Jaką śrubę wybrać

Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Jaką śrubę wybrać

Post autor: Berg »

cobra318 pisze:@flamerunner ta drukarka ma służyć również jako frezarka.A śruby o średnicy 8mm szukałem i znalazłem tylko 8x8 i teraz nie wiem. To czyli śruba 10x3 byłaby dobrym wyborem?
znasz takie powiedzenie. "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego"
cobra318
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:47

Re: Jaką śrubę wybrać

Post autor: cobra318 »

Właśnie się na tym zastanawiam, masz na myśli to ,że ciężko będzie miało z tym stołem ?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Jaką śrubę wybrać

Post autor: Berg »

myślę, żę warto ze 2-3 drukarki zbudować według gotowych projektów zanim się ogarnie temat na tyle by móc projektować własne rozwiązania, zacznie zadawać pytania o których warto dyskutować.
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Jaką śrubę wybrać

Post autor: Dawid.S »

Jesli Twoja drukarka ma być użyteczna a nie jedynie budujesz by się czegoś nauczyć to.. absolutnie nie idź w śruby w XY. Z frezarką też jej nie łącz, ewentualnie coś o delikatnym wrzecionie. Na początek proponuje lekturę specyfikacji jednego ze sprawdzonych otwartych projektów.
cobra318, Artu
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
Kamino
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 135
Rejestracja: 18 kwie 2018, 10:50
Lokalizacja: Cieszyn
x 22

Re: Jaką śrubę wybrać

Post autor: Kamino »

Zwykłe śruby trapezowe średnio się nadadzą. Jeśli chcesz już taki rodzaj napędu, to zobacz na to:
https://www.igus.pl/product/897 + odpowiednie nakrętki.

Link jest do śruby aluminiowej (droższej), ale są jeszcze stalowe (tańsze).
Średnicę i skok trzeba dobrać do masy ruchomych elementów i ich prędkości, bo inaczej śruba może się wyginać.
Im większa średnica śruby, tym większe luzy mogą być, więc warto pomyśleć o nakrętce kasującej luz.
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Jaką śrubę wybrać

Post autor: Dawid.S »

Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Jaką śrubę wybrać

Post autor: tomekr »

cobra318 pisze:Witam. Buduję własną drukarkę 3d i zastanawiam się jakiej śruby trapezowej użyć? Wolałbym żeby była ona fi 10 niż 8. Tylko teraz pytanie bo są tr8x8 a 10 tylko tr10x3. I czy ten skok gwintu ma tak duże znaczenie i jaką śrubę doradzacie.
Mam nadzieję ze jeszcze nie budujesz, tylko projektujesz/przymierzasz się, bo bez obrazy, tym pytaniem i pomysłem wyszła Twoja straszna "zielenina" w tym temacie.
Drukarka musi mieć lekkie i sztywne ruchome elementy, tam nie potrzeba siły/wytrzymałości, to musi się szybko i precyzyjnie przemieszczać. Czy widziałeś drukarkę atramentową z karetką napędzaną śrubą, ja nie, ty pewnie też, bo to złe rozwiązanie.
Przejrzyj projekty innych, gotowe fabryczne rozwiązania i spróbuj to skopiować/wykorzystać, poczytać co wolą inni. Nikt ci gotowca nie sprzeda, tym bardziej, że nawet specjalnie założeń nie ma.
Pole robocze 450x450 to bardzo dużo na początek, nie wiem jak wysoko, podejrzewam, że myślałeś o konstrukcji bramowej, bo tak są robione frezarki i wysokość drukowania to założyłeś ze 200mm. Nie mniej przynajmniej po 150mm musisz dołożyć do gabarytu drukarki o takim polu roboczym, czyli z 600x600mm, do tego osprzęt, miejsce na szpule z filamentem, zasilanie itp.
Jaki materiał? tylko PLA, bez podgrzewanego stołu, a może bardziej uniwersalne rozwiązanie z podgrzewanym stołem?
Przy takim polu roboczym to grzanie stołu to nawet 300-500W i po nocy drukowania temperatura w pokoju o 5-7C wyższa i wydruk nie trzyma wymiarów bo temp. otoczenia się zmieniła, no i 5-10zł za prąd zużyty do wydrukowania precyzyjnie popierdółki, która za chwile wyląduje w koszu.
To może zamknięta komora, to kolejne 50-100mm na wymiarach więcej.
Przeanalizuj konstrukcję i możliwości prostej taniej drukarki i bardziej zaawansowanej, droższej za kilkanaście tysięcy zastanów się dlaczego są takie możliwości, dlaczego takie, nie inne rozwiązania, jak będziesz umiał sensownie wyjaśnić/domyślić się dlaczego tak, a nie inaczej to możesz się wziąć za projektowanie i konstruowanie drukarki, jak większość twoich domysłów będzie "bo tak się robi" to skopiuj czyjeś rozwiązanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”