że nie masz racji, żę moja konstrukcja aluminiowa wymagała dodatkowych elementów drukowanych. Można ją śmiało poskręcać bez tych plastików co wsadziłem w profile.
Skręcana jak moja, czy spawana kilka uwag:
1. kąty wcale nie są takie istotne. Większość da się w jakiejś tolerancji ustawić potem
2. większa masa - jak pisał @dragonn to same zalety. Tak że śmiało możesz wybierać grubszy profil
3. warto zrobić część otworów przed pospawaniem, bo potem ciężko będzie
4. warto zrobić przepusty na kable wewnątrz ramy przed zespawaniem
5. w mojej wersji zrobiłem lekką modyfikację plastików. Zwłaszcza tych do montażu silników i rolek. Wsztko co miałem wrzuciłem na Thingi ( https://www.thingiverse.com/thing:2440398 ) . Tak by z jednej strony dało się regulować góra-dół, z drugiej lewo/prawo. Dzięki temu można poprawić kąty. Zdaje się nie zrobiłem takiej samej regulacji pod elementy mocujące Z. JEśli będziesz robił, to odezwij się, dorzucę je do swojego projektu w takiej wersji. PRzydadzą się zarówno do wersji steel jak i alu.
6. ramkę od stołu jednak mimo wszystko polecał bym zrobić z profilu alu 20x20, zwykłe kwadratowe (nie ma sensu dawać v-slota). Tam nie ma żadnego spawania. Standardowe łączniki z projektu wszystko trzymają w kupie. Trzeba oczywiście nawiercić i nagwintować.
stormy
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: MarioM06 »

Co do spawania, kątowniki w porównaniu do profili zamkniętych mają kilka zalet - nie są aż tak sztywne co pozwala im trochę pracować przy spawaniu, ale i tak jest to dość trudne pospawać taką konstrukcję żeby były zachowane kąty jak po położeniu każdego spawu widać prawie gołym okiem jak wszystko się wygina przy stygnięciu. Zablokować skurczu raczej się nie da łatwo więc trzeba tak spawać żeby kolejny spaw prostował to co pokrzywił poprzedni, i tu kolejna zaleta kątownika trzeba mniej spawów żeby wszystkie powierzchnie połączyć.
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
stormy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 35
Rejestracja: 28 gru 2018, 12:54
Lokalizacja: Warszawa/Izabelin
Drukarka: HEVOSteel
x 8

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: stormy »

Wow, dzięki za taki odzew :)

@Cosik
A gdyby użyć zębatki tego typu: http://poltech24.pl/zebatka-podwojna-gt ... -2123.html i jedną stronę po prostu stoczyć żeby pasowała pod jakieś typowe łożysko? Tak tylko głośno myślę :)

@MarioM06
Myślę, że to trzeba będzie spawać punktowo, tak samo jak cienką blachę na samochodach. Kropka tu, kropka tam i dak długo aż wszędzie będzie pełna spoina. Upierdliwe i czasochłonne, ale powinno zminimalizować efekt skurczu.

@rafaljot
Zasugerowałem się zdjęciami - wyglądało na to, że wszędzie masz plastikowe łączniki. A ja z racji braku dostępu do drukarki muszę minimalizować ilość części drukowanych.
Ad. 4 - bardzo cenna uwaga, dzięki
Ad. 5 - tak właśnie zamierzałem zrobić i użyć pliki z Twojego projektu. BTW - coś jest nie tak z plikami w tym projekcie. Plik "HC_ST_Y_Idler_mount_1.2_-_left.stl" w pobranym ZIPie ma 0 rozmiar a po kliknięcu na niego w "Thing files" jest komunikat: "NoSuchKeyThe specified key does not exist.assets/0f/39/a5/30/3b/HC_ST_Y_Idler_mount_1.2_-_left.stl9755F3CF2E118302JKOV9yan2d5OEoddf/0krzNFBr/4EZVHQydXRTVZzFexSBiGKOpBW9B1p3cNRCbGBJsZEEij5KI="
Ad. 6 - tak, planuję z alu 20x20
Hypercube Evolution Steel Frame (w budowie)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: Berg »

Potrzebujesz te dwa pliki:
https://cdn.thingiverse.com/assets/20/3 ... right_.stl
https://cdn.thingiverse.com/assets/48/2 ... -_left.stl

a mocowania Z z regulacją wrzucę niebawem.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: Berg »

a i jeszcze w pionie możesz zrobić 30 a nie 25. Będzie bardziej proporcjonalnie wyglądać :D Na jakość, koszt nie ma to specjalnie negatywnego wpływu.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: kapi »

Polecam rozważenie cięcia profili na 45*.
Łatwiej będzie utrzymać kąty podstawy.
Wtedy masz dwie ramy które stawiasz na równo docietych pionowych słupkach.
Spawanie punktowe - ok- jako tzw szczepy. Później nie ma się co pokrzywić :) to ma też wyglądać. I nie szlifuj spawow bo je oslabisz.
W spawanych konstrukcjach z profili groźne są gazy wewnątrz profili które potrafią taką ramę zdeformowac, ale nie przy tak dużej ramce jak HC. Spawanie "po przekątnych" rozłoży ciepło.

Stormy, jak masz możliwość toczenia - polecam wałek zębaty. Wtedy robisz kółka jakie chcesz.
Berg
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”