Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

rafaljot pisze:lepiej odkręcić dyszę i się przyglądnąć od spodu jak sprawy się mają, potem zakręcić dyszę, docisnąć, jeszcze raz odkręcić i sprawdzić, czy się docisnęła. (ostatecznie dokręcić dyszę na rozgrzanej głowicy)
Tak zrobię, szkoda, że tego nie zrobiłem jak miałem wszystko rozkręcone.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Zarówno na wersji Marlin 1.1.9 bugfix jak i 2.0 bugfix mam problem z "Homing failed PRINTER HALTED Please reset". Delta height, Level bed skalibrowane. Do menu Marlina dodałem Set Delta Height (nie wiedząc czemu autor to usunął). Wygląda to tak, że dam autohome i wózki zatrzymają się jakieś 1cm przed wyłącznikami krańcowymi, nie dochodząc do nich.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: morf »

a Calibration -> Delta Settings -> Delta height nie ma zeby z lapy wpisac?
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

morf pisze:a Calibration -> Delta Settings -> Delta height nie ma zeby z lapy wpisac?
Oczywiście parametr Delta Height można z palca wpisać, tylko jak na szybko chcę skalibrować to klikam "Set Delta Height" i od ręki mam poprawne ustawienia (po korekcie wysokości sondy). W Marlinie 2 jest rewolucja z ustawieniami, sporo przewrócone do góry nogami - w innym miejscu, sporo dodatkowych funkcji, pozamieniania kolejność w menu.

Co do pozytywnych rzeczy zauważyłem:
- szybsza auto kalibracja - inaczej zrobiony algorytm, to samo dotyczy bed leveling,
- statystyki dotyczące drukarki oraz informacji o sprzęcie,
- przy set delta height oraz auto calibration głowica zjedzie nieco w dół i oczekuje na założenie sondy - komunikat na wyświetlaczu, trzeba kliknąć w pokrętło, po zakończonej kalibracji również oczekuje na zdjęcie sondy, wtedy znowu klikam w pokrętło, głowica wraca do góry,
- nie wiem czemu mimo włączonego linear advance i K oraz parametrów takich jak Jerk 15 oraz acc 5000 silniki jakoś inaczej pracują - płynniej, ale to jeszcze muszę sprawdzić,

Co do minusów:
- Homing failed i konieczny reset drukarki,
- usunięte z menu Set Delta Height,
- nie zapamiętuje po restarcie ustawień bed leveling - trzeba je ponownie włączać - same odczyty bed leveling z tego co widziałem są nadal zapisane,
- Marlin w wersji "bugfix" - sporo błędów zarówno w wersji 1.1.9 kal i 2.0.

Będzie więcej czasu to zapodam screeny, wczoraj na szybko wydrukowałem kostkę forum z jednym obrysem, parametru K jeszcze nie kalibrowałem na tym sofcie, kostka wyszła z detalami ale poszczególne obrysy jak by nie były idealnie na siebie (albo różnej grubości), dzisiaj to dokładniej sprawdzę.

Co do Homing failed to mam wrażenie, że jest strzał w parametrach bo w delta height pokazuje mi wartość taką jak w poprzednim firmware, a przy powrocie bierze inną wartość dlatego nawet nie dochodzi do krańcówek tylko zatrzymuje się przed nimi jak by "soft" myślał, że głowica jest zbyt wysoko i zatrzymuje pracę, chodzi tu o różnicę 1-2 cm w delta height.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: morf »

Wpisz recznie jakas wieksza wysokosc delta height recznie (tak zeby dojechal do krancowek).
Potem daj Set delta height z czujnikiem.
W tej sposob pozbedziesz sie homing failed za pierwszym razem (jak mniemam)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Dzięki za radę, nie próbowałem tak zrobić, ale w tym celu muszę wyłączyć DELTA_HOME_TO_SAFE_ZONE. Jedna rzecz mnie zastanawia - jak wyłączyłem w Marlinie 1.1.9 bugfix DELTA_HOME_TO_SAFE_ZONE to po dojechaniu do krańcówek wózki zostają na samej górze. W Marlinie bez bugfix po dobiciu do krańcówek odbijały o 1-2cm w dół). Oczywiście sprawdzę Twój pomysł.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Wczoraj kolejny raz przyjrzałem się problemem z G28, kiedy jeden endstop zaskoczył, po czym dwa pozostałe nie zostały zwarte bo wózki nie dojechały do krańcówek. Problem wystąpił jak zrobiłem stop przy wydruku i ręcznie dałem auto home (G28).
@cosik zapodał mi link http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... ncing.html dotyczący endstopów i rozwiązania, które może pomóc w moim przypadku. Jest tam podany schemat, który zastosuję u mnie:
ObrazekObrazek
Źródło: http://mikrokontrolery.blogspot.com
W przypadku rezystora R10 będzie to 100Ohm, a w przypadku R8 10kOhm. Muszę przeciągnąć dodatkowe kabelki przez profile do góry drukarki.
Muszę jeszcze rozeznać:
1. Zastosuję diodę, tylko jeszcze nie wiem jaką, muszę przeszukać zapasy "magazynowe".
2. Zastanawiam skąd najlepiej "wziąć" 5V VCC. Przy złączu endstopów na płycie głównej są dodatkowe piny, muszę sprawdzić czy tam jest gdzieś "5V, jak nie to muszę to podłączyć z innego miejsca.
3. Diodę i rezystor 10kOhm chciałem dać bezpośrednio przy płycie głównej, podobnie jak rezystor 100Ohm, ale nie wiem czy tak powinienem.
4. Kondensator 100nF bezpośrednio na endstopie.
Jak macie jakieś uwagi, sugestie to będę wdzięczny. Oczywiście kiedyś wymienię te endstopy na optyczne, tylko muszę zamówić części.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 35
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: dziobu »

Ja mam takie krótkie pytanie bo chyba nie nadążam/nie rozumiem - co Ty zrobiłeś tej delcie? Jakieś grubsze zmiany czy coś? Przeglądam wątek ale może coś mnie omineło. Tyle osób złożyło te drukarki i działają lepiej/gorzej, ale nikt nie bawił się w sprzętowe filtrowanie drgania styków.
Oczywiście rób co tam chcesz, pytam zupełnie z ciekawości.

A tak w ogóle...myślałeś może o łątwiejszym rozwiązaniu:
- zmianie microswitchy na jakieś lepsze (może je masz z jakiejś tandetnej partii) i bardziej miękkie (mniejsza tendencja do drgania),
- zwiększeniem szybkości jazdy do zera,
???
morf
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: tig33r »

Kup sobie optyki od trianglelab. :DD
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

dziobu pisze:Ja mam takie krótkie pytanie bo chyba nie nadążam/nie rozumiem - co Ty zrobiłeś tej delcie? Jakieś grubsze zmiany czy coś? Przeglądam wątek ale może coś mnie omineło. Tyle osób złożyło te drukarki i działają lepiej/gorzej, ale nikt nie bawił się w sprzętowe filtrowanie drgania styków. Oczywiście rób co tam chcesz, pytam zupełnie z ciekawości.???
Właśnie w tym rzecz, że "elektrycznie" mam wszystko stockowe bez przeróbek. Mechanicznie tylko Twój ekstruder i włączone "zalacenia: lin_advance, itp." - poprawny konfig pod deltę.

Pewne problemy jakie mam -tylko ja na tym forum. Połączenia w drukarce sprawdziłem - wszystko dobrze. Największy problem - polecenie G28 - po pierwsze kasuje ustawienia bed leveling, muszę je ręcznie włączać, nie można włączyć na stałe aby były aktywne po resecie/wyłączeniu drukarki, z tym sobie już poradziłem, przed drukiem, ale po poleceniu G28 daję M420 S1 i włączam wtedy bed leveling on.

G28 - po zakończonym drukowaniu, anulowaniu drukowania i powrocie, po kalibracji i G28 sypie się auto home prawie zawsze, albo głowica wali po jednym profilu. Problem zidentyfikowałem bo na zagranicznych forach ludzie też się z tym męczą (niektórzy) (https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/11224) - skończyło się na włączaniu filtrów w firmware, ale u mnie to nie zdaje egzaminu, niektórym pomogło, czy włączone czy wyłączone i tak G28 szwankuje.
dziobu pisze:A tak w ogóle...myślałeś może o łątwiejszym rozwiązaniu:
- zmianie microswitchy na jakieś lepsze (może je masz z jakiejś tandetnej partii) i bardziej miękkie (mniejsza tendencja do drgania),
- zwiększeniem szybkości jazdy do zera,
tig33r pisze:Kup sobie optyki od trianglelab. :DD
Co do szwankujących endstopów, to na pewno wymienię je na "lepsze"/ inne.
@dziobu - co masz na myśli przez "zwiększenie szybkości jazdy do zera?" - chodzi o prędkość powrotu wózków do endstopów?

Zauważyłem spore zakłócenia w pracy drukarki - np. przy ruchu silników wyświetlacz wariuje (mam już filtr ferrytowy przygotowany) - indukują się niechciane napięcia. Do tego przypuszczam, że sporo zakłóceń można by wyeliminować przez podpięcie do masy całej drukarki - mam na myśli profile, przez które idą przewody z endstopów, jako, że skręcone są plastikowymi narożnikami i mocowaniami nie ma między nimi przejścia, tę teorię sprawdzą w najbliższym czasie miernikiem.
zen
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”